خبرخور

جشنواره نغمه‌های محمدی (ص)، از قطعات موسیقایی نبوی تجلیل می‌کند

در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان مطرح شد؛

به گزارش خبرنگار حوزه موسیقی  گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان، در راستای توسعه فرهنگ محمدی (ص) و رساندنِ رسالت حضرت محمد مصطفی (ص) به گوش جهانیان، معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با مشارکت مرکز موسیقی حوزه هنری جشنواره‌ای را با عنوان نغمه‌های محمدی (ص) تدارک دیده است. این جشنواره بر آثار موسیقایی با موضوع حضرت رسول اکرم (ص) تمرکز دارد. درباره چگونگی برگزاری جشنواره نغمه های محمدی (ص) و بخش‌های مختلف آن با میلاد عرفان پور، دبیر جشنواره گفت‌وگو کردیم.

عرفان پور ابتدا به خبرنگار ما گفت: جشنواره نغمه‌های محمدی (ص) بنا دارد زمینه ساز تولیدات فاخر و موثر در حوزه موسیقی شود. علاوه بر این از هنرمندانی که پیش از این، آفرینش موثر و ارزشمندی با موضوع وجود مبارک حضرت رسول (ص) داشتند، تجلیل می‌شود. در بخش الفِ جشنواره، هنرمندانِ عرصه موسیقی می‌توانند آثاری را که در ۱۰ سال گذشته درباره حضرت محمد (ص) خلق کردند، برای ما ارسال کنند.


بیشتر بخوانید


وی افزود: علاوه بر آثار ارسال شده، هیئت علمی جشنواره از آثار شاخصی که در ده سال اخیر با مضمون حضرت خاتم الانبیا (ص) ساخته شده اند، اما به هر دلیل به دبیرخانه جشنواره ارسال نشدند، تجلیل می‌کنند. بخش دوم جشنواره به تولید اثر در فرایند جشنواره اختصاص دارد. بخش دوم به این شکل طراحی شده است که هنرمندانِ حوزه‌های مختلف موسیقی که صاحب ذوق و ایده هستند و تمایل به خلق اثر برای حضرت رسول (ص) را دارند، شناسایی می‌شوند؛ ما سوابق این هنرمندان و نمونه آثار آن‌ها را دریافت و ارزیابی می‌کنیم.

عرفان پور ادامه داد: در بخش دوم جشنواره ۱۰ گروه هنری یا هنرمند از میان تمامی افراد انتخاب می‌شوند و با این هنرمندان و گروه‌های هنری ۱۰ اثر شاخص تولید می‌شود. گروه‌های منتخب در بخش تولید آثار شاخص، با حمایت علمی و مالی دبیرخانه جشنواره به تولید آثار می‌پردازند. در نهایت از ۱۰ اثر تولید شده به انتخاب مردم یک اثر برگزیده مردمی و یک اثر هم به عنوان منتخبِ کارشناسان در نظر گرفته می‌شود.

دبیر هنری جشنواره نغمه‌های محمدی (ص) در پایان اضافه کرد: منظور از آثار موسیقایی که می‌توانند در جشنواره شرکت کنند، تمامی گونه های موسیقی شامل، سرود، تواشیح، موسیقی پاپ، موسیقی ردیف دستگاهی، موسیقی نواحی و … است. اختتامیه جشنواره ۲۱ اسفندماه مصادف با مبعث پیامبر اکرم (ص) برگزار می‌شود. علاقه مندان می‌توانند آثار خود را در سایت «سپهرِ سوره هنر» در پایگاه جشنواره‌های حوزه هنری بارگذاری کنند. داوطلبان تا ۱۵ دی ماه فرصت دارند که آثار را ارسال کنند.

انتهای پیام/

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − سیزده =

دکمه بازگشت به بالا