خبرخور

تامین نیازهای بیماری کرونا از ماسک تا واکسن

به گزارش خبرنگار سلامت گروه علمی فرهنگی هنری خبرگزاری صدا و سیما ، اقای دکتر شانه ساز در نشست خبری مجازی افزود: امیدواریم تا اواخر بهار تولید مناسب واکسن ایرانی کرونا را با کیفیت داشته باشیم و در این فاصله هم چون سلامت مردم مهم است از طریق منایع معتبر بین المللی که حداقل مرحله ۳ مطالعات بالینی را پشت سر گذاشته باشند و این واکسن تعداد زیادی از کشورها بویژه کشورهای معتبر و تنظیم گر ثبت شده باشد آن ها را در اختیار مردم به صورت رایگان  قرار دهیم.

رئیس سازمان غذا و دارو همچنین با بیان اینکه شرط ورود واکسن با لحاظ شرایط رقابتی و کیفی خواهد بود، افزود:  یکی از دلایل عدم انتخاب‌ واکسن فایزر  شرایط سخت حمل و نقل و لجستیک بود.
آقای شانه ساز گفت: شرایط نگهداری واکسن روسی منفی ۲۰ درجه است که تامین لجستیک راحت‌تر است که روی قیمت و کیفیت تاثیر می‌گذارد. 
وی افزود:  بانک مرکزی در زمینه تامین ارز و سازمان برنامه و بودجه در تامین ریال واکسن قول مساعد داده‌اند. 
 
رئیس سازمان غذا و دارو با اشاره به اینکه تقاضای ۵۰۰ هزار دُز واکسن روسی در مرحله اول ، گفت: درمرحله چانه زنی روی تعداد و زمان تامین واکسن با تولیدکنندگان هستیم.
آقای شانه ساز گفت: برای تهیه ۵۰۰ هزار دوز واکسن درحال رایزنی هستیم، اما زمان تحویل سریع مهم است.
معاون وزیر بهداشت با بیان اینکه تقاضا چندمیلیون دوزی واکسن کرونا از شرکت های مختلف مطرح شده است، افزود: منابع تولیدکننده عدد تقاضای ما را رد نمیکنند، اما درمورد برنامه‌زمان بندی و تحویل در زمان کوتاه‌تر چانه زنی داریم.
 وی با بیان اینکه روسیه ، چین ، هند و کوبا سبد تامین واکسن کرونا ی خارجی است هستند، گفت: کوبا و پاستور ایران در زمنیه واکسن مشترک در حال فعالیت هستند که قطعا اولین تولید کننده در ایران خواهند بود.
دکتر شانه ساز تصریح کرد: هرچه واکسن دیرتر تحویل شود، قیمت واکسن کاهش و هرچه سریعتر باشد، قیمت بالاتر خواهد بود اما تولید داخل واکسن باعث کاهش قیمت محصولات خواهد شد.
 

کد ویدیو

معاون وزیر بهداشت و رئیس سازمان غذا و دارو افزود: گفت: در این ایام تحریم و کرونا ، تولید ماسک سه لایه از ۱۲۰ عدد تا ۱۵۰ هزار عدد الان به ۴۰ میلیون عدد در روز و در مدت کمتر از ۸ ماه رسیده است.

آقای شانه ساز تصریح کرد: در مواد ضدعفونی هم ۱۵ تا ۲۰ برابر شرایط معمول تولید شده است و در دارو هم هر دارویی که در دنیا به عنوان کمک به درمان کرونا مطرح شد در مدت کمتر از سه ماه آن دارو را در داخل کشور تولید کردیم.

رئیس سازمان غذا و دارو خاطرنشان کرد: کیت های آزمایشگاهی و همچنین ونتیلاتور و آخرین اقدام هم در زمینه تولید واکسن کرونا است که دانشمندان به به سرعت در حال کار هستند.

کد ویدیو

 

آقای شانه ساز افزود: اگر ما در سال های قبل درباره دستاوردهایی که حاصل شده بود صحبت می کردیم خیلی دوستان دیرباور یا دشمنان مغرض ادعاهای ما را زیر سوال می بردند و می گفتند که این توفیقات حاصل نشده است اما عرصه کرونا با همه ضررهایی که برای جامعه بشری داشت یک عرصه مسابقه بین المللی و رقابت بود که نشان بدهد که در زمینه زیرساخت ها و توانمندی های تولید و تامین نیازهای ضروری در حوزه سلامت کدام کشور می تواند بهتر عمل کند.

 رئیس سازمان غذا و دارو گفت: در کشوری که سالها تحریم های ظالمانه را تحمل کرده است و دنیا تصور می کرد مشکلات فراوانی دارد و در انتظار به زانو درآمدن ملت ایران به دلیل تصور ناتوانی در تامین نیازهای ایام کرونایی بودند، واقعا جوانان و نخبگان و دانش بنیان ها وشرکتهای تولیدی ما خوش درخشیدند.

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده − 5 =

دکمه بازگشت به بالا