خبرخور

باشگاه خبرنگاران جوان ۲۱ ساله شد

باشگاه خبرنگاران جوان ۲۱ ساله شدبه گزارش خبرنگار حوزه فرهنگ و هنر گروه علمی فرهنگی هنری خبرگزاری صدا و سیما، گرچه در ظاهر هیچ تعهدی نسبت به امنیت و آینده شغلی برای خبرنگارانی که در باشگاه خبرنگاران جوان مشغول به کار می‌شوند وجود ندارد، اما به استناد تاریخ و تجربه و دوره‌های مختلف کاری خبرنگارانی که در باشگاه خبرنگاران وارد می‌شوند اغلب به متعهدانه‌ترین شکل در این حوزه به فعالیت می‌پردازند، باشگاه خبرنگاران اکنون در تمام استان‌های کشور دارای مراکز فعال است و وظیفه تأمین بخش‌های خبری تمامی شبکه‌های رادیویی و تلویزیونی این سازمان را بر عهده دارند.

گزارش‌های تولید شده در باشگاه خبرنگاران جوان علاوه بر انتشار در سایت این خبرگزاری و کانال‌های فضای مجازی در بخش‌های خبری مختلف سیما از جمله بخش خبری ۲۰:۳۰ و ۲۱ و همچنین شبکه خبر به روی آنتن می‌رود.
سایت این خبرگزاری در حال حاضر یکی از پرمخاطب‌ترین سایت‌های خبری در کشور است.

خبرنگاران قبل از ورود به این مجموعه خبری ملزم به گذراندن یک دوره کلاس مبانی خبر و خبرنگاری مقدماتی هستند که در بخش آموزش این باشگاه تدریس می‌شود و پس از کسب نمره قبولی از استادان و با دریافت کارت خبرنگاری می‌توانند کار خود را در سرویس‌های مختلف خبر اعٌم از سیاسی فرهنگی، اجتماعی، علمی و ورزشی آغاز کنند.

رئیس باشگاه خبرنگاران جوان به طور مستقیم از سوی معاون سیاسی سازمان صدا و سیما منصوب می‌شود.

در طول عمر بیست ساله این باشگاه تا کنون رؤسای زیادی در این مجموعه حضور داشتند که در هر دوره خبرنگاران زبده‌ای را تربیت و پرورش داده اند، زیرا آموزش مهارت‌های حرفه‌ای خبرنگاری و رشد و شکوفایی استعداد‌های بالقوه جوانان علاقه‌مند به این حرفه و پوشش جامع خبری (ملی و فرا ملی) از جمله سیاست‌های این مجموعه است. مجموعه‌ای که در بدو ورود به آنان خبرنگاران باید سوگند نامه‌ای را بجا آوردند که مشی کاری آن‌ها را نشان می‌دهد. سوگند نامه‌ای که در آن میخوانیم:
“بسم الله الرحمن الرحیم
خداوندا به من توفیق ده تا به پیمانی که با تو می‌بندم در همه احوال وفادار بمانم.
من به عنوان عضو باشگاه خبرنگاران جوان به خداوند متعال سوگند یاد می‌کنم تا با در پیش گرفتن طریق حقیقت و امانت در راه ایفای وظیفه‌ای که بر عهده گرفته ام همه استعداد و توانایی خویش را بکار گیرم.
من با احترام به اصول باشگاه خبرنگاران جوان با خدای خود پیمان می‌بندم صداقت و راستی را سرلوحه اعمال خویش قرار دهم و در کار تهیه، تولید و انتشار اخبار کاملاً امانتدار باشم و من به عنوان عضوی وفادار به ارزش‌های والای جامعه خبرنگاری سوگند یاد می‌کنم که با تأسی به فداکاری‌ها و از خود گذشتگی‌های شهیدان همواره در راه استقلال و آزادی میهن اسلامی بکوشم و از آرمان‌های مقدس انقلاب کشور و رهبرم حمایت نمایم.
خداوندا به من توفیق ده تا به پیمانی که با تو بسته ام در همه احوال وفادار بمانم. “

به نظر می‌رسد با توجه به شرایط کار و سن افرادی که در این مجموعه خبری به مهارت آموزی و فعالیت مشغول هستند این محل می‌تواند عرصه خوبی برای تجربه کار خبری باشد. به ویژه آنکه دوران جوانی همیشه با کسب تجربه همراه است و باشگاه خبرنگاران جوان شاید یکی از مناسب‌ترین محل کار این تجربه نگاری باشد.

گزارش از زهرا چخماقی

خبرنگار گروه علمی فرهنگی هنری خبرگزاری صدا و سیما،

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت − 4 =

دکمه بازگشت به بالا