خبرخور

تئاتر کمتر به جنگ‌زده‌ها پرداخته است/ «گاومیش» نگاهی متفاوت به دفاع مقدس دارد

حسین حیدری‌پور، کارگردان نمایش «گاومیش» در گفت‌و‌گو با ایکنا با بیان اینکه به حاشیه‌های جنگ در تئاتر کمتر توجه شده است، اظهار کرد: در این نمایش قرار است به جنگ‌زده‌هایی پرداخته شود که تا به حال به آنها توجه نشده است. آدم‌هایی که در این نمایش وجود دارند انسان‌های عادی هستند که جنگ تحمیلی زندگی آنها را نابود کرده است، اما آنها مقابل مشکلات تسلیم نشده و در نهایت پس از جنگ به خانه‌های خود بازگشته‌‌اند. درباره دلیل انتخاب نام «گاومیش» هم باید بگویم این حیوان در جنوب کشور نماد صبوری است، پس این نام را برای کار انتخاب کردیم.

این کارگردان و نمایشنامه‌نویس افزود: وقتی درباره هشت سال جنگ تحمیلی حرف زده می‌شود عمده کارها معطوف به آثاری هستند که در آنها جنگ به صورت مستقیم روایت شده یا اینکه آدم‌هایی که در جنگ حضور داشته‌اند محور قصه‌ها هستند، اما درباره جنگ‌زده‌هایی که از خانه خود آواره شد‌‌ه‌ا‌‌ند کمتر کاری تولید شده است، بنابراین از مشکلات و آلام آنها نیز چیزی نمی‌دانیم. بازگویی این مسائل این موضوع دلیل ساخت «گاومیش» است.

حیدری‌پور افزود: وقتی از دفاع مقدس حرف می‌زنیم نباید تنها به موضوعاتی توجه کنیم که قداست دارد، البته این امر در جای خود لازم است اما همه جوانب را در برنمی‌گیرد. این رویکرد به‌نظرم تبدیل به پاشنه آشیل آثار دفاع مقدس شده و به نوعی کارها را به سمت تکرار کشانده است، درصورتی‌که زندگی‌هایی در طول جنگ دستخوش تغییر شده که تا به حال بازگو نشده‌اند.

وی در پاسخ به این سوال که چرا نمایش‌های دینی در گیشه فروش خوبی ندارد؟ تصریح کرد: کارهایی نظیر «خنکای ختم خاطره» به کارگردانی حمیدرضا آذرنگ وجود داشته‌اند که توانسته‌اند به موفقیت‌های خوبی دست یابند اما قبول دارم در گیشه عمده تولیدات این حوزه موفق نیستند. دلیل این امر را، دغدغه‌مند نبودن جامعه خودمان می‌‌دانم. چراکه کارهایی که در آنها تفکر وجود دارد عموماً مهجور می‌مانند اما کارهای دم‌دستی با استقبال مواجه می‌شوند. این مسئله ریشه‌های فرهنگی دارد و تا زمانی که اساسی این معضل حل نشود مشکلات باقی خواهد بود.

جنگ‌زده‌ها، موضوعی مغفول در تئاتر دفاع مقدس است

حیدری‌پور متذکر شد: نکته تاسف‌آورتر این‌که تئاتر امروز دست به دامن سلبریتی‌ها شده تا با حضور آنها درآمد اقتصادی حاصل شود. این موضوع در حالیست که در کشوری چون فرانسه به بازیگران مطرح سینما، اجازه ورود به تئاتر داده نمی‌شود زیرا معتقدند تئاتر نیاز به نیروهای متخصص خود را دارد.

وی در پایان اعلام کرد: نمایش «گاومیش» از ۱۹ بهمن در تماشاخانه مهرگان روی صحنه خواهد رفت. وحید فقیهی، پارسا خسروی، هیلا رضائیان و سارا عسگری در این بازی دارند و نویسندگی نمایش را هم وحید فقیهی بر عهده دارد. تهیه‌کنندگی این نمایش را که بهمن و اسفند روی صحنه خواهد بود سجاد افشاریان بر عهده دارد.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 + 4 =

دکمه بازگشت به بالا