خبرخور

از دستگیری پوآرو تا اعطای اسکار صنایع دستی اصفهان

ایران قصد دارد به دلیل سابقه طولانی و توانایی در خصوص تولید و عرضه صنایع دستی جشنواره بین المللی در این خصوص برگزار کند. اصفهان اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ میزبان این جشنواره خواهد بود؛ باید دید آیا کرونا امکان برگزاری این جشنواره بین المللی را می دهد یا خیر؟  

جشنواره بین‌المللی صنایع‌دستی برگزار می‌شود

 پویا محمودیان معاون صنایع‌دستی در وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی با اشاره به برگزاری جشنواره بین‌المللی صنایع‌دستی در سال ۱۴۰۰ گفت: با برگزاری این جشنواره، آثار فاخر ایرانی بهتر دیده می‌شود.

محمودیان در نشست تشریح برنامه‌های نخستین جشنواره بین‌المللی صنایع دستی در کاخ موزه نیاوران به  تشریح برنامه‌های اولین جشنواره بین‌المللی  صنایع‌دستی ایران (اصفهان ۱۴۰۰)، نشان دست خلاق پرداخت.  

وی از شناسنامه‌دار شدن آثار فاخر صنایع دستی خبر داد و گفت: هدف هویت‌بخشی،  اصالت‌بخشی و ایجاد یک تصویر درست و عمیق از صنایع‌دستی ایران است و این موضوع به ‌عنوان یکی از حلقه‌های مهم در حوزه تجاری‌سازی صنایع‌دستی به حساب می‌آید.

جشنواره بین‌المللی صنایع‌دستی ایران در راستای اهداف کلان معاونت صنایع‌دستی و با تاکید  وزیر میراث فرهنگی و  با هدف گفتمان‌سازی و ایجاد حوزه مناسب برای انتقال تجارب هنرمندان و تعالی بخشیدن به ارزش و شان بالای صنایع‌دستی ایران برگزار می شود.

دستگیری گنج‌یاب موسوم به «پوآرو»

سردار امیر رحمت الهی فرمانده یگان حفاظت میراث‌فرهنگی کشور از دستگیری فردی با نام مستعار پوآرو که در فضای مجازی اقدام به آموزش گنج‌یابی و دفینه‌یابی در فضای مجازی کرده بود، خبر داد.

سردار امیر رحمت الهی گفت: در تیرماه سال جاری شخصی با اسم مستعار پوآرو با تبلیغ در فضای مجازی با عنوان آموزش گنج‌یابی و دفینه‌یابی ضمن تجمیع افراد زیادی با خودرو در منطقه‌ای در حوالی شهر اصفهان اقدام به آموزش عملی گنج‌یابی کرده که خوشبختانه با هوشیاری نیروهای یگان حفاظت میراث‌فرهنگی و با همکاری نیروی انتظامی در مرحله نخست سه نفر در محل آموزش‌ دستگیر و تحویل دادگاه بخش جرقویه شدند، اما متأسفانه شخص اصلی متواری و پرونده همچنان مفتوح بود.

فرمانده یگان حفاظت میراث‌فرهنگی کشور تصریح کرد: فرد مذکور دوباره در فضای مجازی اقدام به تبلیغات در این خصوص کرد تا فالوور جذب کند، بدین منظور به تمامی نیروهای یگان حفاظت میراث‌فرهنگی در سراسر کشور اعلام شد با این موضوع برخورد قانونی انجام شود.

میدان نقش جهان در محاصره آلودگی‌ بصری

حریم منظری میدان نقش جهان و ورودی‌های اطراف آن با توقف خودروها و موتورسیکلت‌ ها مخدوش شده است، ناهماهنگی نهادهای متولی در این ارتباط، چالشی مضاعف دیگری بر دغدغه های این اثر جهانی است که باید برای آن تدابیری اندیشید.

 سعدی و گذر پشت مطبخ ورودی‌های اصلی میدان نقش جهان‌اند، ورودی‌هایی که گردشگران و بازدیدکنندگان را تا میدان راه می نمایند اما باید نیمروزها و عصرها قصد تماشای نقش جهان کنید و ببینید که چگونه سراسر این ۲ گذر از انبوه موتورسیکلت‌های بازاریان و خودروها انباشته است.

در حالی که  دو سوی گذرهای سعدی و پشت مطبخ سکوهای سنگی گذاشته شده تا مانع پارک خودروها باشند، این موانع‌ سنگی، خود به مکانی برای پارک موتورسیکلت‌ها تبدیل شده‌اند و میانه معبر با ردیفی از خودروها قفل شده است.

از سویی دیگر در حالی که پلیس راهور می‌گوید موتورسیکلت اجازه ورود به میدان را ندارد، مقابل ورودی و سردر بازار قیصریه، یکی از عناصر معماری زیبای میدان نقش جهان به توقفگاه موتورسیکلت‌ها تبدیل شده است.

