خبرخور

رعایت ۸۵ درصدی دستورالعمل‌های مقابله با کرونا

رعایت ۸۵ درصدی دستورالعمل‌های مقابله با کرونابه گزارش خبرگزاری صداوسیما، آقای عبدالرضا رحمانی فضلی در گفتگو با رسانه ملی ، افزود: از روز نخست اجرای طرح، اتفاقات خیلی خوبی در کشور افتاد و همۀ دستگاه‌های متولی طرح که ۱۵ دستگاه هستند هماهنگی مورد نیاز برای اجرای طرح سراسری ملی را پیدا کرده اند و وقتی که مسیر و هدف برای همه مشخص شد موجب هم افزایی می‌شود و نتایج این همکاری‌ها دارد خودش را نشان می‌دهد.

وزیر کشور با اشاره به ارزیابی مصوبات قبل و شناسایی نقاط ضعف و قوت در جلسات متعدد ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: در پیش بینی‌ها فکر می‌کردیم که در مرحلۀ نخست بعد از اعلام، مردم خودشان حدود ۶۰ درصد رعایت کنند، اما واقعا خود مردم بیش از ۸۰ درصد رعایت کردند.

آقای رحمانی فضلی افزود: الحمدلله روند بیماری در خیلی جا‌ها نزولی است و حدود ۶۰ درصد شهر‌ها که در مقاطع ۵ آبان و ۱۴ آبان قرمز بودند از وضع قرمز به نارنجی سوق پیدا کرده اند و در این طرح هم که ۱۶۰ شهر قرمز داشتیم، روند رو به پایین و نزولی است.

وزیر کشور با اشاره به همکاری بسیار خوب اصناف در اجرای طرح گفت: ۸۵ درصد مردم خودشان خطر و اهمیت موضوع را درک و تعطیل کرده اند، البته از مشکلات اصناف خبر داریم و تا جایی هم دولت توانسته کمک کرده است و می‌کند، اما موضوع سلامت و جان همه مردم است.

آقای رحمانی فضلی شناسایی ۱ یا ۲ درصد مبتلایان و ناقلان بیماری را بسیار مهم بر شمرد و افزود: اگر نتوانیم این ۲ یا ۳ درصد مبتلا و ناقلان را که بیماری را منتشر می‌کنند شناسایی و مدیریت کنیم جان بقیه مردم که۹۷ درصد است به خطر می‌افتد.

وی با اشاره به افزایش تست‌های پی سی آر و تست‌های سریع (ریپید) برای شناسایی زودتر بیماران گفت: روزانه حدود ۴۰ هزار تست پی سی آر انجام می‌شود که روزانه ۵۰ هزار تست به آن اضافه خواهد شد که این اقدام بسیار بزرگی است.

وزیر کشور همچنین به رهگیری بیماران با کد ملی آن‌ها اشاره کرد و افزود: این کار از اقدام‌های بسیار خوبی است که با همکاری وزارت ارتباطات، وزارت بهداشت و راه و شهرسازی اتفاق افتاده است و بیماران را از طریق شماره ملی در پایانه‌ها و فرودگاه‌ها شناسایی می‌کنند و مقرر شد که این کار تسری پیدا کند.

وی گفت: همه کسانی که به اداره‌ها مراجعه می‌کنند برای دریافت خدمات، کارت ملی همراه داشته باشند که موجب می‌شود بیماران، شناسایی و خدمت به آن‌ها ارائه نشود.

آقای رحمانی فضلی همچنین با بیان این که دستگاه‌ها باز و فعال هستند منتهی تعداد کارمندانشان کمتر شده است افزود: بنا بر تعطیلی اداره‌ها نیست و بعد از این دو هفته، اختیاراتی به دستگاه‌های اجرایی داده شده است تا ساعات حضور و کار کارمندان را مدیریت کنند.

وزیر کشور همچنین گفت: هم در تست گیری و افزایش تست به ۶۰ هزار در روز خوب عمل شده و هم در محدودیت سازی نسبت به قبل و هم در تردد شبانه و جاده‌ای که کامل مدیریت شده است.

وی افزود: اگر نتوانیم در این دو هفته طرح را به جای مناسب برسانیم باید آن را ادامه دهیم، با شناسایی بیماران و قرنطینه و درمان آن‌ها می‌توانیم موفق شویم و به هدف اصلی که کنترل و مدیریت بیماری و ویروس است برسیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 + هفت =

دکمه بازگشت به بالا