خبرخور

«خوانش سلیقه‌ای تاریخ» بر دکه‌ها «خیمه» زد

ادیت****ماهنامه «خیمه» منتشر شدبه گزارش خبرنگار ایکنا؛ صد و سی و هفتمین شماره ماهنامه فرهنگی و مجالس حسینی «خیمه» ویژه شهریور و مهر در ۸۰ صفحه به صاحب امتیازی و مدیرمسئولی محمدرضا زائری و سردبیری عطاءالله اسماعیلی منتشر شد.

در بخش نخست به عناوینی همچون حرف اول، قدم‌های تمنا به سوی آستان حسینی، باهوش و فروتن دلبخواه مردم، نگاهی زندگی آیت‌الله محمدعلی تسخیری، پیشکسوت تقریب مذاهب و راز محبوبیت مردی که منادی وحدت بود، اختصاص یافته است.

سرمقاله این ماهنامه با عنوان «فیروز پیروز، پیرمرد زیرک» به قلم حجت الاسلام محمدرضا زائری است. وی درباره حاج فیروز زیرک‌کار نوشته است: می‌‎دانیم که قومیت‌های مختلف ایرانی به خصوصیات گوناگون شهرت دارند و درست یا غلط، هر کدام به یک ویژگی معروفند. از کرمانی‌ها به مهمان‌نوازی یاد می‌کنند و اصفهانی‌ها به زیرکی شناخته می‌شوند و به همین ترتیب برای اهل هر شهر یا منطقه‌ای یک نکته برجسته می‌شود. در این میان معمولاً کسی آذری‌ها را به زیرکی نمی‌شناسد، اما حاج فیروز نشان داد که با زیرکی و ذکاوت، هوشمندانه‌ترین راه پیروزی و فیروزی را یافته است.

وی می‌افزاید: حاج فیروز، همشهری علامه محمدتقی جعفری بود که شرح نهج‌البلاغه آرمان زندگی‌اش شد، هم‌محلی علامه امینی بود که با شنیدن نام امیرالمؤمنین منقلب می‌شد و همه عمر خود را وقف الغدیر کرد، هم‌ولایتی علامه طباطبایی بود که تمام روزگارش به شیفتگی خاندان رسالت گذشت. این‌ها بهتر از هر کسی می‌دانستند که راه و رسم برنده شدن و پیروز بودن چیست.

زائری ادامه می‌دهد: حاج فیروز زیرک‌کار راز هستی را فهمیده بود و می‌دانست زیرکی در شمارش سکه‌های توی صندوق و زیاد کردن فرش‌های زیرپا نیست. در روزگاری که همه دنبال بالا بردن دیوار‌ها یا پایین آوردن رقیبان هستند، حاج فیروز زیرک‌کار، بی‌سروصدا در حال مطالعه و مشغول دادوستد قلب بود. زیرک‌ترین‌ها، کسانی هستند که عاقبت‌اندیش‌ترند.

ماهنامه «خیمه» منتشر شد

در بخش آیین، شریف لک‌زایی، دانشیار گروه فلسفه سیاسی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، فاصله گرفتن مردم از دین را حاصل ضعف قرائت فعلی می‌داند و می‌گوید: لازم است ببینیم حاملان دین چه تصوری از دین دارند و چطور دین را ترسیم می‌کنند. دین در یک نگاه، محملی است که می‌تواند درد‌های انسان را در ابعاد مادی و معنوی مورد توجه قرار دهد و با محرومیت‌های متنوع موجود در جوامع مقابله و بر قسط و عدالت تأکید کند. این دیدگاه با نظر کسانی که می‌گویند دین منحصراً در رابطه انسان با خدا و مخصوص خلوت انسان است، تفاوت‌های بسیاری دارد.

«مرور عاشورا زیر سقف کانون توحید» نیز به آنچه در سلسله جلسات «عاشورا و امروز ما» گذشته، پرداخته است. این جلسات که در سه سال گذشته با دعوت از استادان حوزه و دانشگاه برگزار شد، امسال در میان بگومگو‌ها و جو مخالفت برخی با برگزاری حضوری مراسم عزاداری، به طور محدود و با رعایت نکات بهداشتی برگزار شد. البته این بار با تغییر مکان از خانه اندیشمندان به زیر سقف بلند توحید رفت تا مردمی که دو صندلی در میان می‌نشستند، به مدد این فاصله و آن سقف بلند از آفت کرونا در امان باشند، عده‌ای هم ترجیح دادند فاصله را بیشتر حفظ کنند و از طریق فضای مجازی بیننده این برنامه بودند. مخاطبان می‌توانند نکات مهم این نشست‌ها و سخنرانی‌ها را در صفحه ۶۲ خیمه بخوانند.

صالح اطهری‌فرد، قاری و داور بین‌المللی قرآن کریم و مدرس آموزش و پرورش نیز درباره وضعیت تدریس قرآن در مدارس گفته است: «در سال‌های اخیر، آموزگاران قرآن را حذف کردند و آموزش قرآن را به آموزگاران پایه سپردند. در آموزش و پرورش یک شورای تصمیم‌گیری در سطح کلان برای درس قرآن تصمیم‌گیری می‌کند و عزیزانی که در تدوین کتب درسی هستند، از نظراتشان در بهبود وضعیت موجود در مدارس بهره‌ای برده نمی‌شود و یا اینکه اساساً مطلع نیستند و نمی‌دانند امروز در مدارس ما چه می‌گذرد.» مشروح این گفت‌وگو را در صفحه ۶۶ بخوانید.

پرونده ویژه این ماهنامه به «خوانش سلیقه‌ای تاریخ» اختصاص دارد و گفت‌وگو‌ها و یادداشت‌هایی از حجج اسلام رسول جعفریان، داود فیرحی، حامد کاشانی، مهدی مسائلی، سعید طاووسی مسرور و محمدمهدی جعفری منتشر شده است. مرحوم حجت الاسلام داود فیرحی در آخرین گفت‌وگوی خود با خیمه درباره سیره‌پژوهی گفته است: بهترین شیوه برای سیره‌پژوهی عبور از پیش‌فرض‌های کلامی و ایدئولوژی‌هایی است که امروزه به وجود آمده است. تحقیق در متون ناظر به سیره ائمه(ع) با توجه به قداستی که دارند، به قدری اهمیت دارد که باید روی آن حساس شویم.

بخش پایانی این ماهنامه به نقد و بررسی کتاب‌‌های جریان‌ساز عاشورایی در «شب‌های خیمه» و گزارشی از نمایشگاه عکس پیاده‌روی اربعین و روضه‌های خانگی اختصاص یافته است.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 + 9 =

دکمه بازگشت به بالا