دین و مذهبزکات العلم نشره

آیا حضرت آدم علیه السلام سیاه پوست بوده اند؟

پرسش:

با توجه به این‌که در برخی آیات قرآن، خلقت حضرت آدم علیه‌السلام از گل سیاه و متغیر دانسته شده، به نظر می‌رسد ایشان اهل آفریقا و یا سیاه‌پوست بوده‌اند، لطفا به طور متقن توضیح دهید.

پاسخ اجمالی:

کلام قرآن در مورد خلقت انسان دارای تعبیرات گوناگونی است که نشان می‌دهد آفرینش انسان دارای مراحل متعددی بوده است که بدین قرار است(۱):

۱. خلقت از خاک:

«ای مردم! اگر از روز رستاخیز در تردید هستید ما شما را از خاک… آفریدیم»(۲)

۲. خاک با آب آمیخته شده و به صورت گل درآمده است:

«اوست که شما را از گل آفرید»(۳)

۳. گل به صورت گل بدبو و لجن درآمده است:

«پروردگارت به فرشتگان گفت: می خواهم بشری از گل خشک، از لجن بوی‌ناک بیافرینم»(۴)

۴. ایجاد حالت چسبندگی در آن:

«ما آن‌ها را از گلی چسبنده آفریده‌ایم»(۵)

۵. به صورت خشکیده درآمده است:

«آدمعلیه‌السلامی را از گل خشک شده‌ای چون سفال بیافرید»(۶)

با این بیان، مشخص می‌شود که منظور از خلقت انسان از گل سیاه، بیان مرحله‌ای از خلقت انسان است؛ یعنی، ابتدا مقداری خاک جمع‌آوری می‌شود و البته در هیچ آیه‌ای از قرآن نیامده که خاک اولیه، رنگش سیاه بوده بلکه در آیات قرآن به طور مطلق، آفرینش از خاک آمده و معلوم نمی‌کند چه خاکی بوده است. سپس مقداری آب به آن اضافه می‌شود و تبدیل به گل می‌‌شود و طبیعی است وقتی گل مدتی در جایی بماند، و لو اینکه از خاک سفید باشد، رنگ و بوی آن تغییر می‌کند و رنگش تیره گشته و بوی نامطبوعی پیدا می‌کند. سپس آرام آرام خشک شده و ابتدا حالت چسبندگی به خود گرفته و سپس کاملا خشک شده و شبیه سفال می‌شود.

پس آیه هیچ دلالتی ندارد که حضرت آدم علیه‌السلام سیاه‌پوست بوده است. اگر به طور فرض خلقت حضرت آدم علیه‌السلام از خاک سیاه بوده باشد، چگونه می‌توان استنباط کرد که حضرت آدم علیه‌السلام سیاه‌پوست بوده است. چرا که برای تبدیل یک مشت خاک سیاه به انسان، میلیاردها تغییر و تحول در او رخ می‌دهد و از کجا معلوم است که در میان این تغییرات، رنگ سیاه آن ثابت و برقرار مانده و تغییر نکرده است؟

در نتیجه، از آیات قرآن نمی‌توان استنباط کرد که رنگ پوست حضرت آدم علیه‌السلام سیاه بوده است، و برای شناخت رنگ پوست ایشان باید کارهای کارشناسی و تخصصی در علوم مربوط صورت گیرد و توضیح داده شود که چگونه رنگ‌های متفاوت سیاه و سفید و سرخ و… از رنگ خاصی که حضرت آدم علیه‌السلام داشته به وجود آمده است.

پی‌نوشت‌ها:

۱. تفسیر نمونه، جلد ۲۳، صفحه‌ی ۱۱۸.

۲. حج، ۵.

۳. آنعام ۲.

۴. حجر، ۲۵.

۵. صافات، ۱۱.

۶. الرحمن، ۱۴.

* منبع: سایت خوب اسلام‌کوئست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا