خبرخور

ارسال ۲۰۰ اثر به جشنواره نغمه‌های محمدی

ارسال 200 اثر به جشنواره نغمه‌های محمدی

مرتضی خدمتکار، مدیرکل دفتر تبلیغ و ترویج معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار ایکنا با اشاره به برگزاری اولین دوره جشنواره ملی نغمه‌های محمدی با حمایت معاونت قرآن و عترت وزارت ارشاد و همکاری مرکز ملی حوزه هنری، گفت: با توجه به پایان یافتن مهلت ارسال آثار به دبیرخانه، حدود ۲۰۰ اثر دریافت و با توجه به بررسی‌های صورت گرفته، تعداد کمی از آثار برای اولین دوره، مناسب و مطلوب شناخته شد.

وی افزود: از مجموع آثار دریافت شده ۲۸ درصد آثار در حوزه تواشیح و هم‌خوانی است، ۲۰ درصد در رشته سرود، ۲۹ درصد در بحث تولیدات استودیویی، ۱۶ درصد در زمینه موسیقی نواحی، دو درصد موسیقی سنتی و دو درصد هم سایر سبک‌های موسیقی است.

خدمتکار تصریح کرد: ‌براساس تحلیل آماری که صورت گرفته است، بیشترین آثار از استان‌های تهران، اصفهان،‌ آذربایجان شرقی و زنجان دریافت شده است و ۹۶ درصد از شرکت‌کنندگان آقا و چهار درصد بانوان است که در بحث مدیحه‌سرایی و هم‌خوانی شرکت کرده‌اند.

مدیرکل دفتر تبلیغ و ترویج معاونت قرآن و عترت وزارت ارشاد اظهار کرد: پس از دریافت ۲۰۰ اثر یک بررسی اولیه و داوری مقدماتی از آثار به عمل آمد و در نهایت ۷۲ اثر واجد شرایط حضور در مرحله اصلی جشنواره تشخیص داده شد. انتخاب آثار برتر جشنواره در دو بخش آن از مجموع این ۷۲ اثر صورت خواهد گرفت و در مراسم اختتامیه نفرات و گروه‌های برتر معرفی و تجلیل خواهند شد.

وی بیان کرد: هیئت داوران، متشکل از پنج نفر از اساتید شناخته شده در حوزه موسیقی شامل سیدمحمد میرزمانی، هادی آرزم، سیدسعید بیابانکی، عماد توحیدی و پیام عزیزی، است.

خدمتکار در مورد ادامه دار بودن این جشنواره در سال‌های آینده بیان کرد: یکی از اهداف در برگزاری این جشنواره، حمایت از تولید آثار فاخر و ممتاز در حوزه نغمات و موسیقی‌های دینی است که محوریت این دوره شخصیت پیامبر(ص) بود. از تولید ۱۰ اثر ممتاز حمایت، و در مراسم اختتامیه، آلبوم نهایی این آثار به عنوان اولین خروجی جشنواره، رونمایی خواهد شد.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − 9 =

دکمه بازگشت به بالا