خبرخور

افتتاح نخستین بخش تخصصی بستری پای دیابتی

افتتاح نخستین بخش تخصصی بستری پای دیابتیبه گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و سلامت گروه علمی فرهنگی هنری خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی وزارت بهداشت؛ در حاشیه مراسم ۲۵ امین سالگرد تأسیس پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران که با شعار نیم قرن تجربه وربع قرن سابقه امروز ۱۳ بهمن برگزار شد، بهره برداری از نخستین بخش تخصصی بستری پای دیابتی به صورت مجازی و با حضور آقایان دکتر علیرضا رئیسی معاون بهداشت، دکتر فرید نجفی معاون تحقیقات و فن آوری و دکتر کریمی رییس دانشگاه علوم پزشکی تهران به طور رسمی آغاز شد.

آقای دکتر باقر لاریجانی رییس پژوهشگاه افتتاح این بخش شامل ۱۶ تخت بستری و دو تخت ایزوله و تجهیزاتی همچون دستگاه ABI، HBOT، پدوگرافی و پاپزکی را گامی مهم در کاهش موارد قطع عضو قابل اجتناب اندام‌های تحتانی ناشی از ابتلا به بیماری پای دیابتی خواند.

وی با اعلام اینکه شیوع دیابت در جمعیت بزرگسال ایران ۱۱ و ۴ دهم درصد است، گفت: از هر چهار بیمار دیابتی، یک نفر دچار زخم پای دیابتی مبتلا می‌شود که در نتیجه مشکلاتی همچون طول مدت بالای بستری در بیمارستان، قطع اندام تحتانی و مرگ و میر را به دنبال دارد.

آقای دکتر لاریجانی ادامه داد: پای دیابتی به عنوان یکی از عوارض بیماری دیابت بار سنگینی را بر بیماران و نظام ارائه مراقبت‌های بهداشتی در دنیا تحمیل می‌کند به طوری که هرچند بیش از نیمی از موارد آمپوتاسیون‌های غیرتروماتیک را اختلالات پای دیابتی تشکیل می‌دهند، اغلب این مشکلات با مراقبت‌های منظم قابل پیشگیری هستند.

نایب رییس کمیته ملی پیشگیری و کنترل بیماری‌های غیر واگیر کشور، با اعلام اینکه در حال حاضر شیوع دیابت در جمعیت بزرگسال ایران ۱۱.۴ درصد است، گفت: متاسفانه در کشور ما شاخص سال‌های از دست رفته با ناتوانی در اثر ابتلا به عارضه پای دیابتی ۵ هزار و ۸۴۸ سال است.

وی تصریح کرد: با توجه به بار حاصل از دیابت و عوارض آن و نیز محدودیت منابع تأمین کننده نیاز‌های بهداشتی-درمانی جامعه، دیابت یکی از اولویت‌های بهداشتی-درمانی جهان، به ویژه در کشور ما بوده و اتخاذ اقداماتی مؤثر جهت پیشگیری و درمان دیابت به منظور کاهش این بیماری و عوارض آن ضروری است.

رییس پژوهشگاه با اعلام این خبر که پذیرش بیماران دچار عارضه پای دیابتی در این بخش تخصصی از همین هفته آغاز شده است ابراز امیدواری کرد که با بهره گیری از متخصصین چند رشته‌ای و راهنما‌های بومی سازی شده در این پژوهشگاه بتوان مدلی را برای ارائه خدمت به این بیماران در سطح کشور معرفی کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 + شانزده =

دکمه بازگشت به بالا