مخدوش شدن حریم منظری و بصری میدان نقش جهان با پارک شمار زیادی از موتورسیکلت‌ها و اتومبیل‌ها در میانه گذرهای اصلی و ورودی از یک سو و از سوی دیگر سرقت موتورسیکلت‌ها در ۲ گذر سعدی و پشت‌ مطبخ ابعاد این ماجرای نامانوس را در یک سایت تاریخی و گردشگری بیشتر نشان می‌دهد.

مسولان واحدهای تولیدی در مرمت بناهای تاریخی مشارکت کنند

علی اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از اردکان به عنوان یکی از مناطق تاریخی استان یزد یاد کرد و گفت: مسوولان واحدهای صنعتی و معدنی کشور در استان ها، همزمان با ایجاد فضای کسب و کار در مرمت بناهای تاریخی مشارکت کنند.

مونسان شب در آیین امضا تفاهم نامه مرمت، احیا و بهره برداری از مجموعه نیمه تمام پردیسان اردکان با شرکت چادرملو این شهرستان،  افزود: میراث فرهنگی هویت ملی کشور را تشکیل می دهد و علاوه بر کارکردهای اقتصادی، حفظ اصالت‌ و تمدن باید در اولویت کارهای مسوولان اجرایی باشد.

وی با بیان این‌که ایران اسلامی به لحاظ تاریخی و برخورداری از تمدن کهن از جایگاه ویژه‌ای در حوزه میراث فرهنگی جهانی برخوردار است، اضافه کرد: ایران در شکل گیری تمدن بشری نقش بسیار مهمی را ایفا کرده است.

بازار مجازی صنایع دستی شهر خلاق بندرعباس رونمایی شد

 بازار مجازی صنایع دستی وابسته به مرکز خلاقیت و فناوری های نوین شهرداری بندرعباس با حضور شهردار این شهر رونمایی شد.

عباس امینی زاده شهردار بندر عباس در آیین رونمایی تارنمای این بازار مجازی اظهار داشت: یکی از اهداف اصلی پیوستن بندرعباس به شهرهای خلاق یونسکو، کمک به اقتصاد و معیشت مردم بندرعباس است که راه‌اندازی بازار مجازی صنایع دستی، نخستین گام تحقق این هدف است.
عباس امینی زاده افزود: این اقدام بسترساز معرفی و فروش صنایع دستی خانگی بندرعباس  به خریداران در سراسر جهان خواهد بود.
وی تصریح کرد:در شهرداری به این نتیجه رسیده این که فعالیت های عمرانی و خدمات شهری، بدون در نظر گرفتن مسائل اجتماعی ناقص خواهد بود و در حال حاضر اقتصاد و معیشت مهمترین دغدغه اقشار مختلف مردم بندرعباس است.
امینی زاده اضافه کرد: بررسی های انجام شده نشان داد صنایع دستی با توجه به قدمت و هویتی که در بندرعباس دارد یکی از زمینه های مناسب برای تقویت اقتصاد خرد خانوارهاست که می تواند در کانون توجه برنامه های شهر خلاق قرار گیرد.

ایران خاستگاه هنر خوشنویسی است

 حجت‌الله ایوبی دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو با اشاره به دریافت آثار ۳۰۰ هنرمند در نخستین نمایشگاه بین‌المللی خوشنویسی «راه ابریشم؛ رقص قلم» گفت: هنر خوشنویسی همچنان در جهان زنده، کارآمد و محبوب است و ایران خاستگاه این هنر.

وی در آیین جشن نور با نمایش آثار نمایشگاه رقص قلم در برج آزادی تهران گفت: چه افتخاری بالاتر از خدمت به اهالی فرهنگ و هنر تا آفرینش‌های هنری این سرزمین را با افتخار بر سر دستان بگیریم و به دنیا نشان دهیم.

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو-ایران گفت: علاوه بر اینکه شما را دعوت می‌کنم از آثار هنرمندان کشورهای مختلف در گالری مجازی یونسکو بازدید کنید جشن نور رقص قلم را خواهیم دید.  

وی با اشاره به برنامه‌های جشن نور در شهرهای مختلف جهان همچون لیون در فرانسه تصریح کرد: ما بناهای زیادی داریم و می‌توانیم از مردم دعوت کنیم، آثار فرهنگی و هنری را در قالب ویدیومپینگ به تماشا بنشینند.

یزد مقصد شهر گردشگری معرفی شد

 وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بر اساس ارزیابی انجام شده یزد را با کسب چهار ستاره به عنوان شهر مقصد گردشگری معرفی کرد. گواهینامه چهار ستاره و معرفی یزد به عنوان شهر مقصد گردشگری در مراسمی که با حضور علی اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی برگزار شد به محمدعلی طالبی استاندار یزد اعطا شد.  

