آن قدیم‌ترهامذهبی و اعتقادی

اخلاق معاشرت (۲)(به بهانه‌ی ماه مبارک رمضان)

شناخت و مراعات حقوق دیگران

شناخت وظیفه، پایه‌ی انجام وظیفه است.

انسان‌ها در جامعه نسبت‏ به یکدیگر «وظایف متقابل‏» دارند و به‏ تعبیرى دیگر، بر عهده‌ی خویش نسبت‏ به افراد دیگر «حقوق متقابل‏» دارند. شناخت این حقوق و انجام آن‌ها و مراعات دو جانبه، ضامن ‏تصحیح روابط و سالم‌‏سازى معاشرت‌ها و زدودن کدورت‌ها و کاهش‏ اختلاف‌ها و گله‌‏مندی‌هاست.

در جامعه‌ی انسانى، جز با «مراعات‏» دیگران و حقوقشان، وضع‏ رفتارى سامان نمى‌‏پذیرد. مثلا پدر و مادر نسبت‏ به فرزندان و به‏‌عکس، وظایفى دارند. زن در برابر شوهر و شوهر در برابر زن، تعهداتى دارد. فرمانده و سرباز، نسبت‏ به هم حقوق و وظایفى دارند. دو شریک با یکدیگر، کارفرما و کارگر، رئیس و مرئوس، معلم و شاگرد، همسایه با همسایه، مشاور و مشورت‏‌خواه، خویشاوندان و ارحام نسبت‏ به هم، برادران و خواهران دینى نسبت‏ به یکدیگر، مسلمان با مسلمان و… نمونه‏‌هاى دیگرى از ارتباط‌هاى اجتماعى، هرکدام نسبت ‏به هم محدوده و مجموعه‌‏اى از تکالیف را دارند که در آیین ‏اسلام، به انجام آن‌ها توصیه شده است. این وظایف و تکالیف و حقوق، اگر:

۱- «شناخته‏» شود،

۲- به آن‌ها «عمل‏» شود،

۳- عمل هم دو سویه و «متقابل‏» باشد،

بسیارى از مشکلات، یا پیش نخواهد آمد، یا برطرف خواهد گشت.

شبیه این در قوانین راهنمایى و رانندگى وجود دارد و رانندگان اگر آن آیین‏‌نامه‌‏ها را بدانند و به آن‌ها عمل کنند و عمل هم به صورت متقابل ‏و از سوى همه‌ی رانندگان باشد، نه یک‌جانبه و ناقص، طبیعى است که‏ بسیارى از تصادفات و حوادث و ضایعات رانندگى پیش نخواهد آمد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا