خبرخور

خدمات نمودارگیری بومی به صنعت نفت و گاز رسید

خدمات نمودارگیری بومی به صنعت نفت و گاز رسیدبه گزارش خبرنگار حوزه علم و فناوری گروه علمی فرهنگی هنری خبرگزاری صدا و سیما؛ شرکت خدمات فنی میادین آسماری از سال ۸۴ برای ارائه خدمات فنی و تخصصی نمودارگیری در کشور شکل گرفت. این شرکت نخستین مجموعه خصوصی ایرانی در زمینه خدمات نمودارگیری است.
آقای مرتضی عسگری مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان گفت: مجموعه آسماری یکی از نمود‌های انگیزه و پیشرفت در صنعت بالادستی نفت است. دستاورد‌های علم و فناورانه این شرکت هم گواه این ادعا است. در طی این چند سال، به عنوان یکی از بهترین شرکت‌ها در تبدیل فرصت‌ها به پیشرفت و دستاورد‌های قابل اتکا فعالیت کرده‌ایم.
این فعال فناور ادامه داد: آسماری از سال ۸۶ به‌عنوان یکی از شرکت‌های مورد تایید فنی و تخصصی قرارداد مستقیم ارائه خدمات نمودارگیری را با شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب منعقد کرد و این خدمت را به صنایع بالادستی نفت ارائه می‌کند.
آقای عسگری درباره خدمات ارائه شده در شرکت، گفت: خدمات نمودارگیری چاه یکی از خدمات شرکت ما است. نمودارگیری تولید در واقع ثبت داده‌های مربوط به اندازه‌گیری یک یا چند عامل سیال تولید شده در چاه نفت و گاز است که از این داده‌ها برای توصیف یا پیش‌بینی رفتار چاه تولیدی استفاده می‌شود.
وی افزود: نمودارگیری تولید با اهداف گوناگونی از جمله ارزیابی عملکرد دینامیکی و میزان تولید در بخش‌های مختلف چاه، عیب‌یابی مشکلات پیش‌آمده و پایش میزان اثربخشی عملیات تحریک یا تکمیل چاه انجام می‌گیرد.
مدیر عامل این شرکت دانش‌بنیان گفت: خدمات نمودارگیری شرکت آسماری شرکت نفت و شرکت‌های تابعه را قادر می‌کند تا نیاز به عملیات‎های پرخطر و هزینه‌زا را کاهش دهند. این شرکت با ارائه گستره‌ای وسیع از انواع نمودارگیری به صنعت نفت این امکان را می‎دهد تا به بالاترین سطوح تولید در تمامی شرایط خشکی و دریا دست یابد.
این فعال فناور افزود: ارزیابی یکپارچگی چاه یکی از خدماتی است که مجموعه ما ارائه می‌کند. یکپارچگی هر چاه سؤالی است که پاسخ آن از عهده هیچ ابزار یا اندازه‌گیری به‌تن‌هایی برنمی‌آید و نیاز به ترکیب و راندن چنیدن ابزار و تفسیر یکپارچه اطلاعات دارد. عدم بررسی هرگونه نشتی هرچند کوچک می‌تواند عواقب مختلفی از کاهش تولیدی تا تخریب محیط‌زیست داشته باشد که خود موجب توقف تولید، تعمیرات هزینه‌بر و جرائم مختلف قانونی است.
آقای عسگری ادامه داد: خدمات اندازه گیری اشباع سیالات مخزن هم جزء خدمات ارائه شده ما است. بلافاصله پس از تکمیل چاه و آغاز تولید، باید مخزن نفتی، برای پیش‌بینی رفتار آن و برنامه‌ریزی فرایند تولید به‌طور پیوسته مورد پایش قرار گیرد.
این فعال دانش‌بنیان همچنین گفت: ارزیای نرخ تولید سطحی برخی اوقات نشانه خوبی است، اما گاهی به‌منظور شناخت حرکت سیال در مخزن و بین چاه‌ها باید از اندازه‎گیری اشیاع سیالات بهره برد.
مدیر عامل این شرکت دانش‌بنیان افزود: خدمات ارزیابی لوله چاه هم توسط متخصصان ما ارائه می‌شود. در صنایع استخراج نفت و گاز، بازیابی لوله اغلب عملیاتی از قبل پیش‌بینی‌نشده است.
او بیان داشت: خدمات مشبک‌کاری فرآیندی است که برای سوراخ کردن لوله جداری عبور جریان سیال، از مخزن نفتی به درون ستون چاه، مورد استفاده قرار می‌گیرد. این عمل به طور معمول به‌وسیله تفنگ‌های مخصوص انجام می‌شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه + 9 =

دکمه بازگشت به بالا