خبرخور

برگزاری آزمایشی آزمون قرآن و عترت ۳۰ بهمن

سید فخرالدین اسماعیلی روز سه شنبه به خبرنگار معارف ایرنا گفت: آزمون قرآن و عترت طی روزهای ۱۳ تا ۱۵ اسفند برگزار می شود، ولی یک آزمون آزمایشی برای تمام داوطلبان برگزار می کنیم تا توان زیرساخت سخت افزاری و نرم افزاری آزمون از قبیل قدرت سِرور و پاسخگویی به درخواست‌های داوطلبان، فراخوانی سؤالات، محاسبه نمره آزمون و غیره  را محک بزنیم و در صورت نیاز سرورهایی را اضافه کنیم. 
وی افزود: سامانه آزمون و مسائل امنیتی بررسی شده و سوالات مربوط به داوطلبان زیر ۱۲ سال نیز به گونه ای آماده شده که علاوه بر رویت بصری افزونه صوتی نیز به آن اضافه کردیم تا برای نابینایان و افراد زیر ۱۲ سال صوت آن پخش شود. در واقع آزمونی که در جمعه سی ام بهمن برگزار می شود یک مانور آزمایشی است و داوطلبان علاوه بر این که نحوه استفاده از سامانه را فرا می گیرند، با برخی از سوالات قرآنی نیز آشنا می شوند.  
اسماعیلی گفت: البته رشته حفظ کل مرحله آزمون شفاهی نیز دارد که در سال هزار و ۴۰۰ برگزار خواهد شد، درصورت امکان، حضوری برگزار می شود و چنانچه به دلیل ویروس کرونا ممکن نبود، آن آزمون نیز به صورت مجازی و وبیناری برگزار خواهد شد. 

حداقل به دو هزار و ۵۰۰ شرکت کننده جایزه اهدا خواهد شد و به حافظان کل قرآن چنانچه صد امتیاز آزمون شفاهی را کسب کنند مبلغ یک میلیون تومان اهدا خواهد شد و کسانی که ۹۵ امتیاز کسب کنند، بدون قرعه کشی مبلغ ۳۰۰ هزار تومان اهدا خواهد شد. ۷۸ هزار نفری این آزمون استقبال کردند، البته امسال فعالیت موسسات قرآنی به دلیل ویروس کرونا به یک چهارم تقلیل پیدا کرده است. یعنی فعالیت های حضوری تعطیل شده و ریزش قرآن آموزان وجود دارد.

اسماعیلی ادامه داد: آمار داوطلبان آزاد به مرز ۴۰ درصد رسیده است و ۶۰ درصد ثبت نام کنندگان را اعضای موسسات تشکیل می دهد در حالی که سال های گذشته داوطلبان آزاد گاهی تا پنج و ده درصد بوده است. 
ثبت نام آزمون امسال در ۱۴ رشته شامل ترجمه و مفاهیم قرآن کریم در دو رشته ترجمه سوره بقره و تفسیر سوره بقره، بخش معارف اهل بیت (ع) در سه رشته حفظ و مفاهیم نهج­ البلاغه، حفظ و مفاهیم صحیفه سجادیه و سبک زندگی معصومان و حفظ قرآن کریم در رشته های حفظ و مفاهیم جزء۳۰ ، حفظ و مفاهیم جزء اول، حفظ و مفاهیم سوره بقره، حفظ و مفاهیم ۵ جزء اول، حفظ و مفاهیم ۱۰ جزء اول، حفظ و مفاهیم ۱۵ جزء اول، حفظ و مفاهیم ۲۰ جزء اول، حفظ و مفاهیم ۲۵ جزء اول و حفظ و مفاهیم کل قرآن کریم می باشد.
هزینه ثبت نام در این دوره ۵۰ هزار ریال و نسبت به سال گذشته حدود ۳۰ درصد کاهش داشته است. ثبت نام برای نوزدهمین‌ آزمون سراسری قرآن و عترت محدودیت سنی ندارد و هر داوطلب می‌تواند تا ۱۵ بهمن در تمامی رشته‌ها به غیر از گروه حفظ که تنها اجازه حضور در یک‌ رشته خواهد داشت، ثبت نام کند.
هجدهمین آزمون سراسری قرآن و عترت در بهمن سال گذشته در ۳۵۰ شهر و شهرستان و در بیش از ۴۷۰ حوزه در چهار گروه ترجمه و مفاهیم، معارف اهل‌بیت (ع)، حفظ قرآن، سبک زندگی و سیره معصومان و در ۱۶ رشته برگزار شد که ۱۰ رشته به حفظ قرآن اختصاص داشت و ۷۵ درصد داوطلبان را علاقه مندان به حفظ قرآن تشکیل می داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت − هفت =

دکمه بازگشت به بالا