روان‌شناسیموضوعات

اگر فرزند باهوشی دارید…

اگر فرزند باهوشی دارید، دوکلاسه‌زدن ضرورتی ندارد. به جای این کار اجازه دهید در چند رشته‌ی ورزشی و یا چند رشته‌ی موسیقی و یا چند رشته‌ی خدمات اجتماعی فعالیت کند.

بهره‌ی هوشی بیش از حد مانند قد خیلی بلند باعث گرفتاری است. بچه‌ای که به هر دلیلی باهوش است را نباید تحت فشار قرار داد که بیشتر و بیشتر در یک خط بماند، یعنی هوش او باید پخش شود. باید انقدر کارهای متفاوت در دست داشته باشد که یک‌دفعه فیزیک‌دان و شیمی‌دان بار نیاید که فاجعه به بار خواهد آمد.

ضمنا بچه‌های باهوش را در ورزش‌های انفرادی شرکت ندهید زیرا در ورزش‌های انفرادی مانند شنا دوست دارد رقابت کند و پیروز باشد ولی چون در انتها به جایی می‌رسد که هیچ‌کس در آن‌جا نیست، تنها می‌ماند و می‌شکند ولی در بازی‌های جمعی این‌طور نیست.

اتومبیلی که سرعت بسیار بالایی دارد را نباید با گاز بیشتر سرعتش را بیشتر کرد چون تصادف خواهد کرد.

بچه‌های باهوش باید در بازی‌‌های جمعی مانند بسکتبال و فوتبال مشارکت داده شوند تا در آن‌جا در حد خودشان بدرخشند.

حتی فرزند خود را به مدارس خصوصی هم نفرستید.

فرزند شما باید بچه‌ی خوبی باشد، خواهر یا برادر خوبی باشد، همسر خوبی باشد، پدر یا مادر خوبی باشد، هم‌کار خوبی باشد. قرار نیست دانشمند باشد.

خدا هم آدم‌های متوسط را بیشتر دوست دارد چون تعداد بیشتری از آدم‌های خلق‌شده، آدم‌های متوسط هستند.

ما به این دنیا آمده‌ایم که زندگی کنیم.

ما نیامده‌ایم که برنده شویم.

ما نیامده‌ایم تنها شویم.

ما نیامده‌ایم از بقیه جدا شویم.

بنابراین بچه‌هایی که توانایی‌ها و ظرفیت‌های بالایی دارند را در قسمت‌های مختلف بگذارید که جنبه‌های مختلف و متفاوتشان رشد کند وگرنه یک بچه‌ی ناقص‌الخلقه خواهید داشت. یعنی بچه‌ای درست می‌کنید که سری بزرگ ولی دست و پای کوچکی دارد.

من بسیاری از استادان برجسته‌ای [را] دیده‌ام که از دیدن زندگی‌شان مات و متحیر مانده بودم که این چه زندگی است که آن‌ها دارند.

دست از روحیه‌ی رقابتی دادن به فرزندتان بردارید. به خاطر موضوعاتی که فرض می‌کنید درست است و یا حتی به خاطر خودتان فرزندتان را به آتش نکشید.

نیازی نیست کسی به ما بگوید فرزند خود را کجا بفرستید یا نفرستید. ما ابدا نمی‌خواهیم دانشمند درست کنیم. ما می‌خواهیم انسان بار بیاوریم.

در این‌گونه موارد مهم‌ترین چیز «آزادی» است. مهمترین فرصتی که در اختیار بچه‌ی باهوش باید قرار گیرد آزادی است و بدترین چیز آن است که در یک خط قرار گیرد و دیگران برای او تکلیف تعیین کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا