خبرخور

دیابت، پرهزینه ترین بیماری غیر واگیر در جهان

به گزارش خبرنگار سلامت گروه علمی فرهنگی هنری خبرگزاری صدا و سیما ، آقای دکتر افشین استوار در نشست خبری به به صورت مجازی برگزار شد با بیان اینکه دیابت پرهزینه ترین بیماری غیر واگیر در جهان است ، افزود: صدمین سال نامگذاری روز جهانی دیابت در جهان است و برنامه های ویژه در ۱۷۰ کشور برگزار می شود.

 

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت گفت: دیابت بیماری است که با افزایش قند خون در بدن بروز می کند، این قند خون افزایش یافته اگر کنترل نشود عوارض جدی برای سلامت فرد به دنبال دارد.

دکتر استوار افزود: سکته قلبی- مغزی- اختلال اعصاب محیطی -اختلال شبکیه و قطع عضو و افسردگی یا دمانس از عوارضی هستند که بدنبال دیابت رخ می دهد.

 
رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت افزود: هر چند درمان قطعی برای دیابت نیست اما راههای موثری برای کنترل قند خون و کاهش عوارض ان داریم چرا که با پیشرفت فناوری و داروهای موثر این امکان را در اختیار بیماران قرار داده است که با کنترل قند خون از این عوارض جلوگیری کنند.

 

کد ویدیو

 

دکتر استوار در تعریف انواع دیابت گفت : دیابت نوع یک بیماری خود ایمنی است و علت نامعلوم دارد اما دیابت نوع دوم در بزرگسالان رخ میدهد و ۹۰ درصد موارد دیابت را به خود اختصاص می دهد.

وی افزود : دیابت نوع دو به علت ترکیبی از عوامل ژنتیکی و عوامل خطر با سبک زندگی از جمله چاقی و کمبود فعالیت بدنی -سن بالای ۴۵ سال و- و فشار خون و چربی خون بالا فردرا مستعد این نوع دیابت می کند.

 
رئیس مرکز مدیریت بیماریهای غیرواگیر وزارت بهداشت با بیان اینکه متاسفانه شیوع دیابت در دنیا بسیار بالاست گفت : دیابت پرهزینه ترین بیماری غیرواگیر در سراسر دنیاست بطوریکه حدود ۴۶۰ میلیون نفر در سراسر دنیا به این بیماری مبتلا هستند و چهار میلیون و ۲۰۰ هزار نفر سالانه جان خود را از دست می دهند. 
وی افزود: درکشور ما نزدیک به ۱۱درصد بزرگسالان بالاتر از ۲۵ سال به دیابت مبتلا هستند که معادل ۵و نیم میلیون نفر در سراسر کشور است علاوه بر این شیوع بالا -روند شیوع ابتلا نیز افزایشی است.

 

کد ویدیو

وی گفت : وزارت بهداشت در سند ملی پیشگیری و کنترل بیماریهای غیر واگیر متعهد شده این شیوع افزایشی را متوقف کند و به بیماران دیابت یک خدمات با کیفیت ارائه دهد.

دکتر استوار با اشاره به شعار امسال روزجهانی دیابت و هفته ملی دیابت گفت : با توجه به نقش مهم پرستاران در پیشگیری و کنترل دیابت و اموزش به بیماران و جامعه (پرستاران در دنیای دیابت تغییر ایجاد میکند) عنوان شده است.

 

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده + 16 =

دکمه بازگشت به بالا