دست‌نوشته

حاج عباس نمدچی ذاکری بی ریا، بی حاشیه و کاربلد

سلام

از توفیقات حقیر دوستی با جناب آقای حاج عباس نمدچی است. اینکه ایشان دارای چه مشاغلی بودند و حالا مشغول چه کاری هستند در مقابل کار و خدمتی که حدود ۲۰ سال است توفیق انجام آن را دارند اصلا قابل بیان و مقایسه نیست و آن هم افتخار نوکری در دستگاه حضرات آل‌الله علیهم‌السلام در قالب ذاکری آن ذوات مقدس است.

ایشان با سال‌ها حضور در جلسات مختلف مذهبی از جلسات کوچک محلی گرفته تا جلسات بسیار عظیم تهران به قصد بهره‌بردن از نفس ذاکران اهل بیت علیهم‌السلام و نه به قصد خواندن —که متاسفانه امروز در کمتر کسی یافت می‌شود— کوهی از تجربه در زمینه‌ی مداحی و ذاکری اهل بیت را بر دوش خود حمل می‌کنند، اما مناعت طبع ایشان باعث شده این تجربه مورد توجه قرار نگرفته و متاسفانه مورد استفاده قرار نگیرد.

از مهم‌ترین ویژگی‌های ایشان حضور کاملا بی‌حاشیه و آرام و بی‌سر و صدا در یک حسینیه در غرب تهران است. حسینیه‌ای که گاهی پر از جمعیت است و بیشتر اوقات خلوت و محفلی است برای شنیدن روضه‌ای نمکین از ایشان. همچنین حضور در روضه‌های خانگی و دوستانه که بدون هیچگونه تبلیغات خاصی در مناسبت‌های مختلف در گوشه‌کنار تهران برگزار می‌شود. البته جلسه‌ی ثابت ایشان همان حسینیه است که توفیق برای شنیدن صدای ایشان و یادگرفتن از محضرشان را یار ما کرده است.

کسانی که با ایشان در یک جلسه برای خواندن حضور داشتند بر این گفته صحه می‌گذارند که با حضور ایشان در جلسه خیال مستمع و ذاکرین ِ دیگر از گرداندن جلسه کاملا آسوده و راحت می‌شود.

از دیگر ویژگی‌های جناب نمدچی تسلط کامل به تمام امور جلسه‌داری است. ایشان می‌توانند تمام کارهای جلسه‌ی روضه از شروع تا پایان را بدون احتیاج به کمک دیگری به نحو احسن انجام دهند، که این نیز در مداحان امروز —خاصه جوانان— بسیار کمیاب بلکه نایاب است.

گفتنی درباره‌ى ایشان زیاد است که نه مجال گفتن آن هست و نه به نظرم برای بیشتر گفتن از ایشان، رضایت داشته باشند. این چند خط را  نیز فقط به قصد تقدیر و تشکر دوستانه از زحمات ایشان در طی این سال‌ها در هیئات و روضه‌ها و حضورشان در حسینیه‌ی بیت‌الجواد علیه‌السلام در غرب تهران نوشتم. از بنده به عنوان یک دوست —اگر قابل باشم— جز این تشکر چیز دیگری بر نمی‌آید که امیدوارم از بنده بپذیرند.

آرزو و دعا می‌کنم سال‌های سال با صحت و سلامتی کامل توفیق نوکری در دستگاه حضرات آل‌الله خاصه سیدالشهداء علیهم‌السلام را داشته باشند و آنات زندگی‌شان مملو از توجهات ویژه‌ی حضرات خاصه حضرت ولی‌عصر (عج) بوده و دعا در حق دوستان و بنده را فراموش نکنند.

والسلام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا