خبرخور

تداوم برنامه‌های ورزشی دانشجویی در سامانه ستاو

تداوم برنامه‌های ورزشی دانشجویی در سامانه ستاوبه گزارش خبرنگار حوزه دانشگاه گروه علمی فرهنگی هنری خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی وزارت علوم؛ آقای دکتر محمد حسین علیزاده در شصت و هفتمین نشست معاونان دانشجویی دانشگاه‌های کشور که به صورت مجازی برگزار شد گفت: هم اکنون آموزش ۳۰ هزار حرکت ورزشی در سامانه ستاو بارگذاری شده است و ۴ هزار نفر از مدیران، کارشناسان و دانشجویان به عضویت این سامانه درآمده‌اند.

وی تهیه بانک اطلاعات ورزش دانشجویی را از مزیت‌های سامانه ستاو دانست و گفت: تاکنون ۷۰ درصد اطلاعات اماکن ورزشی دانشگاه‌ها در این سامانه بارگذاری شده است.
آقای دکتر علیزاده افزود: تاکنون ده‌ها مسابقه و جشنواره ورزشی از طریق سامانه ستاو برگزار شده است و به زودی مسابقات ورزشی، ورزش‌های مجازی و e sport با رعایت استاندارد‌های فدراسیون‌های جهانی در این سامانه قرار داده می‌شود.

وی با اشاره به افتتاح ده‌ها طرح ورزشی در یک سال اخیر گفت: مهم‌ترین رویداد ورزشی سال آتی ورزش دانشجویی، المپیاد قهرمانی در گیلان است که علی‌رغم عدم قطعیت برگزاری با توجه به احتمال استمرار شرایط کرونا، ما آمادگی خود را حفظ کرده‌ایم و اخیراً از امکانات دانشگاه گیلان برای میزبانی نیز بازدید شده است.

مدیرکل تربیت بدنی سازمان امور دانشجویان یکی از نتایج برگزاری المپیاد ورزشی در دانشگاه گیلان را تشکیل دهکده ورزش آموزش عالی در گیلان دانست و گفت: ردیف مستقل بودجه نیز برای تأسیس این دهکده پیش بینی شده است.

ارائه مشاوره روان‌شناسی به دانشجویان مبتلا به کرونا ضروری است

در ادامه آقای مجید صفاری نیا سرپرست دفتر مشاوره و سلامت سازمان امور دانشجویان در این نشست با اشاره به رابطه دوسویه کرونا و اختلالات روان‌شناختی گفت: ارائه مشاوره روان شناسی به دانشجویانی که خود و خانواده آنان به کرونا مبتلا شده‌اند، ضروری است.

وی گفت: کسانی که به کرونا مبتلا می‌شوند تا چندین ماه پس از آن دچار پیامد‌های روانی کرونا هستند و باید خدمات روان شناسی دریافت کنند که در دانشگاه‌ها این وظیفه برعهده مراکز مشاوره است.

آقای صفاری نیا با اشاره به اینکه برخی از دانشجویان بر اثر کرونا اعضای خانواده خود را از دست داده اند گفت: مراکز مشاوره باید سبک‌های مقابله به سوگ و فقدان را به این دانشجویان آموزش دهند.

سرپرست دفتر مشاوره و سلامت سازمان امور دانشجویان با اشاره به اینکه در ایام کرونا باید رابطه استادان، دانشجویان و کارکنان با یکدیگر در شرایط همدلانه باشد گفت: از طریق انتشار ویژه‌نامه مهر استاد سعی می‌کنیم رابطه خوب استادان و دانشجویان را ترویج کنیم.

آقای دکتر صفاری نیا، واکنش به محیط اطراف و اثرگذاری در آن، ارائه خدمات جامع سلامت روان به دانشجویان و ارتقای سطح سلامت روان‌شناختی دانشجویان را سه هدف مراکز مشاوره دانشگاه‌ها بر شمرد و تاکید کرد و گفت: مراکز باید در راستای اجرای برنامه‌های خود و ارتقای سطح سلامت روان دانشجویان بدنیال جذب حمایت مالی نهاد‌های استانی و کشوری باشند.

وی افزود: علاوه بر اینکه حفظ نشاط دانشجویان در ذات خود ارتقای سرمایه انسانی جامعه است، جلوگیری از آسیب‌های روانی و اجتماعی در این قشر نیز به نفع کل جامعه است لذا نهاد‌هایی مانند استانداری‌ها، ادارات بهزیستی، وزارت رفاه و وزارت ورزش باید بخشی از بودجه‌های پیشگیری خود را به دانشگاه‌ها اختصاص دهند.

سرپرست دفتر مشاوره و سلامت سازمان امور دانشجویان با اظهار امیدواری به تصویب سند ملی سلامت روانی و اجتماعی دانشجویان گفت: محور فعالیت مراکز مشاوره در سال آینده براساس این سند خواهد بود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 − یک =

دکمه بازگشت به بالا