خبرخور

حلقه فکری شهید مطهری در جستجوی راه‌حل‌های قرآنی برای مسائل جامعه بود

شهید مطهری نفاق را آفت جوامع می‌داند/ ارائه راه‌حل‌های قرآنی برای مسائل جامعهبه گزارش ایکنا، آئین افتتاحیه همایش بین‌المللی «بازاندیشی اندیشه‌های شهید مطهری در مواجهه با مسائل روز»، شامگاه یکشنبه، ۱۲ بهمن‌ماه، با سخنرانی آیت‌الله جوادی آملی، پرفسور فون استوش، هانی ادریس و حجت‌الاسلام والمسلمین محمدعلی مهدوی‌راد، برگزار ‌شد.

پرفسور ادریس هانی، استاد دانشگاه‌های مراکش و مشاور جامعهالمصطفی(ص) در سخنانی در این مراسم گفت: شهید مطهری وقتی در مورد جنبش‌های اسلامی سخن می‌گوید منظورش جنبش‌های اصلاح‌گرایانه است؛ لذا از مرحوم اسدآبادی و عبده سایر مصلحان نام می‌برد.

وی با بیان اینکه دنیای عرب از بی‌توجهی به اندیشه شهید مطهری متضرر شده است، افزود: هیچ حرکتی در اندیشه و تاریخ نمی‌تواند ایجاد شود، مگر اینکه مرحله اسکولاستیک را طی کند و ما شاهد نوعی نواسکولاستیک در اندیشه شهید مطهری هستیم که متأثر از حلقه استادش علامه طباطبایی است. مطهری نگاه تمدنی پیش روی ما گذاشت و به تفصیل به آن پرداخت؛ به گونه‌ای که وقتی هانری کربن به ایران آمد و با این حلقه و شخص علامه مواجه شد، با بار گرانی به سرزمین خود می‌رود و در کتاب «اسلام ایرانی» خود باعث تأثیرگذاری فکری شگرف می‌شود.

هانی با اشاره به نظریه تربیت شهید مطهری، تصریح کرد: ایشان معتقد است که در فرایند آموزش تلقین کافی نیست بلکه باید امکانی فراهم شود که ملکات فرد شکوفا شود؛ او از فرمایش امام علی(ع) آغاز کرد که «العلم علمان، علم مطبوع و علم مسموع»؛ بنابر این علم مسموع و شنیداری همان دریافتی است، ولی علم مطبوع علمی است که به صورت ملکه با انسان به وجود و ابتکار از این رهگذر به دست می‌آید؛ او معتقد است اگر آموزش نتواند این ملکات را شکوفا کند با شکست روبرو شده است.

وی تصریح کرد: شهید مطهری مغز انسان را به معده تشبیه کرده که هر اندازه غذا به معده بدهیم بدون آنکه فرصت هضم داشته باشد دچار سوءهاضمه می‌شود و اگر معلوماتی به ذهن بدهیم بدون آنکه در آن تفکر کند، ذهن هم دچار سوءهاضمه در تفکر می‌شود.

مشاور جامعهالمصطفی(ص) با بیان اینکه اقدام دیگر مطهری آگاهی‌بخشی بود، اظهار کرد: او همان طور که در عدل الهی نظریه داد، در عدل اجتماعی هم نظریه‌پردازی کرد؛ عدل در دیدگاه شهید مطهری، معیار اندیشه دینی است؛ لذا معتقد است که مکاتب دینی که ظلم را به خدا نسبت می‌دهند شکست خورده‌اند.

هانی با بیان اینکه او آفت جوامع را نفاق می‌داند، تصریح کرد: امام علی(ع) در وصیت به محمدبن ابی‌بکر می‌گوید که من از کافر نمی‌ترسم، ولی از منافق می‌ترسم؛ زیرا منافق در زبان با بقیه همسو و تشخیص وی از عوام‌الناس دشوار است؛ ابزار منافق هم مردم احمق هستند و آگاهی راهکار مقابله با نفاق است؛ بنابراین از منظر شهید مطهری نقطه عزیمت در مواجهه با نفاق، آگاهی است؛ او معتقد است که هر وقت به حماقت احمقی پایان دادیم، نفاق در انزوا خواهد رفت؛ از این‌رو مطهری وقتی از آموزش سخن می‌گوید که آن را در توده مردم دنبال می‌کند تا هر فردی سهمی در اصلاح جامعه داشته باشد.

هانی افزود: از دید شهید مطهری اینکه بگوییم ما حق هستیم، ولی به صورت تفصیلی به آن پرداخته نشود ثمری ندارد؛ لذا شهید مطهری بر موضوعات متعددی از جمله فطرت و انسان متمرکز شد. اینکه انسان آزاد است، حتی اگر در ظاهر در غل و زنجیر باشد؛ از منظر او انسان در حدی از آزادی است که می‌تواند با آگاهی خودش مخالفت کند و این فرق او با حیوان است. 

مشاور جامعهالمصطفی(ص) در پایان تأکید کرد: شهید وقتی موضوع ارزش‌ها را مطرح می‌کند می‌گوید که ممکن است انسان در یکی از ارزش‌ها رشد و تکامل یابد، ولی اگر بخواهد کامل باشد باید در همه ارزش‌ها خود را رشد دهد. بنابراین میان کسی که همه ارزش‌ها را به صورت متوازن رشد می‌دهد با انسان تک‌بعدی تفاوت وجود دارد. حلقه فکری که مطهری از ارکان آن است میراثی فراتر از بازه زمانی او و حتی فراتر از توانمندی علما و بزرگان ارائه داد. این حلقه دنبال این بودند که در هر موضوعی نظر قرآن را ارائه کنند.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 + یک =

دکمه بازگشت به بالا