خبرخور

انقلاب اسلامی، انقلاب کسانی بود که به دین نگاه جدیدی داشتند

انقلاب اسلامی، انقلاب کسانی بود که به دین نگاه جدیدی داشتندبه گزارش خبرنگار حوزه فرهنگ و هنر گروه علمی فرهنگی هنری خبرگزاری صدا و سیما، حجت الاسلام و المسلمین سیدحسن خمینی در مراسم اختتامیه جشنواره فرهنگی هنری دختران امروز با اشاره به اینکه زبان هنر، قوه خیال انسان را تقویت می‌کند افزود: انسان متوهم خود را نقطه محور جهان می‌داند در حالی که هنرمند با خیال خود، خودش را در جایگاه دیگران تصور می‌کند و به این وسیله می‌تواند دردی را که در جامعه می‌بیند با زبان هنر بیان کند.

وی اضافه کرد: پیدایش اندیشه، یکی از بزرگترین عوامل توسعه همزیستی است که به زبان‌های مختلف هنری به انسان اجازه می‌دهد که در جایگاه‌های مختلف، درد انسان‌های دیگر را احساس کند؛ پس ما همواره برای پیاده‌سازی عدالت در جامعه محتاج زبان هنر هستیم.

حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی در بخش دیگری از سخنان خود توجه به حوزه زنان و خانواده در جامعه فعلی را یک موضوع جهانی و بسیار جدی دانست و گفت: در تاریخ ۱۵۰ ساله گذشته دنیا نگاه به زن، نگاهی فمینیستی در قالب گروه‌های اجتماعی با نگاهی ظالمانه بوده است، به طوریکه حقوق اجتماعی زنان را به بیراهه برده‌اند و نگاهی مردستیزانه را جایگزین رویکرد عدالت‌گرایانه کرده‌اند.

وی بیان کرد: در مقابل این جریان با جریان سنتی و محدودی مواجه بودیم که با هر تحولی مقابله می‌کردند، اما آنچه که نیاز جامعه امروز ما چه در حوزه زنان و چه در تمامی حوزه‌ها است، نگاهی عدالت‌خواهانه و دین‌دارانه است.

حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی گفت: امام‌خمینی (ره) حق رأی و حضور زنان در مجلس و عرصه‌های مختلف اجتماعی را مطرح کردند که بسیاری از متدینین به این مساله حساسیت نشان دادند.

وی با اشاره به اینکه حضرت امام معتقد بودند که زن مسلمان نباید مجبور باشد بین دوگانه سنت و مدرنیته قرار بگیرد افزود: بسیاری از زنان جوامع دیگر در میان این دوگانگی بین حفظ دین و مدرن شدن، نمی‌دانند که به دنبال نقش‌آفرینی و یافتن جایگاه خود در جامعه بروند یا دیندار بمانند، که امام راحل این دوگانگی را برای زنان از بین برد و راه سومی را مطرح کرد و گفت «دیندار بمانید و در افق دین با حفظ پیوند به خدا، به حقوق خود دست یابید» که این دیدگاه امام، بخش مخفی مانده زندگی امام راحل در پایان عمرشان بود.

حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی در بخش دیگر سخنان خود به توسعه زیرساخت‌های آموزشی اشاره و عنوان کرد: خوشبختانه امروزه با توسعه زیر‌ساخت‌های آموزشی در تمام کشور حتی روستاها، دریافت آموزش غیر‌حضوری میسر شده است که این از افتخارات جمهوری اسلامی محسوب می‌شود.

وی اضافه کرد: به همت وزارت آموزش و پرورش در دوران آموزش مجازی، ابتکار طراحی نرم‌افزار شاد برای زیر‌ساخت آموزش غیر‌حضوری یک افتخار و موفقیت ارزشمند است که اگر این زیرساخت‌های بنیادی که به مرور زمان شکل گرفته است وجود نداشت امروز با مشکلات زیادی در حوزه آموزش عمومی روبرو بودیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 4 =

دکمه بازگشت به بالا