خبرخور

افتتاح پایگاه‌های مجازی هیئات مذهبی

به گزارش «شیعه نیوز»، آیین افتتاحیه پایگاه‌های مجازی کشوری هیئت‌های مذهبی دانش‌آموزان امروز شنبه ۱۱ بهمن‌ماه با حضور محمدرضا مسیب‌زاده، مدیرکل قرآن و عترت وزارت آموزش و پرورش در محل اداره‌کل آموزش‌وپرورش برگزار شد.

مدیرکل قرآن و عترت وزارت آموزش و پرورش در این مراسم با تبریک فرارسیدن ایام فجر انقلاب اسلامی و با بیان اینکه باید باور کنیم همه ۸۵ میلیون مردم ایران اهل قرآن هستند، اظهار کرد: انقلاب اسلامی با استواری بر سه اصل رهبری، امت و ایدئولوژی، زمینه معرفی اسلام ناب محمدی(ص) را به تمام جهان و مظلومان آن فراهم کرد و رخداد عظیمی به وقوع پیوست که شرق و غرب را به حیرت واداشت.

مسیب‌زاده با بیان اینکه با تحقق انقلاب اسلامی، رویش‌های بسیار ارزشمندی به وجود آمد، ادامه داد: یکی از نقاط ضعف ما خدمتگزاران انقلاب این بود که نتوانستیم دستاورد‌ها و رویش‌های انقلاب را به خوبی به همگان نشان دهیم. در عین حال آنچه به چشم عیان است، برایند فعالیت‌هاست که به سمت موفقیت بوده است. در چنین مسیری، دانش‌آموزان باید این پرسش را همواره با خود مطرح کنند که علت تحریم بیش از ۴۰ ساله ایران چیست؟

وی افزود: خادمان انقلاب اسلامی در فضای آموزش و پرورش باید دستاورد‌ها و رویش‌های انقلاب را به دانش‌آموزانی که انقلاب را درک نکرده‌اند یادآور شوند و این مستلزم آشنا بودن دانش‌آموزان با فضای پیش از انقلاب است.

مدیرکل قرآن و عترت آموزش و پرورش گفت: مقام معظم رهبری در دیدار اخیر با مدیران آموزش و پرورش اشاره کردند که دست‌هایی وجود دارد تا آموزش و پرورش را ناکارآمد نشان دهد، تأکید ایشان بر این نکته نشان از رضایت ایشان از کلیت فعالیت‌های این نهاد است و به اعتقاد ایشان، نسل مدافعان حرم و دانشمندان در همین مدارس پرورش یافته‌اند.

وی با تأکید بر اینکه کرونا یک انتخاب نبود، بلکه تهدیدی منحوس بود، اضافه کرد: اینکه با این تهدید چگونه برخورد شود و آن را تبدیل به فرصت کنیم، هنر ماست. در عین حال، این چشم‌انداز که شبکه‌ای وجود داشته باشد و در بستر فضای مجازی آموزش‌ و پرورش فعالیت داشته باشد، آرزوی پیشینیان در مسند آموزش و پرورش بود که بخشی از آن به واسطه شیوع این بیماری محقق شد.

به گفته مسیب‌زاده؛ راه‌اندازی قرارگاه‌های مجازی فعالیت‌های پرورشی و فرهنگی و قرآنی در بستر امن فضای مجازی، تدارک مناسبی برای مسلح شدن دانش‌آموزان برای مقابله با تهدیدات این فضاست. اگر چه با نگاه به آینده در می‌یابیم کار‌های انجام نشده زیادی وجود دارد و معتقدیم وظیفه ما برای فعالیت در این بستر بسیار دشوار است.

مدیرکل اداره قرآن و عترت وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه قطعاً یک روز کرونا رخت برخواهد بست، گفت: اما دو اصل را نباید فراموش کنیم؛ نخست اینکه تربیت در فضای حقیقی شکل می‌گیرد و به این مسئله پایبند هستیم و معتقدیم آموزش و تربیت باید چهره‌به‌چهره باشد و همچنین خطاب به مدیران می‌گوییم که اگرچه فعالیت در این بستر خیرات و مبراتی هم داشته، اما نباید پسند ما باشد که با رفع کرونا همین مسیر دنبال شود و در عین حال مدنظرمان باشد که قرار نیست به دوران پیش از کرونا بازگردیم. تلاش ما این است پس از رفع کرونا از هر دو فضای حضوری و مجازی استفاده کنیم.

وی اضافه کرد: در حال حاضر ۳۴ هزار هیئت مذهبی دانش‌آموزی در کشور فعال است که مبنای فعالیت خود را به تبع شرایط موجود فضای مجازی قرار داده‌اند. در راه‌اندازی پایگاه‌های مجازی کشوری هیئت‌های مذهبی دانش‌آموزی مناسبت‌های ولایی، ولادت‌ها و جشن‌های ملی را مدنظر قرار داده‌ایم؛ لذا در این پایگاه‌ها بنا داریم کمتر به سمت عزاداری برویم. سوگواره احلی من العسل را هم که تبلور عینی عزاداری‌ها و ایثار و جان‌فشانی عاشوراییان است، از این پایگاه‌ها و قرارگاه‌ها مجزا کرده‌ایم.

برگزاری مسابقات مدیحه‌خوانی

مدیرکل قرآن و عترت وزارت آموزش و پرورش همچنین با اعلام دو خبر گفت: طی روز‌های ۱۴ و ۱۵ بهمن‌ماه مسابقات مدیحه‌خوانی به میزبانی اداره‌کل استان سمنان که دبیرخانه این جشنواره در آنجا مستقر است برگزار می‌شود، همچنین بزرگترین گردهمایی قرآنی کشور و با حضور مدیران دارالقرآن‌های سراسر کشور را خواهیم و داشت پنجمین دو سالانه توانمندسازی این مدیران به میزبانی اداره کل استان تهران طی روز‌های ۲۷ تا ۲۹ بهمن‌ماه برگزار می‌شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 + 13 =

دکمه بازگشت به بالا