آن قدیم‌ترهامذهبی و اعتقادی

داستان‌هایی از امام زمان (عج) از کتاب بحار الانوار: فاطمه جان گریه نکن!

على بن هلال از قول پدرش مى‌گوید: هنگامى که پیامبر خدا صلى‌الله علیه و آله و سلم در بستر بیمارى -که به رحلت ایشان منجر شد- قرار داشت، براى عیادت به خدمت‌شان شرف‌یاب شدم.

حضرت فاطمه علیهاالسلام بر بالین حضرت صلى‌الله علیه و آله و سلم نشسته و مى‌گریست؛ تا این که صداى گریه‌ی حضرت زهرا علیهاالسلام شدّت گرفت. پیامبر صلى‌الله علیه و آله و سلم سرشان را به طرف زهرا علیهاالسلام بالا برده و فرمود: عزیز دلم!  فاطمه جان!  چرا گریه مى‌کنى؟!

حضرت زهرا علیهاالسلام عرض کرد: از ضایعه‌اى که بعد از شما است مى‌ترسم. حضرت صلى‌الله علیه و آله و سلم فرمود: عزیزم! آیا نمى‌دانى که خداوند کاملاً بر احوال زمین آگاه است و در یک نظر پدرت را به رسالت مبعوث نمود، و بر اساس همان آگاهى، در نظر بعد، شوهرت را برگزید، و به من وحى کرد که تو را به نکاح او در آورم.

فاطمه جان! خداوند به ما اهل بیت هفت خصلت عطا نموده است که به کسى قبل از ما عطا نشده، و پس از ما نیز به کسى عطا نخواهد شد: اوّل آن که من، خاتم پیامبران و برترین ایشان و محبوب‌ترین مخلوق در نزد خدا هستم و پدر توأم. دوّم آن که جانشین من، بهترین جانشینان و محبوب‌ترین ایشان نزد خدا است و او شوهر توست. سوّم آن که شهید ما، بهترین شهدا و محبوب‌ترین آن‌ها نزد خدا است و او حمزه، عموى پدر و عموى شوهر توست. چهارم از ماست آن که دو بال دارد و هرگاه بخواهد با آن در بهشت با ملائکه پرواز مى‌کند، و او پسرعموى پدر و برادر شوهر تو است. پنجم و ششم دو نوه‌ی پیامبر این امّت، فرزندان تو هستند، حسن و حسین، که آقاى جوانان بهشتند، و قسم به خدا! پدرشان از هر دوى آن‌ها نیز نیکوتر است. هفتم، فاطمه جان! قسم به کسى که مرا به پیامبرى بر انگیخت، مهدى این امت فرزند آن دو [حسن و حسین علیهماالسلام]  است. هنگامى که دنیا را هرج و مرج فرا گیرد، آشوب‌ها پدیدار گردیدند، راه‌ها بسته شده و گروهى، گروهى دیگر را غارت مى‌کند، بزرگان به کودکان رحم نمى‌نمایند، و کوچک‌ترها حرمت بزرگان را رعایت نمى‌کنند، در این هنگام خداوند از نسل آن دو، کسى را بر مى‌انگیزد که قلعه‌هاى گمراهى و دل‌هاى قفل‌زده را مى‌گشاید. و اساس دین را در آخرالزمان استوار مى‌کند، چنان که من در آخرالزمان (دوره‌ی رسالت)  آن را استوار نمودم، و زمین را پس از آن که از ظلم و جور انباشته شده باشد پر از عدل و داد مى‌کند.

فاطمه جان! اندوه‌گین مباش و گریه مکن! همانا خداوند –عزوجل- از من نسبت به تو مهربان‌تر و رئوف‌تر است، و این به خاطر جایگاه تو نزد من و مهر توست در قلب من؛ خداوند تو را به مردى تزویج نمود که از جهت خاندان بزرگ‌ترین مردم، و از جهت بزرگوارى و مقام برترین ایشان، و مهربان‌ترین آن‌ها نسبت به مردم، و عادل‌ترین آن‌ها در مساوات، و بیناترین آن‌ها در رویدادها و مسائل است. و من از خدا خواسته‌ام که تو اوّلین کسى باشى که از اهل بیتم به من ملحق خواهى شد.

آنگاه آثار سرور و شادى در چهره‌ی حضرت زهرا علیهاالسلام نمایان شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا