جرعه‌نوشزکات العلم نشره

خریدار گمراهی: سوره مبارکه لقمان، آیه ۶

آیه‌ی شماره‌ی ۶ از سوره‌ی مبارکه‌ی لقمان

خریدار گمراهی

 

متن آیه:

 وَ مِنَ النَّاسِ مَنْ یَشْتَرِی لَهْوَ الْحَدِیثِ لِیُضِلَّ عَنْ سَبِیلِ اللَّهِ بِغَیْرِ عِلْمٍ وَ یَتَّخِذَهَا هُزُوًا أُولَئِکَ لَهُمْ عَذَابٌ مُهِینٌ

 

ترجمه‌ی آیه:

و بعضی از مردم سخنان بیهوده را می‏‌خرند تا مردم را از روی نادانی، از راه خدا گمراه سازند و آیات الهی را به استهزا گیرند؛ برای آنان عذابی خوارکننده است!

 

تفسیر کوتاه:

از دیدگاه اسلام، آهنگ‌هایى که متناسب با مجالس فسق و فجور و گناه باشد و قواى شهوانى را تحریک نماید، حرام است، ولى اگر آهنگى مفاسد فوق را نداشت، مشهور فقها مى‏گویند: شنیدن آن مجاز است.

امام باقر علیه‌السلام فرمود: غنا، از جمله گناهانى است که خداوند براى آن وعده‌ى آتش داده است، سپس این آیه را تلاوت فرمود: «و من النّاس من یشترى لهو الحدیث…»( کافى، ج‏۶، ص‏۴۳۱.) بنابراین غنا، از گناهان کبیره است، زیرا گناه کبیره به گناهى گفته مى‏شود که در قرآن به آن وعده‌ی عذاب داده شده است.

در سوره‌‏ى حج مى‌خوانیم: «و اجتنبوا قول الزّور»(حج/۳۰) از سخن باطل دورى کنید. امام صادق علیه‌السلام فرمود: «مراد از «قول زور» آوازه‌خوانى و غناست».(«زور» به معناى باطل، دروغ و انحراف از حقّ است و غنا، یکى از مصادیق باطل است.)

از امام صادق و امام رضا علیهماالسلام نیز نقل شده که یکى از مصادیق «لهو الحدیث» در سوره‌‏ى لقمان، غنا مى‏‌باشد.

در روایات مى‏‌خوانیم (این روایات در ابواب حرمت غنا در مکاسب محرّمه و کتب روایى آمده است):

* غنا، روح نفاق را پرورش مى‏‌دهد و فقر و بدبختى مى‏‌آورد.

* زنان آوازه‌خوان و کسى که به آن‌ها مزد مى‏‌دهد و کسى که آن پول را مصرف مى‏‌کند، مورد لعنت قرار گرفته‌اند، همان گونه که آموزش زنان خواننده حرام است.

* خانه‌اى که در آن غنا باشد، از مرگ و مصیبت دردناک در امان نیست، دعا در آن به اجابت نمى‌رسد و فرشتگان وارد آن نمى‏‌شوند.(میزان الحکمه)

 

 

* منبع: سایت انجمن گفتگوی دینی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا