آن قدیم‌ترهامذهبی و اعتقادی

جلوه‌های رفتاری حضرت زهرا سلام‌الله علیها (بخش دهم)

رفتار با مردم

پیام عفاف و آزادگی

فاطمه زهرا (س) می‌خواهد که بانوان امتش، چون فرشته، پاک و آزاده باشند، نه بسان بردگان در اسارت نفس و شیطان! و می‌خواهد که زنان جهان، قدر گوهر وجودی خود را بشناسند و آن را با تمام قوا پاس دارند؛ همان ارزشی که به فرموده‌ی امام صادق (ع) از طلا و نقره بالاتر است.

روشن است که زن در پوشش حجاب چون گوهری است که در صدف پنهان است. آری او گوهری است که نمی‌توان برای آن قیمتی نهاد. و برای تبیین ارزش و شخصیت زن، تعبیری زیباتر از این یافت نمی‌شود. آیا این نگرش با آنچه که تبلیغات مسموم دشمنان به جامعه‌ی ما القاء می‌کند سازگار است؟

حضرت زهرا (س) از زنان امت خود می‌خواهد که چون مروارید پوشیده در حجاب صدف، بر تارک اجتماع و سینه‌ی تاریخ نورافشانی کنند، نه اینکه مانند زنان غرب، ارزش و جمال آن‌ها دستاویز هر سودجوی خودکامه گشته و در ویترین مغازه‌ها به نمایش گذاشته شود.

فرهنگ غربی در عرصه‌ی سخاوت‌مندانه‌ی خود، ارزش وجودی زن را به هر نااهل و فاسدی ارزانی می‌کند، اما اسلام شأن زن را در پاسداری از جمال و زیبایی خود می‌داند و در عرضه‌ی آن را فقط بر اهل خود، حلال و مباح می‌شناسد.

زکات الجمال، العفاف؛ «زکات زیبایی، عفت و پاک‌دامنی است». چنان‌چه زن از زیبایی خود پاسداری نکند و خود را در معرض دید هر نامحرمی قرار دهد، نه خود روی سعادت را می‌بیند و نه مرد طعم آرامش را می‌چشد، و نه اجتماع، امنیت را احساس می کند.

اسلام زن را همچون گلی می‌داند که باید از آفت‌ها حفظ شود تا مایه‌ی طراوت و نشاط خانواده و منشا حیات جامعه باشد نه اینکه در معرض نگاه‌های مسموم و مقاصد پلید، پژمرده و پرپر شود.

کس غنچه‌ی نهان شده در برگ او نچید

از بی‌حجابی است اگر عمر گل کم است!

 

عذرا انصاری

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 + دو =

دکمه بازگشت به بالا