خبرخور

بازتاب ترور شهید فخری‌زاده در رسانه‌های صربستان

به گزارش روز چهارشنبه گروه فرهنگی ایرنا از روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، رسانه‌های صربستان طی چند روز اخیر مملو از اخبار مرتبط با شهید محسن فخری‌زاده، ترور دانشمند ارشد ایرانی و شهادت او هستند و وقایع را همچنان دنبال می‌کنند.

عناوین جراید و مطبوعات این کشور به انعکاس اخبار رسانه‌های بین‌المللی پرداخته و از زبان آنها به نقل، نقد و تحلیل حمله تروریستی اسرائیل و آمریکا در ایران اشاره می‌کنند. مخاطبان جراید کامنت‌های فراوانی را در محکومیت این عمل شقاوتمندانه ارائه و دستان آمریکا و اسرائیل را به آن آلوده می‌دانند. در پاره‌ای از این نشریات به نقل از علی شمعخانی، دبیر شورای امنیت ملی آورده‌اند: این دست اسرائیل است که از آستین گروهک مجاهدین خلق که پایگاه‌شان به دستور آمریکا در کشور آلبانی در همسایگی صربستان برپا شده، بیرون آمده است.

روزنامه تلگراف در این باره منتشر کرده است: ایران ادعا می‌کند که اسرائیل «پدر بمب ایران» را کشته است. روسیه قتل دانشمند ایرانی را محکوم می‌کند چراکه این یک اقدام تروریستی و تحریک ایران است.

اثبات انزجار آورده است: ظریف، اورشیلم را به قتل دانشمند ایرانی متهم می‌کند: به جد نشانه‌های اسرائیل وجود دارد.

جریده صربستان امروز (SRBIJA DANAS) هم می‌افزاید: «قاتل به دام افتاد»؛ ایرانی‌ها اعلام کردند قاتل فیزیکدان هسته‌ای دستگیر شد. تروریست‌ها همه چیز را برنامه ریزی کرده‌اند: جزئیات از بین بردن دانشمند ایرانی فاش شد. قتل دانشمند باعث آغاز تأثیرات بازی می‌شود: تهران بیش از پیش تهدید می کند، روس‌ها از حقیقت وحشتناکی خبر می‌دهند.

در روزنامه نووستی (NOVOSTI) آمده است: روابط خطرناک آلبانی در ترور دانشمند ایرانی: مسئولین امنیتی در مورد قتل فخری زاده اعلام می‌کنند، آنها دست‌های از آستین بیرون آمده سازمان اطلاعاتی موساد هستند.

روزنامه اینفورمر  (INFORMER)آورده است: جامعه بین‌الملل برای محکوم کردن تروریسم دولتی! سناتور روسی پس از قتل دانشمند ایرانی در باره خطر درگیری گسترده هشدار می‌دهد.

تلویزیون «ان۱» نوشت: دانشمند ارشد هسته‌ای ایران کشته شد، انگشت ظریف به سوی اسرائیل نشانه می‌رود.

مطبوعات الکترونیکی موندو، پورتال تلویزیون نووا، روزنامه الکترونیکی اسپوتنیک، خبرگزاری رادیو آزاد اروپا و روزنامه کوریر، پورتال صرب‌های خارج از کشور: اس سی رادار  (SCRADAR)، پورتال کوزوو اینفو، پورتال ناسلووی نت، روزنامه الکترونیکی رد پورتال، خبرگزاری فانوس دریایی، روزنامه پولیتیکا، خبرگزاری رادیو و تلویزیون ملی صربستان آر تی اس و صفحه صرب زبان روزنامه «تی آر تی» ترکیه(TRT) نوشتند: محسن فخری زاده متخصص فقید و دانشمند هسته‌ای بود.

به گزارش ایرنا، تروریست‌های مسلح عصر جمعه (هفتم آذر) با کمین در مسیر خودرو حامل دکتر محسن فخری‌زاده، معاون وزیر دفاع و رییس سازمان پژوهش و نوآوری وزارت دفاع در بلوار مصطفی خمینی(ره) شهر آبسرد از توابع شهرستان دماوند، این دانشمند برجسته کشورمان را در عملیاتی انتحاری و مسلحانه به شهادت رساندند.

براساس اظهارات وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در جریان این حمله تروریستی، ابتدا خودرو حامل فخری‌زاده مورد حمله قرار گرفت و بعد یک خودرو نیسان در ۱۵ متری وی منفجر شد؛ در اثر این تیراندازی و انفجار، محسن فخری‌زاده به شدت مجروح و به بیمارستان منتقل شد ولی با توجه به شدت جراحت‌های وارده در بیمارستان به شهادت رسید.

پیکر پاک شهید فخری‌زاده پس از طواف در حرم امام رضا (ع)، حرم حضرت معصومه(س) و حرم امام خمینی(ره)، روز دوشنبه (۱۰ آذر) با حضور فرماندهان عالی‌رتبه نیروهای مسلح و خانواده معظم شهید در امامزاده صالح (ع) تهران آرام گرفت.

طی روزهای گذشته نیز رسانه های بسیاری از کشورها اقدام به انتشار بازتاب و واکنش ها در کشورهایشان نسبت به شهادت دکتر محسن فخری زاده کرده بودند که بصورت مجزا و اخبار مستقل هر کشور از طریق همین رسانه منتشر شد. پاکستان ، افغانستان ، روسیه ،‌عمان ،‌انگلیس و… از جمله این کشور بودند. 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 2 =

دکمه بازگشت به بالا