این گواهی نامه در راستای  اجرای دستورالعمل اعتبار سنجی، ارزیابی و رتبه بندی شهر گردشگری صورت گرفت.  

نمایشگاه بین‌المللی مرگ در نمک در ایران و آلمان

شهرزاد امین شیرازی نژاد مدیر گروه پژوهشی حفاظت و مرمت اشیاء پژوهشکده میراث‌فرهنگی از برگزاری نمایشگاه بین‌المللی «مرگ در نمک» در ایران و آلمان خبر داد.

 امین شیرازی نژاد با اعلام این خبر به همکاری های این پژوهشکده در حوزه مطالعات علمی و پژوهشی با اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان زنجان از ابتدای کشف اولین مرد نمکی اشاره کرد و گفت: در این راستا مطالعات اولیه بر روی بقایای مرد نمکی شماره ۱ و همچنین آثار و اشیاء به دست آمده با استفاده از روش های مختلف و همکاری متخصصان سایر علوم انجام گرفت.
او با بیان اینکه حاصل این اقدامات به برگزاری همایش بین المللی با موضوع مومیایی های طبیعی در قالب مقالات علمی مختلف در کنفرانس ها و مجلات علمی نیز منعکس و منتشر شد، گفت: در سال های بعد با حضور متخصصان بین المللی، پژوهشگران پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی- فرهنگی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری نیز به عنوان همکاران و مجریان پژوهشی در پروژه های متفاوت مشارکت داشتند.

دستگیری ۶ گنج‌یاب در مروست یزد

 احمد زحمتکش رییس حوزه قضایی شهر مروست خاتم در استان یزد از دستگیری ۶ نفر گنج یاب به همراه کشف اسلحه گرم و آلات و ادوات مجرمانه خبر داد.

زحمتکش در این رابطه بیان داشت: طی یک عملیات مشترک بین ضابطین عام و خاص، یک باند ۶ نفره که درصدد حفاری جهت کشف آثار تاریخی و فرهنگی بودند دستگیر و تحقیقات مقدماتی قضایی آنان هم آغاز شده است.

به گفته وی در این عملیات آلات و ادوات مجرمانه از جمله اسلحه گرم با فشنگ جنگی، فلز یاب غیرمجاز، یک دستگاه لب تاپ و ردیاب میله ای و سایر ابزار مربوط به گنج یابی کشف و ضبط شد.

این مقام قضایی اظهار داشت: در راستای حفظ میراث فرهنگی و تاریخی، دستگاه قضا با اقتدار و هوشیاری با همکاری دستگاه های ذی ربط از جمله یگان حفاظت میراث فرهنگی و نیروی انتظامی، با تمام مجرمانی که قصد تاراج و غارت هویت ملی و تاریخی کشور را دارند مقتدرانه برخورد قانونی خواهد کرد .

وی افزود: دستگاه قضا با قاطعیت و در کوتاهترین زمان ممکن به این نوع پرونده ها رسیدگی می‌کند.

طراحی مرمت بازارچه قاجاری نائب آقا در تهران آغاز شد

 نصرالله آبادیان شهردار منطقه ۱۱ تهران گفت: فاز یک و دو طرح مرمت بازارچه ۱۰۰ ساله نائب آقا که از اواخر دوران قاجار در خیابان فروزش به جای مانده؛ از سوی اداره زیبا سازی در دست تهیه است.

آبادیان با اشاره به این که حفاظت میراث فرهنگی و تاریخی شهر تهران یکی از مهم ترین دغدغه های مدیریت شهری است؛ در باره بازارچه قاجاری نائب آقا افزود: این بازارچه تمام ویژگی های یک بازار در دوران قاجار را دارد که از نشانه های آن می توان به طاق های ضربی در ۴سوی این بازار اشاره کرد.

وی با بیان این که بازارچه نائب آقا با سازه خرما ساخته شده و در سنوات گذشته نیز یک دوره مرمت روی آن انجام شده است؛ از آغاز فاز اول و دوم طرح مرمت بازارچه از سوی اداره زیبا سازی معاونت خدمات شهری و محیط زیست خبر داد که پس از تکمیل طراحی و تهیه برآوردهای عملیات اجرایی، در سال ۱۴۰۰ عملیات اجرایی آن آغاز خواهد شد.

به گفته آبادیان، در طرح مرمت بازارچه، کف سازی، جزئیات اجرای در و پنجره ها، پیرایش جداره، تابلوها، استحکام بخشی سقف، نورپردازی تمام سطوح همچنین فضای سبز محوطه بازارچه و مرمت سقاخانه در دستور کار است.

