خبرخور

امکان انتقال همه داده ها از طریق فناوری کوانتوم

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، آقای علی اکبر صالحی در ارتباط تصویری با استودیو پخش خبر ۲۱ دوشنبه شب شبکه یک سیما با بیان اینکه در بهمن ،ماه اقتدار و عزت ایران هستیم و امروز یک روز بیاد ماندنی است افزود: ما فناوری کوآنتومی را از سال ۱۳۹۵ آغاز کردیم و اولین آزمایش در هم تنیدگی ذرات فوتون را در سال ۹۷ و در فاصله آزمایشگاهی انجام دادیم و در خرداد ۹۹ در فاصله ۳۰۰ متری و در ماه جاری در فاصله ۱۶۵۰ متری با اختلاف ارتفاع ۳۰۰ متر انجام دادیم.

کد ویدیو

وی ادامه داد: کلید ورود فناوری کوآنتومی؛ موضوع در هم تنیدگی ذرات نور به نام فوتون است و ما باید بتوانیم این جفت فوتون های در هم تنیده را تولید کنیم که این اساس کار است.
صالحی با اشاره به این که ایران به عنوان اولین کشور در دسترسی به این فناوری در بین کشورهای اسلامی و کشورهای در حال توسعه است، گفت: بعد از تولید جفت فوتون، اینها را در فاصله مد نظر از هم جدا می کنیم که در این صورت این یک امر خارق العاده ای است که اگر یکی از این ذرات نور هر اتفاقی برایش پیش آید، جفت دیگر نور در همان لحظه متوجه خواهد شد و این اتفاق بدون این که ارتباطی باهم داشته باشند پیش می آید.
وی افزود: تصور کنید ما یک جفت فوتونی را در فاصله سال های نوری ایجاد کردیم، با این که فاصله در مقیاس سال های نوری است اگر اتفاقی برای یکی از فوتون ها بیفتد جفت آن همان لحظه متوجه خواهد شد و نیازی نیست اطلاعات به میزان سال های نوری زمان بر باشد.
رئیس سازمان انرژی اتمی با اشاره به این که در دهه ۹۰ میلادی اولین آزمایش های فوتونی انجام شد ادامه داد: ایران در سال ۹۷ اولین بار جفت فوتون های در هم تنیده را تولید کرد و الآن در فاصله ۱۶۵۰ متری کلید زدیم و ارتباط برقرار شد.
صالحی گفت: زمانی که این فوتون ها ایجاد می شود در ذات خودشان کلید رمزنگاری نهفته است که از این رمزنگاری نهفته استفاده می کنیم و اطلاعات رمز گذاری شده را بین دو نقطه برقرار می کنیم.
وی افزود: امیدواریم تابستان ۱۴۰۰ در فاصله ۷ کیلومتری این آزمایش را بین برج میلاد و برج آزادی انجام دهیم و چند ماه بعد هم با پهپاد و بالن انجام خواهیم داد و در سال ۱۴۰۴ برای ماهواره آماده می شویم که بتوانیم ارتباط ماهواره ای را انجام دهیم.
صالحی گفت: هر داده ای از طریق این فناوری امکان انتقال دارد. سال بعد این فناوری را در فیبر نوری پیاده سازی خواهیم کرد و در۲۰ فروردین ۱۴۰۰ در فاصله ۱۰ کیلومتری در فیبر نوری انتقال اطلاعات رمزگذاری شده را برقرار می کنیم و در فاصله یک ساله این فاصله را به ۱۰۰ کیلومتر می رسانیم.
رئیس سازمان انرژی اتمی با بیان این که این فناوری استفاده های گوناگونی در نیروهای مسلح، سیستم های اطلاعاتی و مخابراتی و مجموعه دستگاه هایی که اطلاعات خود را بر اساس نیاز؛ رمزگذاری شده منتقل می کنند خواهد داشت ادامه داد : امکان هک این اطلاعات وجود ندارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه + 18 =

دکمه بازگشت به بالا