آن قدیم‌ترهامذهبی و اعتقادی

جلوه‌های رفتاری حضرت زهرا سلام‌الله علیها (بخش هفتم)

رفتار با مردم رسالت شیعه

مردی همسرش را به نزد حضرت فاطمه (س) فرستاد تا از ایشان سوال کند که آیا او از پیروان و شیعیان آن حضرت محسوب می‌شود یا نه؟ حضرت زهرا (س) فرمود: به شوهرت بگو اگر به آنچه خواسته و هدف ماست عمل می‌کنی و [از] آنچه ما نهی می‌کنیم بی‌زاری می‌جویی، بدان از شیعیان ما خواهی بود؛ در غیر این صورت نه.

زن جواب را به اطلاع شوهر خود رساند. مرد از این پیام بسیار ناراحت شد و متوجه گردید که مسوولیت شیعه‌بودن بسیار حساس و سنگین است. با خود گفت: وای بر من! در امان ماندن از گناه بسیار مشکل است؛ پس من اهل جهنم هستم و همیشه در آن خواهم ماند.

آن زن جریان اندوه شوهر خود را برای فاطمه زهرا (س) تعریف کرد. آن حضرت فرمود: به او بگو آن طور که فکر می‌کنی نیست. زیرا پیروان ما بهترین اهل بهشت هستند، ولی هر کس ما و دوستان ما را دوست داشته و با دشمنان ما دشمن باشد و قلب و زبانش نیز همراه ما باشد، ولی امر ما را اطاعت نکند و از آنچه نهی نموده‌ایم پرهیز نکند جزو رهروان ما محسوب نمی‌شود. با این وجود، شیعیان ما در بهشتند؛ لیکن پس از آنکه گناهان و آلودگی‌های آنان به واسطه‌ی زحمت و رنج فراوان در دنیا یا در قیامت پاک شود. پس به وسیله‌ی محبتی که به ما دارند، در بهشت به حضور ما می‌رسند.

عذرا انصاری  

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا