خبرخور

بنیاد شیخ محمد خیابانی در تبریز تاسیس می‌شود

حجت الاسلام سیدمحمدرضا میرتاج الدینی روز پنجشنبه در پیش همایش شیخ محمد خیابانی اظهار کرد: فعالیت های ستاد بزرگداشت یکصدمین سالگرد شهادت شیخ محمد خیابانی در طول ۶ ماه گذشته منتج به شکل گیری پدیده فرهنگی خوبی شده و بر همین اساس قصد داریم با تاسیس بنیاد فرهنگی تاریخی شیخ محمد خیابانی، این فعالیت های فرهنگی را ادامه دهیم.
وی افزود: مقدمات تاسیس بنیاد فرهنگی تاریخی شیخ محمد خیابانی انجام شده و به زودی تشریفات ثبت این بنیاد هم نهایی خواهد شد.
نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی یادآوری کرد: محور فعالیت این بنیاد معرفی مفاخری خواهد بود که در دوران مشروطه و بعد از آن مقطع تاریخی منشاء آثار فراوان بوده اند اما قدرشان به درستی شناخته نشده است.
وی از شیخ محمد خیابانی به عنوان مدرس ثانی نام برد و افزود: هرچند شیخ محمد خیابانی در دوران جوانی و در حالی که ۴۲سال بیشتر سن نداشت، به شهادت رسید اما در همین عمر کوتاه تاثیر فراوانی از خود بر جای گذاشت و در دوره نمایندگی در مجلس، همواره در معیّت مرحوم سید حسن مدرس بود و همراه او در مقابل اولتیماتوم روس به طور جانانه ایستادگی کرد.
میرتاج الدینی درباره عوامل موثر بر تکوین شخصیت شیخ محمد خیابانی نیز گفت: استعداد فوق العاده و هوش سرشار، سفرهای متعدد در دوران نوجوانی و جوانی به خارج از کشور و سوابق تحصیلات حوزوی از جمله این عوامل است.
میرتاج الدینی همچنین عدالت خواهی، آزادیخواهی، استبدادستیزی، قانون مداری و دفاع از محرومان و مستضعفان جامعه را از ویژگی های اصلی شخصیت شیخ محمد خیابانی توصیف کرد.
همایش بین‌المللی بزرگداشت شهید شیخ محمدخیابانی به منظور بررسی علمی ابعاد شخصیت، اندیشه و مبارزات ضداستعماری و ضداستبدادی این روحانی مبارز در انقلاب مشروطیت ایران، در نیمه اسفند سال جاری به صورت جداگانه در شهرهای خامنه ، تبریز و تهران برگزار خواهد شد.

پیش همایش حوزوی شیخ محمد خیابانی امروز در محل مسجد جامع تبریز برگزار شد.
شیخ محمد خیابانی از روحانیون مبارز دوران مشروطیت و از نمایندگان مردم آذربایجان در مجلس آن دوره بود که یکصد سال پیش در ۲۱ شهریور سال ۱۲۹۹ هجری شمسی، در راه مبارزه با استعمار توسط مزدوران داخلی به شهادت رسید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − ده =

دکمه بازگشت به بالا