خبرخور

تاکید معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ بر تقویت مناسبات رسانه‌ای تهران-آنکارا

به گزارش گروه فرهنگی ایرنا از روابط عمومی معاونت مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمد خدادی در سفر اخیر خود به ترکیه در دیدار با چاغتای اوزدمیر، مدیر ارشد رسانه‌ای دفتر رئیس‌جمهوری ترکیه، قدرت و موفقیت این کشور را قدرت و موفقیت ایران توصیف و تصریح کرد: این یک واقعیت های تاریخی است و ما می‌بایست روابط مستحکمی که پیشینیان ساخته اند را حفظ و پاسداری کنیم. اشتراکات فرهنگی و تاریخی ایران و ترکیه بسیار بیشتر از اشتراکات موجود با برخی از دیگر همسایگان است و احساس دوستی و قرابت دو کشور، دلایل مستحکم و منطقی دارد.

وی در ادامه رابطه ایران و ترکیه را رابطه‌ای برادرانه دانست و افزود: دو بردار ممکن است اختلاف نظر و رقابت داشته باشند، حتی ممکن است دعوا هم بکنند، اما برادر هستند و این احساس برادری، گذشته از همسایگی، به اشتراکات تاریخی، فرهنگی و اعتقادی آن‌ها برمی گردد.

معاون وزیر فرهنگ در همین رابطه گفت: اگر با برخی از دیگر همسایگان اشتراکات ۵۰ درصدی داریم، با ترکیه دارای اشتراکات ۹۵ درصدی هستیم. ما با شما هم منافع مشترک داریم و هم دشمن مشترک. بنابراین اختلاف‌افکنی‌ها و تفرقه‌جویی‌های برخی از کشورهای منطقه و جهان، طبیعی است؛ چراکه منافع آن‌ها از طریق ایجاد اختلاف میان ما تامین می‌شود.

به گفته خدادی، هدف این دیدارهای دوجانبه این است که جریان رسانه ای ایران و ترکیه، به دور از جریان‌سازی‌های منفی رسانه‌های غربی و منطبق بر واقعیات دو کشور باشد.

 وی در ادامه تصریح کرد: هم‌اکنون جریان‌سازی‌های رسانه‌ای گسترده‌ای علیه روابط دو کشور ایران و ترکیه در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی جعلی صورت می‌گیرد و تنها راه مقابله با این شبکه های جعلی و فیک، توسعه ارتباط مستقیم رسانه ای بین انکارا و تهران است.

مدیر عامل اسبق خبرگزاری جمهوری اسلامی( ایرنا) همچنین با اشاره به فعالیت بخش‌های فارسی‌زبان رسانه‌های ترکیه و همچنین بخش‌های ترکی‌زبان رسانه‌های داخلی، بر تلاش و هم‌افزایی رسانه‌های دو کشور در معرفی واقعیات و ظرفیت‌های ترکیه و ایران به مخاطبان تاکید و از ضرورت حمایت ویژه معاونت مطبوعاتی و بخش رسانه ای دفتر رپیس جمهور ترکیه در جهت توسعه تعاملات رسانه‌ای میان دو کشور سخن گفت.

مدیر ارشد رسانه‌ای دفتر رئیس‌جمهوری ترکیه نیز در این دیدار دو جانبه، با اشاره به روابط مطلوب و بهینه دو کشور در حوزه‌های مختلف، بر توسعه روابط و گفتگوهای دو جانبه، فارغ از جریان‌سازی‌های رایج در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی، تاکید کرد.

چاغتای اوزدمیر با اشاره به همبستگی‌های تاریخی دو کشور، ریشه بسیاری از تنش های رسانه ای میان دو کشور را نشات گرفته از عملکرد رسانه‌های غربی دانست و بر همکاری های مشترک و افزایش تردد و تقویت تماس مستقیم متولیان و خبرنگاران رسانه‌ای در جهت کاهش اختلافات و سوءتفاهم‌های ایجاد شده تاکید کرد.

توسعه تعاملات رسانه‌ای از طریق تبادل خبرنگاران و گروه‌های رسانه‌ای، تمدید تفاهم‌نامه‌ها و تلاش در راستای اجرایی شدن بیشتر پروتکل‌های رسانه‌ای دو کشور و تعامل دو کشور در حوزه آموزش‌های رسانه‌ای از جمله دیگر موضوعات مطرح شده از سوی این مقام ارشد رسانه‌ای دفتر رئیس جمهوری ترکیه بود.

به گزارش ایرنا، محمد خدادی معاون مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در سفری به ترکیه هدف از آن را ایجاد یک خط ارتباطی مستقیم بین متولیان رسانه‌ای دو کشور با هدف ممانعت از سوء تفاهمات احتمالی عنوان کرد.

وی همچنین مهمترین دستاورد سفر به ترکیه را فراهم شدن فرصت گفت وگو و مباحث رسانه ای دو کشور برای به روز شدن عنوان کرد. همچنین در این زمینه ۱۰ سرفصل مشخص تعیین شد و در دستور کار دو طرف برای پیگیری قرار گرفت.

دیدار با مراد کاراگوز مدیرکل دیپلماسی عمومی وزارت امورخارجه ترکیه و تاکید برلزوم همکاری رسانه ای منطقه ای به ویژه همکاری و همگرایی رسانه ای ترکیه، ایران، روسیه و دیگر کشورهای منطقه همانند جمهوری آذربایجان و عراق از جمله برنامه های وی در این سفر بوده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 − 6 =

دکمه بازگشت به بالا