خبرخور

بحران بیکاری دامن اهالی سینما را گرفته است

آقبحران بیکاری دامن اهالی سینما را گرفته استای مرتضی شایسته در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری صداوسیما افزود: با وجود شرایط کرونایی و ۸ ماه پس از درگیر شدن کشور به این ویروس تولید در سینما دچار وقفه و پخش هم تعطیل شده که وضعیت عجیب و غریبی است و حتی باعث شده بعضی از سینما‌ها تغییر کاربری بدهند.
وی با انتقاد از اتخاذ تصمیمات درباره محدودیت زمانی برای باز بودن سالن‌های سینما گفت: ستاد ملی کرونا اخیرا تصمیم گرفته است که همه جا باید از ساعت ۶ تعطیل باشد در حالیکه سینما‌ها از ساعت ۶ به بعد تازه رونق می‌گیرند لذا ما از مسئولان درخواست کرده ایم که از ساعت ۲ بعد ازظهر تا ۱۰ شب سینما‌ها باز شود هر چند هنوز قبول نکرده اند.
این تهیه کننده سینما با اشاره به عواقب شرایط کنونی برای آینده سینما گفت: الان سینما‌ها درتهران و شهرستان‌ها عملا بسته است و این موضوع خطرناک است، چون اگر سینما بسته شود در تولید وقفه ایجاد و پخش هم تعطیل می‌شود. از ابتدای سال تاکنون ۸ ماه است که تولیدی در سینما راه نیفتاده و یا خیلی کم بوده است یعنی با وجود صدور پروانه ساخت تولید به آن صورت راه نیفتاده بنابراین پخش هم تعطیل است و بسیاری از سینما‌ها نیز در حال تغییر کاربری هستند.
شایسته گفت:اگر سینما رونق بگیرد و روال عادی پیدا کند تهیه کنندگان نیز ترغیب می‌شوند که فیلم هایشان را عرضه کنند، چون تهیه کننده اول سالن را می‌بیند وقتی سالن بسته است برای چه بیاید فیلم اش را نمایش بدهد لذا من خواهش می‌کنم مسئولان اجازه دهند سینما حالت عادی پیدا کنند و با رعایت شیوه نامه بهداشتی و فاصله گذاری کار خود را پیش ببرند در غیر اینصورت هیچ تهیه کننده‌ای هم حاضر به ارایه فیلمش نیست.
این تهیه کننده افزود: معیشت بسیاری از افراد در زمینه سینما ۱۰۰ درصد وابسته به سالن سینماست و سالن‌های سینما هم در تهران و شهرستان‌ها حدود ۴ تا ۵ هزار پرسنل دارند که الان بیکار شده اند و درآمدی ندارند.
شایسته ادامه داد: از طرفی هم بسیاری از تهیه کنندگان جرات نمی‌کنند به خاطر شدت کرونا کار‌ها را کلید بزنند و همه دست نگه داشته اند لذا من فکر می‌کنم تولید و پخش مان، آن وضعیتی را که باید داشته باشد، ندارد و الان هم فیلم‌هایی که ما انتظار داشته باشیم ساخته بشود امکان ندارد که ساخته شود.
این تهیه کننده سینما گفت: همه هم نسبت به سال آینده نگران هستند و هم نسبت به ۴ ماه آینده و ما باید این نگرانی را کم کنیم. روال عادی سالن‌های سینما را ببینید آن هم با شرایطی که در تمام سالن‌ها مدیریتی حاکم است که پروتکل‌ها و فاصله‌ها را رعایت می‌کنند لذا این محیط، محیط پاکیزه‌ای است و من خواهشم این است که مسئولان اجازه دهند از ساعت ۲ تا ۱۰ شب سینما‌ها باز باشند.
آقای شایسته گفت: الان ما با یک بحرانی روبرو هستم به نام بحران بیکاری که دامن اهل سینما را گرفته که شامل کارکنان سینما و کسانی که در تولید و در پخش هستند. الان ما ۳۲ دفتر پخش داریم که فقط ۴ دفتر برقرار و ۲۸ دفتر بسته است و یا در تولید ۱۷۰ دفتر داریم که ۱۵۰ دفتر بسته است یا خیلی از سالن‌های سینما الان بسته هستند لذا من خواهش می‌کنم مسئولان به داد سینما برسند، چون با این وضع همه بیکار می‌شوند و آسیب می‌بینند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 + دو =

دکمه بازگشت به بالا