دسته‌بندی نشده

امیرالمومنین اسوه وحدت ( بخش پنجاهم )

خدا و پیامبرش على را دوست مى‏دارند

بر محبت على نسبت ‏به خدا و رسولش و نیز محبت‏ خدا و رسولش نسبت‏ به على همین بس که پیامبر روز خیبر فرمود : « این پرچم را فردا به دست کسى خواهم داد که خداوند این دژ را به دست او مى‏گشاید ، او خدا و پیامبرش را دوست مى‏دارد . و خدا و پیامبرش هم او را دوست مى‏دارند … »

حدیث مرغ بریان

ترمذى در صحیح خود (۸)  و حاکم در مستدرکش (۹)  روایت کرده‏اند که مرغ بریانى براى پیامبر آوردند تا بخورد ، پس گفت : « بار خدایا : محبوبترین خلق در پیشگاه خود را برسان تا با من این مرغ را تناول کند . » پس على آمد و به همراه او میل کرد .

چون على تنها فرد شایسته آن مقامها بود – صرف‏ نظر از نیاز رسالت ‏به معاونت و پیکار او- مى‏بینیم که پیامبر آن مقامها را پیش از این که على ایفاى تعهد خود به فداکارى و پیکار را آغاز کند – به وى اعطا مى‏کند .

بعلاوه پیامبر هنگامى که آن مقامها را تفویض مى‏کند ، شاهدان رویداد تنها سى یا چهل مرد بودند و همه از اعضاى خاندان پیامبر. طبیعى بود که پیامبر آن مطلب را به دیگر مسلمانان به هنگام یافتن فرصتى مناسب ، اعلان کند.

پیامبر مصلحت دید که بتدریج آن را اعلان کند . پس ، آن بزرگوار اندکى بعد از هجرت شروع کرد تا برادرى خویش را با على  (ع) به اطلاع عموم برساند .

این است مطلبى که در صفحه‏هاى آینده راجع به آن سخن خواهیم گفت .

پى‏نوشتها : ۱- حیات محمد،نوشته محمد حسین هیکل،ص ۲۲۲.   ۲-در سفر تثنیه فصل ۱۸ : « براى آنان ( اسرائیلیها ) پیامبرى از میان برادرانشان ، عرب  ( چون اسماعیل پدر عرب برادر اسحاق پدر اسرائیلیهاست )  مانند تو ( مثل موسى در این که او صاحب شریعت تازه‏اى است )  بر مى‏انگیزم ، و سخنم را در دهان او قرار مى‏دهم  ( پس از پیش خود سخن نمى‏گوید بلکه عین کلمات خدا را به زبان مى‏آورد . و این است امتیاز قرآن ) پس به آنچه من توصیه مى‏کنم او بدان توصیه مى‏کند و هر انسانى که سخن مرا گوش ندهد ، سخنى را که پیامبر به نام من به زبان مى‏آورد ، من مؤاخذه مى‏کنم . ۳- صحیح بخارى ج ۵ ص ۱۷۱ و صحیح مسلم ج ۱۵ ص ۱۷۸-۱۷۹.   ۴- سیره ابن هشام،ج ۲ ص ۳۳۵.    ۵- مستدرک حاکم ج ۳ ص ۲۸-۲۹.   ۶- سیره ابن هشام،ج ۲ ص ۳۳۵.   ۷- شرح نهج البلاغه ج ۳ ص ۱۷۹.  ۸- ج ۵ ص ۳۰۰ (حدیث ۳۸۰۵) . ۹- ج ۳ ص ۱۳۰-۱۳۱.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا