خبرخور

امنیت کاذب با پوشیدن دستکش

به گزارش خبرنگار سلامت گروه علمی فرهنگی هنری خبرگزاری صدا و سیما ، قطره‌های ریز تنفسی و لمس سطوح از راه‌های مهم انتقال کرونا است و توصیه می‌شود در مکان‌های عمومی احتیاط‌های معمول رعایت شود.
 
 
امنیت کاذب با پوشیدن دستکش
 
 
حال سوال این است آیا پوشیدن دستکش برای عموم مردم به منظور پیشگیری از ابتلا به بیماری ضروری است؟
 
محققان موسسه ملی تحقیقات سلامت و دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران بر این باور هستند که لمس سطوح مختلف با دستکش یک بار مصرفی که به صورت مکرر استفاده شده موجب پراکندگی ویروس می‌شود.
 
نتایج بررسی‌های اخیر محققان نشان می‌دهد استفاده از دستکش، از افراد در برابر ویروس کرونا محافظت نمی‌کند.
 
پژوهش‌های میدانی هم نشان می‌دهد که مردم اغلب از یک جفت دستکش در مکان‌های عمومی استفاده می‌کنند و بدون آنکه آن را تعویض کنند به همه سطوح دست می‌زنند.
 
استفاده از دستکش یک بار مصرف به این شکل افراد را به طور جدی‌تری در خطر ابتلا به کووید-۱۹ قرار می‌دهد.
 
پوشیدن دستکش هنگام خرید یا استفاده از دستگاه خودپرداز لزوماً افراد را از ابتلا به بیماری محافظت نمی‌کند. گفته می‌شود پوشیدن دستکش در فروشگاه‌های مواد غذایی هیچ فایده‌ای ندارد چرا که وقتی با یا بدون دستکش، یک چیز را لمس کنید و سپس چیز دیگری را لمس کنید شما به طور بالقوه ویروس را از یک مکان به مکان دیگری منتقل می‌کنید.
 
امنیت کاذب با پوشیدن دستکش
 

دستکش احساس امنیت کاذب ایجاد می‌کند

 
دستکش حتی ممکن است توجه را از اهمیت شستشوی دست‌ها منحرف کند. دستکش به هیچ وجه جای شستشوی دست یا سایر شیوه نامه‌های پیشگیری از بیماری را نمی‌گیرد، حتی ممکن است احساس امنیت کاذب به افراد بدهد و می‌تواند افراد را نسبت به سایر موارد بهداشتی مانند شستن دست‌ها یا جلوگیری از لمس صورت بی توجه کند. در واقع دستکش می‌تواند کمی فریبنده باشد.
 
نتیجه بررسی‌های اخیر پژوهشگران نشان می‌دهد استفاده از دستکش از اشخاص در برابر کووید-۱۹ محافظت نمی‌کند.
 
پوشیدن دستکش در ملاء عام و مکان‌های عمومی ضروری نیست. برای عموم مردم، استفاده از دستکش تنها در مواردی نظیر تمیز کردن یا مراقبت از شخصی که بیمار است، توصیه می‌شود.
 
در بیشتر مواقع دیگر، مانند بیرون رفتن و خرید کردن، پوشیدن دستکش لازم نیست. درعوض، اقدامات پیشگیرانه روزمره مانند رعایت فاصله اجتماعی از دیگران، شستن دست‌ها با آب و صابون به مدت ۲۰ ثانیه و زدن ماسک توصیه می‌شود.
 
 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × یک =

دکمه بازگشت به بالا