آن قدیم‌ترهامذهبی و اعتقادی

داستان‌هایی از امام زمان (عج) از کتاب بحارالانوار: رسول خدا صلى‌الله علیه و آله و سلم در بقیع

امام جعفر صادق علیه‌السلام مى‌فرماید: روزى رسول اللّه صلى‌الله علیه و آله و سلم در بقیع تشریف داشتند. در این حال امیرالمؤمنین على علیه‌السلام به خدمت‌شان شرفیاب شده و سلام نمود. حضرت رسول صلى‌الله علیه و آله و سلم فرمود: بنشین. حضرت على علیه‌السلام اطاعت امر نموده و سمت راست پیامبر صلى‌الله علیه و آله و سلم نشست. چند لحظه بعد جعفر بن ابى طالب که به بیت رسول خدا صلى‌الله علیه و آله و سلم رفته بود و فهمیده بود که حضرت در بقیع تشریف دارند، از راه رسیده سلام کرده و سمت چپ پیامبر خدا صلى‌الله علیه و آله و سلم نشست. مدّتى نگذشت که عبّاس عموى پیامبر صلى‌الله علیه و آله و سلم نیز از راه رسید و سلام کرد و مقابل پیامبر صلى‌الله علیه و آله و سلم نشست. او نیز مانند جعفر بن ابى طالب با راهنمایى اهل خانه‌ی پیامبر صلى‌الله علیه و آله و سلم در جستجوى پیامبر صلى‌الله علیه و آله و سلم به بقیع آمده بود.

آنگاه پیامبر رو به على علیه‌السلام نموده فرمود: مى‌خواهى خبرى و بشارتى به تو بدهم؟ حضرت امیر علیه‌السلام عرض کرد:  آرى! یا رسول اللّه! پیامبر خدا صلى‌الله علیه و آله و سلم فرمود: همین حالا جبرئیل نزد من بود و به من اطّلاع داد که قائم ما -که در آخرالزمان خروج مى‌کند و زمین را بعد از آن که از ظلم و جور انباشته شده باشد، پر از عدل و داد مى‌کند- از نسل تو و از فرزندان حسین علیه‌السلام خواهد بود.

حضرت على علیه‌السلام عرض کرد: هر چیزى که از خدا به ما مى‌رسد، به واسطه‌ی شماست. آنگاه رسول خدا صلى‌الله علیه و آله و سلم رو به جعفر بن ابى طالب نمود و فرمود: مى‌خواهى به تو نیز خبرى و بشارتى بدهم؟ جعفر عرض کرد: آرى! یا رسول اللّه! پیامبر خدا صلى‌الله علیه و آله و سلم فرمودند: همین حالا که جبرئیل نزد من بود به من اطّلاع داد آن کسى که از قائم ما حمایت مى‌کند از نسل تو خواهد بود؛ آیا او را مى‌شناسى؟ جعفر عرض کرد: نه! پیامبر خدا صلى‌الله علیه و آله و سلم فرمود: او کسى است که چهره‌اش طلایى و دندان‌هایش مرتب و شمشیرش آتش‌بار است، به ذلّت داخل کوه مى‌شود،  و به عزّت از آن خارج مى‌گردد، در حالى که جبرئیل و میکائیل او را حمایت مى‌کنند.

آنگاه حضرت صلى‌الله علیه و آله و سلم رو به عبّاس نموده فرمود:  مى‌خواهى تو را نیز از خبرى آگاه سازم؟ عبّاس عرض کرد: آرى! اى رسول خدا! حضرت صلى‌الله علیه و آله و سلم فرمود: جبرئیل به من گفت: واى از آنچه اولاد تو، از فرزندان عبّاس مى‌بینند. عبّاس عرض کرد: آیا از نزدیکى با زنان خوددارى کنم؟ حضرت صلى‌الله علیه و آله و سلم فرمود:  خداوند آنچه را که مقدّر کرده است، خواهد شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا