خبرخور

بیش از ۱۵۰ رشته و گرایش در حوزه‌های علوم اسلامی و انسانی در المصطفی فعال است

به گزارش ایکنا، حجت‌الاسلام و المسلمین علی عباسی، رئیس جامعهالمصطفی العالمیه در دیدار جمعی از مسئولان دانشگاه بین‌المللی اهل بیت(ع) با اشاره به طرح تحول آموزشی المصطفی اظهارکرد: با اجرای طرح تحولی، تعداد رشته‌های المصطفی به چهارصد رشته، گرایش و مقطع افزایش خواهد یافت و جامعهالمصطفی در ارائه برخی از این رشته‌ها پیشگام است.

وی ابراز کرد: حوزه‌های علمیه از گذشته رویکردی بین‌المللی داشته‌اند و طلابی از ملیت‌ها و کشور‌های مختلف در مراکز اصلی حوزه‌های علمیه حضور می‌یافتند و امروز جامعهالمصطفی بخش بین‌المللی حوزه علمیه به شمار می‌آید.

رئیس جامعهالمصطفی ادامه داد: پیش از انقلاب اسلامی، تعداد محدودی از چند ملیت در حوزه علمیه قم به تحصیل علوم دینی اشتغال داشتند، ولی پس از انقلاب اسلامی، جمعیت فراوانی با تنوع ملیتی در خور توجه، برای تحصیل معارف اسلامی به حوزه علمیه آمدند و هم‌اکنون ده‌ها‌هزار نفر در شعب داخلی و خارجی جامعهالمصطفی مشغول تحصیل هستند.

وی فراهم شدن زمینه تحصیل پیروان مذاهب اسلامی براساس فقه و کلام مذهب خود و با نگاه مقارن و تقریبی را از ویژگی‌های بی‌نظیر جامعهالمصطفی در برابر دیگر مراکز علمی جهان اسلام خواند و یادآور شد: هم‌اکنون بیش از ۱۵۰ رشته و گرایش در جامعهالمصطفی در حوزه‌های دانشی علوم اسلامی، علوم انسانی و زبان و فرهنگ‌شناسی در دو نظام آموزشی آکادمیک و حوزوی ارائه می‌شود که این رقم با اجرای طرح تحول آموزشی، به چهارصد رشته، گرایش و مقطع افزایش خواهد یافت و جامعهالمصطفی در ارائه برخی از این رشته‌ها پیشگام بوده است.

حجت‌الاسلام والمسلمین عباسی آموزش مجازی را یکی از محور‌های مهم گسترش آموزشی جامعهالمصطفی برشمرد و اظهار کرد: جامعهالمصطفی، در گذشته، سرمایه‌گذاری خوبی در بخش آموزش‌های غیرحضوری انجام داده است و هم‌اکنون هزاران نفر از فراگیران المصطفی، به ویژه در مناطقی که امکان حضور فیزیکی در آن چندان فراهم نیست، تحت پوشش این شیوه آموزشی قرار گرفته‌اند.

وی عضویت در اتحادیه‌های دانشگاهی بین‌المللی و منطقه‌ای، اختصاص نزدیک به چهل‌درصد از ظرفیت آموزشی به خواهران، آموزش گسترده زبان فارسی به غیرایرانیان، ارائه دوره‌های کوتاه‌مدت و فرصت‌های مطالعاتی برای استادان، دانشجویان و فعالان فرهنگی، انتشار سالانه حدود چهارصد عنوان کتاب و فعالیت‌های متنوع قرآنی و فرهنگی را بخش دیگری از ویژگی‌های جامعهالمصطفی عنوان کرد.

حجت‌الاسلام والمسلمین عباسی حضور دانش‌آموختگان جامعهالمصطفی را در سراسر جهان، پشتوانه بسیار خوبی برای کشور در ابعاد گوناگون دانست و تصریح کرد: در دنیای امروز، تلاش زیادی برای ایجاد مانع در فعالیت‌های علمی و آموزشی جامعهالمصطفی صورت می‌گیرد، ولی همه فعالیت‌های جامعهالمصطفی در کشور‌های مختلف، همواره، به صورت شفاف، قانونی و با اخذ مجوز‌های لازم انجام می‌شود.

وی با اشاره به همکاری جامعهالمصطفی با مراکز علمی و دانشگاهی مختلف، خاطرنشان کرد: المصطفی ظرفیت خوبی برای مراکز علمی کشور به شمار می‌آید و هم‌اکنون نیز با دانشگاه‌های متعدد همکاری خوبی دارد. پیش از این، تفاهم‌نامه همکاری بین جامعهالمصطفی و مجمع جهانی اهل‌بیت‌(ع) به امضا رسیده و در کنار آن، زمینه‌های همکاری با دانشگاه اهل‌بیت‌(ع) نیز مورد توافق قرار گرفته است که امیدواریم در دوره جدید، این فعالیت‌ها و همکاری‌ها، گسترش بیشتری یابد و فصل جدیدی از همکاری علمی دوجانبه آغاز شود.

در ادامه این جلسه، حجت‌الاسلام والمسلمین سعید جازاری معمویی، رئیس جدید دانشگاه بین‌المللی اهل‌بیت(ع)، در سخنانی، جامعهالمصطفی را از دستاورد‌های ارزشمند انقلاب اسلامی دانست و گفت: کیفیت، عمق و تنوع فعالیت‌های علمی جامعهالمصطفی در میان مراکز علمی جهان اسلام کم‌نظیر است و در هر جای جهان که به دنبال خدمات علمی به اسلام ناب باشیم، نام جامعهالمصطفی می‌درخشد.

وی گزارشی از فعالیت‌های جدید صورت‌گرفته به منظور ارتقای دانشگاه اهل‌بیت‌(ع) ارائه کرد و افزود: سابقه چندین ساله جامعهالمصطفی در عرصه بین‌المللی، برای دانشگاه اهل‌بیت‌(ع) الگو و پشتوانه‌ای بسیار گران‌قدر است و امیدواریم بتوانیم با تعریف زمینه‌های همکاری در عرصه‌های گوناگون، از این ظرفیت بیش از پیش استفاده کنیم.

حجت‌الاسلام والمسلمین جازاری معمویی، خواستار افزایش همکاری دوجانبه جامعهالمصطفی و دانشگاه اهل‌البیت‌(ع) در زمینه ارائه فرصت‌های مطالعاتی، راه‌اندازی رشته‌ها، تبادل استاد، پذیرش دانش‌آموختگان در مقاطع تحصیلات تکمیلی، همکاری در آموزش‌های مجازی و دیگر همکاری‌های آموزشی، پژوهشی و بین‌المللی شد.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − هشت =

دکمه بازگشت به بالا