مسافر هست، پروتکل نیست

پس از مدت‌ها وقفه و رکود ناشی از شیوع ویروس کرونا، ‌ جزیره کیش حالا پذیرای مسافران و گردشگران زیادی از سراسر کشور است. میزبانی که البته با اضطراب و نگرانی توام شده است. آغاز زمستان و فصل سرما و همچنین بهبود نسبی وضعیت شیوع ویروس کرونا، ‌ کیش را به مقصدی جذاب برای مسافران تبدیل کرده است.

حالا جنگ‌های شبانه و کنسرت‌ها، جانی دوباره گرفته‌اند و در گوشه و کنار جزیره، بنرهای تبلیغاتی استندآپ کمدین‌ها و خواننده‌های مطرح پاپ خودنمایی می‌کند. استقبال از این برنامه‌ها نیز به حدی است که اجراها گاه به سانس‌های فوق‌العاده کشیده می‌شود.

افزایش تعداد پروازها به جزیره نیز خود گویای استقبال گسترده مسافران است. به گونه‌ای که در برخی از روزها، مجموع پروازهای ورودی و خروجی به کیش حتی سه رقمی شده و به ۱۰۶ پرواز در روز رسیده است.

از طرفی دیگر رئیس جامعه هتلداران کیش نیز از اشغال ۹۸ درصدی ظرفیت هتل‌های جزیره خبر داده و گفته :  با کنترل و نظارت مسئولان و اهتمام جدی برای رعایت قوانین بهداشتی شرایط به گونه‌ای شد که از آذر تاکنون هیچ اتاق خالی در هتل‌ها وجود ندارد.

اگرچه افزایش حضور مسافر و گردشگر خبر خوشحال‌کننده‌ای برای اقتصاد و توریسم لطمه‌خورده از کرونا به حساب می‌آید، در عین حال نگرانی از جهش و شیوع دوباره ویروس کرونا در جزیره را افزایش می‌دهد. به خصوص آن که مشاهدات میدانی خبرنگار ایرنا نشان می‌دهد، میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی توسط مسافران به شدت پایین است.

خانه‌های خلاق صنایع‌دستی دنیای جدیدی در این حوزه است

پویا محمودیان معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی با اشاره به اینکه خانه‌های خلاق صنایع‌دستی دنیای جدیدی در این حوزه به وجود آورده‌اند، گفت: شیوه‌نامه فعالیت این مراکز با هویت کاملا خصوصی به‌ عنوان کریدورهای تجاری‌سازی باید تدوین شود.

محمودیان  در دیدار پرویز کرمی رئیس مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری بر ضرورت توجه به خانه‌های خلاق صنایع‌دستی تأکید کرد و گفت: شیوه‌نامه فعالیت خانه‌های خلاق صنایع‌دستی با هویت کاملا خصوصی و حمایت ویژه دو مجموعه از آن‌ها به‌عنوان کریدورهای تجاری‌سازی صنایع‌دستی در قالب مدلی از کسب‌وکار بر مبنای مفاهیم اقتصاد مقاومتی و معرفی‌کننده ارزش‌های فرهنگی صنایع‌دستی کشور به جهانیان در قالب یک فعالیت خلاقانه اقتصادی باید تدوین شود.

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی  وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی با تاکید بر ضرورت همکاری‌های مشترک میان وزارت میراث فرهنگی و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، اظهار داشت: خانه‌های خلاق مورد توجه علاقه‌مندان قرار گرفته و دنیای جدیدی را در حوزه صنایع‌دستی به‌وجود آورده است.

بومیان بندرترکمن قربانی رونق گردشگری در دوران کرونا

بازارچه، ساحل و اسکله، جزیره آشوراده، پارچه فروشی روستای پنج پیکر و بازار ماهی فروشان، پنج منطقه گردشگرپذیر بندرترکمن است که به دلیل حضور پرتعداد مسافران در هفته های اخیر به محلی برای گسترش شیوع کرونا تبدیل شده و بومیان را نگران ابتلا به بیماری کووید ۱۹ کرده است.

تردد زیاد خودروهایی با پلاک شهرهای دیگر گلستان و حتی سایر استان ها برای حضور در بازارچه ساحلی با ۴۰۰ غرفه، بازارماهی فروشان با بیش از ۵۰ غرفه و بازار فروش پارچه در روستای پنج پیکر با بیش از ۱۵۰ واحد صنفی حاکی از آن است که بندرترکمن در ایام شیوع کرونا همچنان میزبان تعداد زیادی از افراد غیربومی است.

تردد مداوم قایق های گردشگری بین جزیره آشوراده و بندرترکمن با تعدادی سرنشین بدون ماسک نشان می دهد بسیاری از گردشگران هنوز کرونا را جدی نگرفته و بی توجه به این رفتارهای پرخطر به تفریح و سیاحت در این شهر مشغول هستند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 + ده =

دکمه بازگشت به بالا