خبرخور

حضور ۱۷ نمایش در دومین روز سی‌ونهمین جشنواره تئاتر فجر

امروز (یکشنبه ۱۲ بهمن‌) همزمان با روز دوم سی‌ونهمین جشنواره تئاتر فجر، تالار وحدت، مجموعه تئاتر شهر، تئاتر مولوی، تماشاخانه ایرانشهر و تالار حافظ میزبان دومین روز از اجراهای صحنه‌ای آثار این دوره از جشنواره خواهند بود.

آغاز اجراهای عمومی سرباز در تالار وحدت

تالار وحدت از امروز تا پایان برگزاری جشنواره سی‌ونهم از ساعت ۱۸:۳۰ میزبان اجرای نمایش سرباز به کارگردانی حسین پارسایی خواهد بود. سرباز نمایشی است در راستای بازتاب فرازهایی از زندگی و رزم سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی که پیش از این همزمان با سالگرد درگذشت سردار دل‌ها (۱۳ تا ۱۸ دی) به مدت پنج شب در تالار وحدت به صحنه رفته بود. در مجموعه تئاترشهر هم تالار اصلی در تمام روزهای برگزاری جشنواره از ساعت ۱۸ میزبان اجرای‌ نمایش گرگاس‌ها یا روز بخیر آقای وزیر به کارگردانی حمیدرضا نعیمی است.

ایوب‌خان به کارگردانی امیر دژاکام امروز ساعت ۱۷ در تالار چارسو اجرا می‌شود. تالار سایه ساعت ۱۵ میزبان اجرای نمایش گودو به کارگردانی ابوالقاسم احدیان خواهد بود و جوادیه (بیست‌متری) به کارگردانی رضا بهرامی هم ساعت ۱۷ در تالار قشقایی روی صحنه می‌رود. در تئاتر مولوی و در ساعت ۱۵ نمایش بیداری به وقت خون به کارگردانی احسان جانمی اجرا می‌شود.

تماشاخانه ایرانشهر هم در ۲ سالن ناظرزاده و سمندریان میزبان آثار این دوره از جشنواره است. در ساعت ۱۷ نمایش کمدی‌زا به کارکردانی کاوه مهدوی در سالن ناظرزاده اجرا می‌شود. ساعت ۱۹ هم نمایش اسموکینگ روم به کارگردانی سعید زارعی در سالن سمندریان روی صحنه می‌رود.

تالار حافظ هم ساعت ۱۹ امروز میزبان نمایش راشومون به کارگردانی احسان عبدالملکی دارابی خواهد بود.

نمایش‌های خیابانی

در بخش نمایش‌های خیابانی و دیگرگونه‌ها، از ساعت ۱۵ و ۳۰ دقیقه تا ۱۸ و ۳۰ دقیقه در محوطه مقابل تالار وحدت به ترتیب نمایش‌های حس، لال بهیگ، مجلس حماسه‌خوانی نفر ششم، قاصد و هیچکس همچون تو مرد میدان نیست اجرا می‌شود.

در محوطه آب‌نمای بازار بزرگ ایران‌مال هم در دو نوبت ۱۸ و ۳۰ دقیقه و ۱۹ دو نمایش حس و لال بهیگ اجرا خواهد شد. ایوان انتظار مترو میدان ولیعصر (عج) هم امروز میزبان اجرای نمایش هیچ کس همچون تو مرد میدان نیست و پس از آن در ساعت ۱۱:۳۰ میزبان نمایش قاصد خواهد بود.

دیگرگونه‌ها

نمایش دموکراسی سفارشی به کارگردانی میلاد جباری مولانا هم در بخش دیگرگونه‌ها امروز ۱۲ بهمن‌ ساعت ۱۸ و ۳۰ دقیقه در باغ موزه قصر اجرا می‌شود. اجرای این نمایش تا ۱۹ بهمن‌ ادامه خواهد داشت.

نمایش میکرومکبث به کارگردانی حسین دریس هم در بخش دیگرگونه‌ها امروز ۱۲ بهمن‌ماه ساعت ۱۸ در تئاتر محراب اجرا می‌شود. اجرای این نمایش تا ۱۵ بهمن‌ ادامه خواهد داشت.

نمایش آنتروپی به کارگردانی زهرا رفیعی در این بخش از ساعت ۱۶ در فضای مجازی اجرا می‌شود. اجرای این نمایش تا ۱۹ بهمن ادامه خواهد داشت.

به گزارش ایرنا، جشنواره تئاتر فجر به‌عنوان مهم‌ترین رویداد رقابتی و جشنواره‌ای در عرصه هنر تئاتر و بازتاب‌دهنده‌ آینه تمام‌نمای هنر انقلاب در ایام یوم‌الله دهه فجر امسال (۱۳۹۹) در شرایط سی‌ونهمین دوره خود را با دبیری حسین مسافرآستانه پشت سر می‌گذارد که شرایط شیوع و گسترش ویروس کرونا در کشور مختصات برگزاری جشنواره‌ها و فعالیت‌های هنری به‌ویژه در عرصه تئاتر را با شرایط بسیار ویژه‌ای مواجه کرده است.

تعطیلی فعالیت‌های نمایشی به‌ویژه تماشاخانه‌ها و سالن‌های میزبان آثار نمایشی از یک‌سو و ازسوی دیگر برگزاری بخش اعظم این رویداد به‌عنوان مهم‌ترین رویداد عرصه تئاتر کشور در بستر فضای مجازی، ویژگی‌های این دوره جشنواره را متمایزتر از ادوار دیگر ساخته است.

همچنین دو محور «رادیوتئاتر» و «فیلم‌تئاتر» به‌عنوان دو بستر متفاوت تولید آثار نمایشی و ارائه آن به مخاطبان برای نخستین‌بار به‌عنوان بخش‌های اصلی و استوانه این جشنواره تعریف شده است.

همچنین با اعلام سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی مبنی بر بازگشایی مجدد تالارهای نمایشی از ابتدای بهمن‌ماه با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی و استفاده از ظرفیت محدود و حداکثر ۵۰ درصدی نمایش‌ها، سی‌ونهمین جشنواره تئاتر فجر را به یکی از معدود رویداد عرصه هنری کشور در قالب جشنواره‌های هنری فجر بدل ساخته که به شکل محدود میزبان مخاطبان خواهد بود.

در کنار دو بخش یادشده (رادیوتئاتر و فیلم‌تئاتر) به‌عنوان دو ستون اصلی جشنواره تئاتر فجر در گام سی‌ونهم؛ اختصاص بخش «سرباز انقلاب» به مناسبت نخستین سالروز شهادت سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی و ترور ناجوانمردانه شهید محسن فخری‌زاده باعث شده‌است که این رویداد بعد از مدت‌ها یکی از اصلی‌ترین ویژگی‌های محتوایی خود را بر حوزه تئاتر مقاومت و دفاع مقدس به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین بن‌مایه‌های گفتمان فرهنگی انقلاب قرار دهد.

از دیگر بخش‌های این دوره از جشنواره می‌توان به بخش «نمایش‌های میدانی و  خیابانی»، «بخش دیگر گونه‌های اجرا»، «بخش رقابتی آثار صحنه‌ای»، «بخش رقابتی برگزیدگان جشنواره‌های استانی» و «بخش رقابتی نمایشنامه‌نویسی» اشاره کرد.

سی‌ونهمین جشنواره سراسری تئاتر فجر به دبیری حسین مسافرآستانه از ۱۱ تا ۲۱ بهمن ماه در تهران برگزار می‌شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج + چهار =

دکمه بازگشت به بالا