آن قدیم‌ترهامذهبی و اعتقادی

داستان‌هایی از امام زمان (عج) از کتاب بحار الانوار؛ وجه تسمیه‌ی حضرت به قائم

۳

چرا او قائم آل محمّد (علیهم‌السلام) نامیده شد؟!

ابوحمزه‌ی ثمالى مى‌گوید: از حضرت امام محمّد باقر علیه‌السلام پرسیدم: اى فرزند رسول خدا! مگر شما ائمه، همه قائم به حق نیستید؟ فرمود: بلى! عرض کردم: پس چرا فقط امام زمان علیه‌السلام قائم نامیده شده است؟ حضرت فرمود: هنگامى که جدّم حسین بن على علیهماالسلام به شهادت رسید، فرشتگان آسمان به درگاه خداوند متعال نالیدند و گریستند و عرض کردند: پروردگارا! آیا کسى را که برگزیده‌ترین خلق تو را به قتل رسانده است به حال خود وامى‌گذارى؟ خداوند متعال به آن‌ها وحى فرستاد: آرام گیرید! به عزّت و جلالم سوگند! از آن‌ها انتقام خواهم کشید، هر چند بعد از گذشت زمانى باشد.

آنگاه پرده‌ی حجاب را کنار زده و فرزندان حسین علیه‌السلام را که وارثان امامت بودند، به آن‌ها نشان داد. ملائکه از دیدن این صحنه بسیار مسرور شدند. یکى از آن‌ها در حال قیام نماز مى‌خواند. حق‌تعالى فرمود: به وسیله‌ی این قائم از آن‌ها انتقام خواهم گرفت.

مهدى چه کسى است؟!

جابر جُعفى مى‌گوید: من در خدمت امام محمّد باقر علیه‌السلام بودم که مردى به حضور ایشان شرفیاب شد و عرض کرد: خداوند شما را رحمت کند!  این پانصد درهم را که زکات مال من است بگیرید و به مصرف برسانید. حضرت فرمود: خود آن را بردار و به همسایگانت و ایتام و مساکین و برادران مسلمانت بده که [وجوب سپردن زکات به امام] هنگامى است که قائم ما قیام کند، و به مساوات تقسیم نماید و میان بندگان نیک و بد خداوند رحمان به عدل رفتار کند. هر که از او اطاعت کند خدا را اطاعت نموده، و کسى که از او سرپیچى کند از فرمان خدا سرپیچى نموده است. او «مهدى» نامیده شده است، زیرا به امر پنهانى هدایت شده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا