خبرخور

اختصاص سه هزار میلیارد تومان برای تولید محتوا

آقای سید احسان قاضی زاده هاشمی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما گفت: کاری که در مجلس شورای اسلامی انجام شده در واقع افزایش حق السهم دولت از قیمت ترافیکی است که از مردم دریافت می‌کنند.
وی افزود: دلیل آن هم این است که بنابر گزارش‌های دقیق مالی که موجود است، سه اپراتور پارسال بیش از ۱۰ هزار میلیارد تومان حاشیه سود داشته اند و ما هم در مجلس شورای اسلامی مبلغ ۳ هزار میلیارد تومان از این حاشیه سود کم کرده و به تولید محتوا در فضای مجازی و تولید محتوای فرهنگی اختصاص داده ایم.
وی با اشاره به اینکه برخی مدعی هستند که این ۳ هزار میلیارد تومن به سازمان صدا و سیما اختصاص پیدا کرده است بیان کرد: من این مطلب را تکذیب می‌کنم و قرار است از این مبلغ یک هزار میلیارد تومان آن به گروه‌ها و مجموعه‌های بخش خصوصی و مردمی فعال در فضای مجازی در قالب یک کارگروه به صورت صندوق و در قالب تسهیلات و کمک ارائه خواهد شد و ۲ هزار میلیارد تومان دیگر آن بین ۲۶ مجموعه و دستگاه فرهنگی و اجتماعی توزیع خواهد شد.
عضو شورای نظارت بر سازمان صدا و سیما تأکید کرد: با این وجود چنین ادعایی که ۳ هزار میلیارد تومان به سازمان صدا و سیما اختصاص پیدا کرده کذب است و آن را یک فضاسازی کور حاشیه سازانه می‌دانم.
آقای سید احسان قاضی زاده هاشمی در بخش دیگری به موضوع گرانی اینترنت در سال آینده اشاره کرد و گفت: ما به هیچ عنوان به دنبال گران شدن اینترنت نیستیم؛ همانطور که چند پیشنهاد برای افزایش ۱۰ ریالی پیامک‌ها وجود داشت و نمایندگان با آن مخالفت کردند، با افزایش قیمت اینترنت هم مخالف شد.
وی افزود: در دو سال گذشته مصوبه شورای عالی فضای مجازی مبنی بر استفاده نیم بها مردم از تولید محتوا‌های ایرانی نقض شده و گزارش‌های مستند موجود نشان دهنده این است که تمام محتوای بومی و تولیدات داخلی از جمله فیلم، صوت، موسیقی و عرصه محتوا‌های فرهنگی تولید بومی در پلتفرم‌ها و زیرساخت‌های مختلف که باید به صورت نیم بها محاسبه شود، به صورت تمام بها همانند ترافیک بین الملل برای مردم کشور محاسبه شده است.
آقای قاضی زاده هاشمی بیان کرد: این موضوع اخیرا مورد اعتراض سازمان تنظیم مقررات رسانه‌های صوت و تصویر فراگیر در فضای مجازی (ساترا) قرار گرفته است.
رئیس کمیته فرهنگی و جمعیت کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی گفت: ما پای منافع و حقوق مردم ایستاده ایم و خواهیم ایستاد و در گزارش نهایی مجلس شورای اسلامی که برای شورای نگهبان ارسال خواهد شد به طور قطع ممنوعیت گران شدن اینترنت برای بودجه ۱۴۰۰ قابل مشاهده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − 7 =

دکمه بازگشت به بالا