خبرخور

اجرای مقررات صیانت از کودکان در فضای مجازی

رئیس رسانه ملی در کمیسیون تنظیم مقررات ساترا تأکید کرد؛

به گزارش حوزه رادیو تلویزیون گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان، سومین کمیسیون سازمان تنظیم مقررات رسانه‌های صوت و تصویر فراگیر در فضای مجازی (ساترا) با حضور رئیس رسانه ملی و نمایندگان دستگاه‌های متولی حوزه فرهنگ برگزار شد.

در این نشست که با حضور رئیس سازمان تنظیم مقررات رسانه‌های صوت و تصویر فراگیر در فضای مجازی (ساترا)، جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، حجت‌الاسلام‌والمسلمین قمی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، مسعود ابوطالبی عضو حقیقی شورای عالی فضای مجازی، جواد بابایی معاون فضای مجازی دادستانی کل کشور و علی محمد رجبی سرپرست مرکز تشخیص و پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا برگزار شد، در حوزه مقررات و دستورالعمل‌های محتوایی، موضوعات تخصصی مطرح و بررسی شد.

در این جلسه، همچنین بر فرآیند رسیدگی به شکایات و تخلفات محتوایی و الزام رسانه‌ها به اخذ موافقت‌نامه در هنگام انتشار از ساترا تأکید شد.

دکتر علی عسکری با تأکید بر ضرورت افزایش تولید و تبادل محتوای صوتی و تصویری بومی و ارتقای آگاهی و سواد رسانه‌ای کاربران گفت: به‌طور مثال در حوزه دوبله آثار، باید دقت بیشتری داشت و بر کیفیت دوبله در فضای صوت و تصویر فراگیر نگاهی کارشناسانه اعمال کرد.

رئیس رسانه ملی الزام رسانه‌ها به اخذ موافقت‌نامه کلی برای محتوا‌های جدیدالانتشار را ضروری دانست و در ادامه بر الزام رسانه‌ها بر اصلاح انباره محتوای نمایشی خود تأکید کرد.

وی در پایان الزام رسانه‌ها به اجرای مقررات صیانت از کودکان و قاعده‌مندی انتشار محتوای نمایشی بر رسانه‌های کاربر محور را سومین دستورالعمل این کمیسیون ذکر کرد و بر اجرایی شدن این سه مصوبه تاکید کرد.

ضرورت تنظیم‌گری انتشار محتوا در فضای مجازی

در این نشست، همچنین حمید شاه‌آبادی معاون سیما، بر تولید محتوای مختص فضای مجازی تأکید کرد و گفت: باید جنس این دو محتوا را در فضای رسانه ملی و فضای مجازی شناخت و برای تولید مبتنی در فضای مجازی برنامه‌ریزی‌های مبسوطی کرد.

سید احسان قاضی‌زاده‌هاشمی عضو کمیسیون فرهنگی مجلس هم با اشاره به‌ضرورت تصویب الزام رسانه‌ها به اجرای مقررات صیانت از کودکان گفت: بخشی عظیم از جمعیت کاربران و فعّالان فضای مجازی را کودکان و نوجوانان تشکیل می‌دهند که اگر نحوه دسترسی آن‌ها به محتوا‌های موجود مدیریت و کنترل نشود، آسیب جدی به خانواده‌ها وارد می‌شود.

وی افزود: تنظیم‌گری برای مقررات در این حوزه می‌تواند فصل مهمی در ارائه محتوای سالم به خانواده‌ها و کنترل این محتوا باشد.

قاضی‌زاده‌هاشمی قاعده‌مندی انتشار محتوای نمایشی در رسانه‌های کاربر محور را نیز اصل مهمی دانست و اظهار امیدواری کرد تنظیم‌گری در این حوزه جدی گرفته شود.

رضا تقی پور نماینده مردم تهران در مجلس یازدهم، نیز با اشاره به‌ضرورت قانونمند شدن محتوا در حوزه ساترا متذکر شد: در این کمیسیون چارچوب‌هایی طراحی شد تا رسانه‌هایی که از ساترا مجوز انتشار اخذ می‌کنند به آن پایبند باشند.

وی از همکاری مجلس در تصویب قوانین مربوط به صوت و تصویر فراگیر خبر داد و گفت: ضمن همراهی با نهاد‌های فرهنگی ذی‌ربط تلاش ما بر این است که اپراتور‌هایی که در حوزه صوت و تصویر فراگیر فعالیت می‌کنند، فضای سالم و بالنده‌ای را تجربه کنند و محتوای نمایشی‌شان در مسیر ارتقای آگاهی و سواد رسانه‌ای کاربران قرار گیرد.

انتهای پیام/

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش + 5 =

دکمه بازگشت به بالا