خبرخور

بازگشایی موزه‌های واتیکان تا پنج ماه آینده

به گزارش گروه فرهنگی ایرنا از خبرگزاری رویترز، موزه‌های واتیکان پس از یک دوره تعطیلی کرونایی که خزانه مرکز کلیسای کاتولیک را خالی کرده است، در ماه‌های آتی بازگشایی می‌شوند. 

براساس بیانیه منتشر شده توسط واتیکان، این موزه‌ها که محل نمایش و نگهداری برخی از بزرگترین شاهکارهای دوران رنسانس و عتیقه‌جات مربوط به عصر رم و مصر باستان هستند از اول ژوئن (۱۱ خرداد ۱۴۰۰) درهای خود را به روی بازدیدکنندگان باز می‌کنند. البته باتوجه به شیوه‌نامه‌های کرونایی و برای کنترل تعداد افراد حاضر در سالن‌ها، ورود به موزه منوط به رزرو برخط بلیط خواهد بود.

بازدیدکنندگان ملزم به زدن ماسک و استفاده از مواد ضدعفونی کننده دست هستند و حرارت بدن آنها پیش از ورود چک می‌شود. کارکنان موزه ماسک و دستکش می‌پوشند و اعضای کادر درمان نیز در مجموعه حاضر خواهند بود.

همه‌گیری کرونا سرعت رسیدن بودجه به خزانه واتیکان را به طرز چشمگیری کاهش داده است. موزه‌های واتیکان سال گذشته حدود ۷ میلیون بازدیدکننده داشتند و با درآمد سالانه حدود ۱۰۰ میلیون دلار، منبع درآمدی مطمئن برای سریر مقدس یا عالی‌ترین اسقف نشین کلیسای کاتولیک به شمار می‌آیند.

مقامات ایتالیا ابراز نگرانی کرده‌اند که حتی پس از بازگشایی‌ها، وجود اقدامات امنیتی پیشرفته، لزوم رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و دستورالعمل‌های جدید بهداشتی و کاهش قابل پیش‌بینی گردشگران خارجی میزان فروش بلیت و سوغاتی را در این موزه‌ها به طور محسوس کاهش دهد.

ویروس کرونا اواسط ماه دسامبر (۲۴ آذر) در شهر ووهان در استان هوبی چین گزارش شد. ابتدا از این بیماری به عنوان ذات‌الریه نام برده می‌شد اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۳۰ دسامبر سال ۲۰۱۹ (۹ دی ماه ۹۸) به صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام کرد.

این بیماری که به تدریج به کشورهای مختلف سرایت و سازمان جهانی بهداشت از آن با واژه همه‌گیری یاد کرد، تا لحظه تنظیم خبر بالای دو میلیون و ۵۰۰ هزار نفر را در کشور ایتالیا مبتلا کرده است که از این میان بیش از ۸۸ هزار نفر جان باخته‌اند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + پانزده =

دکمه بازگشت به بالا