خبرخور

آغاز پویش «کتاب در حرکت» با پیام «بخوان و به دیگری بسپار»

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، فرناز محمدی افزود: در این پویش از خانواده های ایرانی درخواست می شود تا کتاب های خوانده شده خود را به کتابخانه ملی ایران تحویل دهند تا از این طریق علاوه بر تکمیل گنجینه ملی ایرانیان در کتابخانه ملی،‌ از این کتاب‌ها در امر ترویج همگانی کتاب‌خوانی و اهدا به کتابخانه‌های سراسر کشور به ویژه مناطق محروم استفاده شود.

معاون اداره کل فراهم‌آوری سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران یادآور شد: در همین راستا کتابخانه ملی به عنوان آغازگر این پویش با همکاری شهرداری مناطق ۱۳ و ۷ تهران تعداد پنج‌هزار نسخه کتاب را در ایستگاه های مترو، اتوبوس و تاکسی و سراهای محله به شهروندان اهدا خواهد کرد تا پس از مطالعه آن را به هموطن دیگری برای خواندن بس‍پارند. 

وی ادامه داد: گروه مبادله و اهدای سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران مسئولیت ساماندهی این پویش را به عهده دارد و در کنار تکمیل منابع سازمان و نگهداری این کتاب ها برای همیشه برای بهره مندی اصحاب علم و دانش، منابع مازاد را در اختیار سایر کتابخانه های سراسر کشور  قرار می دهد تا این منابع مجدد در چرخه اطلاع رسانی قرار گیرند. 
محمدی در ادامه با اشاره به راه اندازی بانک کتابشناختی منابع مورد نیاز سازمان اسناد و کتابخانه ملی گفت: ایجاد و راه اندازی این بانک در راستای تامین کسری منابعی سازمان راه اندازی شد و در هفته کتاب از همه شهروندان دعوت می شود تا با ورود به آدرس www.ehda.nlai.ir و با شناسایی کتاب های مورد نظر این سازمان، در ازای اهدای یک جلد کتاب مورد نیاز سازمان، ۱۰ جلد کتاب را از مخزن مبادلاتی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران دریافت کنند.
وی خاطرنشان کرد: اهدای این نسخ در کنار تکمیل مجموعه کتابخانه ملی به دسترسی جامعه علمی وکتاب دوست در داخل و خارج از کشور به آنچه توسط نویسندگان ایرانی خلق شده  کمک می‌کند.
معاون اداره کل فراهم‌آوری سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در ادامه گفت: به منظور ثبت آثار اعضای هیات علمی دانشگاه ها در بانک کتابشناسی ملی، فراخوان دریافت آثار از فرهیختگان منتشر شد.
وی افزود: سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با گردآوری و نگهداری آثار تولید شده توسط ایرانیان در داخل و خارج از کشور و ثبت اطلاعات این منابع در کتاب‌شناسی ملی( OPAC.NLAI.IR) امکان رؤیت پذیری و رصد کارنامه علمی و فرهنگی پدیدآوران ایرانی را برای اهالی علم و پژوهش فراهم می‌کند.
وی ادامه داد: بر همین اساس از همه فرهیختگان دعوت می‌شود چنانچه آثاری از فعالیت‌های علمی‌ از جمله کتاب، پایان‌نامه (الکترونیکی یا چاپی)، طرح تحقیقاتی و یا منابع غیر کتابی دارند و در کتاب‌شناسی ملی ثبت‌ نشده؛ با ارسال یک نسخه از آن به کتابخانه ملی؛ ‌امکان حفظ و نگهداری دائم آن را برای نسل‌های آینده کشور فراهم کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش − یک =

دکمه بازگشت به بالا