خبرخور

راه‌اندازی برنامه جهانی دیپ در ایران

راه‌اندازی برنامه جهانی دیپ در ایرانبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما، دکتر علی ناصر مستوفی، افزود: هدف طرح ” دیپ ” این است که تجربیات منحصربه‌فرد هریک از افراد دیابتی که می‌تواند واقعا کمک‌کننده باشد برای همگان به اشتراک گذاشته شود و امیدواریم با راه‌اندازی برنامه جهانی دیپ برای ، صدای جامعه دیابت کشورمان قوی‌تر شود.
مدیرعامل شرکت نوو نوردیسک پارس در این مراسم گفت: نمی‌شود کاری برای افراد دیابتی کرد، بدون اینکه خودشان در آن کار حضور داشته باشند. فرهنگ شرکت نوو نوردیسک بیمارمحور است و این یک رویکرد هدفمند در همه بخش‌های بازاریابی، فروش، تحقیقات و … است. اگر صدای بیماران را نشنویم، گویی محصولی برای آن‌ها تولید نکرده‌ایم. هدف پروژه دیپ این است که تجربیات منحصربه‌فرد هریک از افراد دیابتی که می‌تواند واقعا کمک‌کننده باشد برای همگان به اشتراک گذاشته شود.
وی افزود: بیان این تجربیات باعث می‌شود که بدانیم چه موضوعاتی برای افراد دیابتی مهم است و چه موضوعاتی غیرمهم و یا اینکه چه خلاء‌هایی در زمینه مدیریت دیابت وجود دارد که هنوز به آن‌ها توجه نشده است. از طریق گفتگو و با کمک خود دیابتی‌ها می‌توانیم این خلاء‌ها را پیدا کنیم و برای آن‌ها راه‌حل پیدا کنیم.
مستوفی افزود: بیان تجربیات دیابتی‌ها باعث می‌شود بدانیم نتیجه دارو‌ها و درمان‌ها دقیقا چگونه هستند و چه سود و زیان‌هایی برای بیماران دارند. از این طریق نیاز‌های مصرف‌کنندگان محصولات را هم بهتر می‌فهمیم. در طرح دیپ به کسانی که درگیر دیابت هستند، صدایی قوی داده‌می‌شود؛ یک صدای قوی که باید شنیده شود و در برخی از کشور‌ها شنیده می‌شود، اما در برخی دیگر از کشور‌ها شنیده نمی‌شود. هدف پروژه دیپ این است که صدای جامعه دیابت در کشور، قوی‌تر شود.
وی درباره ساختار طرح دیپ اظهار کرد: ساختار بیمارمحور در اروپا از گذشته وجود داشته است و طرح دیپ هم اولین پروژه در حوزه بیماران نیست، بلکه برای اکثر بیماری‌ها چنین پروژه و ساختاری در اروپا وجود دارد؛ بنابراین این ساختار از قبل وجود داشته و نوو نوردیسک تلاش کرده از این ساختار برای شنیده شدن صدای دیابتی‌ها استفاده کند. این ساختار از استاندارد بسیار بالایی برخوردار است و برای انواع بیماری‌ها از آن استفاده می‌شود و ما هم برای دیابت از آن استفاده کرده‌ایم.
دکتر مستوفی افزود: ما برای دسترسی بهتر افراد دیابتی ایران به دارو، کارخانه‌ای را با تمام استاندارد‌های جهانی احداث کردیم. این کارخانه هم‌اکنون در حال تولید است و قرار است تولید آن بیشتر هم شود و از فروردین ۱۳۹۹ به بعد، می‌توانیم بخش عمده‌ای از نیاز کشور را در کارخانه نوو نوردیسک ایران تولید کنیم، این یعنی دسترسی بهتر افراد دیابتی ایران به دارو. همچنین در تمام مدت تحریم به‌ویژه چند ماه گذشته، هر زمان توانستیم نسبت به واردات دارو به ایران اقدام کردیم.
وی ادامه داد: تاکنون ۱۹ کشور دیپ را اجرا کرده‌اند و این طرح ۱۱۳ عضو دارد و ایران بیستمین کشور این پروژه خواهد بود. پروژه دیپ چهار سطح دارد. گروه یک رهبران، گروه دو اینفلوئنسرها، گروه سه افراد عادی و گروه چهار نوو نوردیسکی‌هایی هستند که دیابت هم دارند. هم‌اکنون از هر چهار گروه در ایران داریم.
دکتر مستوفی گفت: این افراد می‌توانند به صورت فردی یا جمعی بیانیه صادر کنند و در اختیار تصمیم‌گیران قرار دهند. می‌توانند اطلاعات مهمی را تولید کنند و اطلاعات عمومی را درباره مسائل دیابت و حواشی آن تولید و منتشر کنند. بیماران، افراد عادی، شرکت‌ها، سیاست‌گذاران و سایرین مخاطبان این چهار گروه هستند. این افراد می‌توانند مشاور باشند یا در کارگاه‌های آموزشی و هیئت‌های مشورتی حضور داشته باشند. این چهار گروه باعث اتصال افراد دیابتی به یکدیگر می‌شوند تا در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی صدا داشته و موثر باشند. شرکت نوو نوردیسک هم به جز اینکه در کنار این دوستان باشد و به آن‌ها کمک کند، هیچ نقش دیگری ندارد نه در سیاست‌گذاری و نه در سایر اقدامات آنها.
برنامه دیپ که یک طرح جهانی است به کوشش شرکت نوو نوردیسک پارس تلاش می‌کند تا افراد درگیر بیماری‌های مزمنی مانند دیابت یا چاقی طی آن امکان انتقال تجربیات خود به مردم، مسئولان و تصمیم‌سازان و متخصصان مربوطه را داشته‌باشند. در ایران نیز اعضای دیپ توسط انجمن‌های فعال در حوزه آن بیماری معرفی می‌شوند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 + 14 =

دکمه بازگشت به بالا