دین و مذهبزکات العلم نشره

آیا اهل سنت به خاطر سجده‌ به مهر، شیعیان را مشرک می‌دانند؟

پرسش

اهل سنّت به خاطر سجده‌ به مُهر، شیعیان را مشرک می‌دانند و این مبحث در ایام حج یا عمره نیز بسیار بین مسلمانان مطرح می‌گردد!

پاسخ:

خواهشمند است به نکات ذیل کاملاً دقت فرمایید:

اولاً اهل سنّت نه به خاطر سجده به مُهر و نه به هیچ خاطر دیگری شیعیان را مشرک نمی‌دانند و این تهمت‌ها فقط از ناحیه‌ی «وهابیت» صادر می‌شود که جزء مذاهب اسلامی محسوب نمی‌گردد. بلکه گروهی ساخته و پرداخته دولت وقت انگلستان است.

ثانیاً هیچ اختلاف فقهی دلیل بر شرک نیست. لذا شیعیان نیز اهل سنّت را به خاطر اختلافات فقهی (احکام) مشرک نمی‌خوانند. اگر قرار باشد هر اختلاف فقهی دلیل بر شرک باشد، مذاهب چهارگانه‌ی اهل سنّت نیز باید یک دیگر را مشرک بدانند! و حال آن‌که چنین نیست.

شیعیان نیز مانند دیگر مسلمانان نه [به] مُهر و نه به هیچ چیز دیگری جز خداوند متعال سجده نمی‌کنند، بلکه بر روی مهر یا سنگ یا چوب، به خداوند سجده می‌کنند.

برخی از سجده‌گاه‌های اهل سنّت از نظر تشیع محل اشکال است. چرا که تشیع سجده را فقط بر زمین و چیزهای غیر خوراکی که از زمین می‌روید، مانند: چوب و برگ درخت یا سنگ‌های معدنی جایز می‌داند، ولی بر طلا، نقره، میوه و بسیاری از چیزهای دیگر جایز نمی‌داند. پس اگر مسلمانی در نماز خود بر روی قطعه‌ی طلا یا نقره‌ای سجده کند و یا بر زیراندازی که از مواد شیمیایی (مانند موکت) بافته شده است سجده کند محل اشکال است. اما سجده‌ی شیعیان از نظر فقه اهل سنّت هیچ اشکالی ندارد. چرا که آنان سجده را بر هر چیزی جایز می‌دانند و مُهر نیز یکی از همان هر چیز است.

از سایت پاسخ به شبهات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا