خبرخور

ارتقای فرهنگ جامعه بدون ترویج کتابخوانی میسر نیست

 به گزارش گروه فرهنگی ایرنا از روابط عمومی دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی کشور، اسماعیل شفاعی به مناسبت ۲۴ آبان روز کتاب، کتاب­خوانی و کتابدار ، ضمن گرامی داشت یاد و خاطره علامه طباطبائی که این روز به مناسبت سالروز ارتحال ایشان نامگذاری شده، گفت: نامگذاری هفته کتاب در این مناسبت به خاطر نقش موثر عالمان حوزه و دانشگاه در فرهنگ و تاریخ معاصر و پیش روی ایران اسلامی است.

وی در خصوص اهمیت حضور کتاب در سبد خانوار ایرانی اظهار داشت: ضرورت ترویج فرهنگ کتابخوانی و قرار گرفتن کتاب در سبد خانوار بیش از پیش مشهود است که در این خصوص نیاز به عزم ملی و بسیج تمامی دستگاه های فرهنگی دارد.

شفاعی در ادامه گفت: با توجه به شرایط فعلی بیماری کرونا و احتیاط­ های بهداشتی و جولان پیام رسانه ­ها و فضای مجازی، نیاز بیشتری به اهتمام و حمایت از فرهنگ کتاب و کتاب­خوانی است که باید ضمن اقدامات ترویجی، قوانین حمایتی نیز برای فعالان این عرصه وضع شود.

  وی افزود در همین راستا، شورای فرهنگ عمومی کشور سندی با عنوان ارتقای فرهنگ کتاب و کتاب­خوانی تدوین و تصویب نموده است که در سه محور فرهنگ ­سازی مطالعه، گسترش و تجهیز کتابخانه ­ها و افزایش سطح کیفی کتابها تبیین شده است.

شفاعی در ادامه افزود با عنایت به اهمیت موضوع کتاب و کتابخوانی، شورای فرهنگ عمومی کشور با توجه به سند تدوین شده، شرایط و کیفیت اجرای آن را در سراسر کشور به صورت مستمر رصد می کند.

۲۴ آبان ماه در تقویم رسمی کشوردر سال ۷۲ شمسی به عنوان روز کتاب و کتاب‌خوانی تعیین شد. در سال‌های گذشته هفته پایانی آبان ماه، هفته کتاب نامگذاری شد. در این هفته، با اجرای برنامه هایی که به وزش نسیم معرفت از سوی دریای کتاب و معانی ناب به سمت اندیشه همگان می انجامد، می کوشیم تا به تقویت فرهنگ مطالعه و گسترش سطح آگاهی های عمومی مدد رسانیم.

نخستین هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران در روزهای چهارم تا دهم دی ماه سال ۱۳۷۲ با پیام رهبر فرزانه انقلاب اسلامی برگزار شد. همزمان با هفته کتاب، در مدارس، مساجد، دانشگاه‌ها، و استان‌های کشور نمایشگاه‌ها و جشن‌های کتاب و سخنرانی همراه با نشست های مختلف و… با موضوعات چاپ و نشرِ و کتاب و ترویج کتابخوانی با هدف افزایش میزان سرانه مطالعه برگزار می‌شود.

براین اساس با مجموعه سیاستگزاری و برنامه ریزی های انجام گرفته سعی شده تا ترویج فرهنگ مطالعه به خصوص بین نوجوانان، هدف و محور اصلی این برنامه‌ها باشد از این رو بزرگداشت روز کتاب، کتابدار و کتاب‌خوانی همه ساله در این ایام با شکوه هرچه تمام تر از سوی اهالی قلم، فرهیختگان، مسئولان و فعالان فرهنگی، اساتید،‌دانشگاهیان، دانشجویان، دانش آموزان ، اصحاب نشر و چاپ و کتاب و … برگزار می شود.

امسال نیز همزمان با بیست و هشتمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران با شعار دانایی؛ مانایی این رویداد بزرگ فرهنگی از شنبه ۲۴ آبان تا۳۰ آبان جاری در سراسر کشور برگزار می‌شود. 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 − 4 =

دکمه بازگشت به بالا