خبرخور

امضای تفاهم نامه حمایت از اجرای «پاییزه کتاب ۹۹» در مشهد

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از ستاد خبری بیست و هشتمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران، مراسم امضای تفاهم نامه همکاری موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران با سازمان فرهنگی اجتماعی شهرداری مشهد در زمینه حمایت از طرح پاییزه کتاب۹۹ در شهر مشهد صبح امروز (۲۶ آبان) با حضور ایوب دهقانکار مدیرعامل موسسه خانه کتاب و دبیر هفته کتاب، محسن مصحفی معاون شهردار مشهد و رئیس سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد و افشین تحفه‌گر معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی به صورت مجازی برگزار شد.
در این مراسم، دهقانکار با بیان اینکه طرح پاییزه و طرح‌های فصلی فروش کتاب به خوبی جای خود را در قلب و دل‌های علاقه‌مندان به کتاب، آگاهی و دانایی باز کرده است، گفت: طرح پاییزه کتاب ۹۹ که همزمان با بیست و هشتمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران آغاز شده است، پانزدهمین دوره طرح‌های حمایت از کتابفروشی‌ها است که تبدیل به طرح‌های ریشه داری شده اند و ما شاهد افزایش استقبال مردم از آن‌ها هستیم.
وی آماری از وضعیت استان خراسان رضوی در طرح پاییزه کتاب۹۹ ارائه داد و گفت: تا پایان دیروز، ۸۵ کتابفروشی از استان خراسان رضوی در طرح مشارکت کرده اند که از این تعداد ۶۳ کتابفروشی متعلق به کتابفروشان شهر مشهد است. همچنین، ۱۰۶ میلیارد ریال یارانه در دو روز اول از اجرای طرح در استان مشهد مصرف شده است که از این مبلغ شهر مشهد حدود ۸۸۸میلیون ریال از این یارانه را به خود اختصاص داده است.
دهقانکار ادامه داد: مبلغ کل فروش کتاب در استان خراسان رضوی بالای ۵میلیارد و ۷۰۰ میلیون ریال بوده که سهم شهر مشهد بالغ بر ۴میلیارد و ۷۹۷میلیون ریال است؛ این رقم یک رکورد در نوع خود است که در قیاس با طرح‌های مشابه سال‌های گذشته یا طرح تابستانه کتاب۹۹ افزایش چشم گیری داشته است.
وی گفت: این اتفاق برای ما به عنوان مجریان طرح، جای بسی خوشحالی دارد و به ما پیام و نوید می‌دهد؛ که در این روز‌های سخت کرونایی و شرایط دشوار اقتصادی هنوز کتاب در سبد کالایی خانواده‌ها و شهروندان وجود دارد. کتاب، دانایی، مطالعه و عشق به آگاهی بر شرایط سخت کرونایی پیروز شده و استقبال به خوبی صورت گرفته است.
دبیر هفته کتاب اضافه کرد: استان خراسان رضوی و شهر مشهد که همیشه در همه عرصه‌های فرهنگی ممتاز بودند در این طرح نیز با استقبال مردم تاکنون جزو ۵ استان برتر در طرح پاییزه کتاب۹۹ شناخته شدند. این امر مایه مسرت است و ما را به عنوان مدیران فرهنگی کشور بر این می‌دارد که در برنامه ریزی‌های بعدی اهتمام جدی تری داشته و کمیت و کیفیت حمایت‌های خود را بیشتر کنیم و طرح‌های این چنینی که مخاطب نهایی را هدف قرار می‌دهد با قوت و حمایت بیشتری پیش ببریم.
دهقانکار ادامه داد: استقبال مردم از طرح‌های فصلی فروش کتاب برای مدیران فرهنگی چراغ راه است و ما را مصمم می‌کند که در برنامه ریزی‌های آینده کار را به گونه‌ای پیش ببریم که مردم بتوانند بهتر، ساده‌تر و با سهولت بهتری کتاب را تهیه کنند.
وی با اشاره به ویژگی‌های بارز طرح پاییزه کتاب ۹۹ گفت: این طرح مخاطب نهایی را مورد حمایت قرار می‌دهد به این صورت که مردم و افراد علاقه‌مند به مطالعه از طریق مراجعه به کتابفروشی ها، سایر حلقه‌های نشر را هم مورد حمایت قرار می‌دهند. به عبارتی وقتی از کتابفروش کتاب تهیه می‌کنیم کتابفروش از مراکز پخش کتاب تهیه و آن‌ها هم از ناشر و در نهایت به ارتباط با صاحب اثر منجر می‌شود از این رو تمام مولفه‌های صنعت نشر از اولین حلقه که مولف و صاحب اثر است تا مصرف کننده نهایی را در بر می‌گیرد.
وی گفت: ما خوشحالیم که این طرح با استقبال مردم در شرایط کرونایی به پانزدهمین دوره خود رسیده است. در شرایط سخت کشور که متاثر از کروناست، کتاب، کرونا را شکست داد و به عبارتی زور کرونا به کتاب نرسید و منشا این اتفاق ریشه در تمدن و فرهنگ ایرانی اسلامی ما دارد.
محسن مصحفی معاون شهردار مشهد و رئیس سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد گفت: با اجرای طرح پاییزه کتاب شاهد موج آفرینی در استان خراسان رضوی هستیم. امیدوارم این تفاهم نامه که در راستای ظرفیت بخشی در طرح پاییزه کتاب رقم خورد با طرح‌ها و برنامه‌های بعدی ادامه پیدا کند. شهرداری مشهد و سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری در حوزه پیگیری مسائل فرهنگی و اجرای رویداد‌های فرهنگی پیشگام است.
وی افزود: خراسان رضوی در طرح‌های فصلی فروش کتاب میزان فروش بالایی را از بین سایر استان‌ها به خود اختصاص داده است. این اتفاق از مردم علاقه‌مند به حوزه فرهنگ، کتاب و کتابخوانی دور از انتظار نیست.
افشین تحفه‌گر، معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی نیز در این مراسم با اشاره به حضور گسترده کتابفروشی‌های این استان در طرح پاییزه کتاب ۹۹ گفت: استان خراسان رضوی و مشهد در طرح‌های فصلی فروش کتاب مانند تابستانه و عیدانه کتاب نیز حضور قابل قبولی داشته است و امیدواریم با شرایط کرونایی کشور این استقبال تا پایان طرح ادامه داشته باشد.
تحفه گر ادامه داد: با وجود تاکید بر خانه ماندن مردم، فرصت مناسبی برای کتاب خواندن فراهم شده است که مردم می‌توانند با استفاده از طرح پاییزه کتاب۹۹ از یارانه ۲۰درصدی در خرید کتاب بهره‌مند شوند.
در ادامه این مراسم، تفاهم نامه همکاری موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران با سازمان فرهنگی اجتماعی شهرداری مشهد در زمینه حمایت از طرح پاییزه کتاب۹۹ در شهر مشهد امضا شد.
طرح پاییزه کتاب ۹۹ همزمان با هفته کتاب در حال برگزاری است. بیست و هشتمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران با شعار «دانایی؛ مانایی» از ۲۴ آبان آغاز و تا ۳۰ آبان ۱۳۹۹ ادامه دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 2 =

دکمه بازگشت به بالا