خبرخور

آغاز «پنجمین جشنواره آموزشی تحصیلی جایزه ملی ایثار»

آغاز «پنجمین جشنواره آموزشی تحصیلی جایزه ملی ایثار»به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و سلامت گروه علمی فرهنگی هنری خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی وزارت بهداشت؛ مدیرکل امور شاهد و ایثارگر وزارت بهداشت از آغاز مراحل اجرایی «پنجمین جشنواره آموزشی تحصیلی جایزه ملی ایثار» و تجلیل از دانشجویان شاهد و ایثارگر برتر علمی دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی خبر داد و گفت: انتخاب و معرفی دانشجویان شاهد و ایثارگر برتر در این جشنواره آموزشی تحصیلی، بر اساس شاخص‌های مدون و آیین نامه اجرایی صورت می‌گیرد.

آقای دکتر محمد تاجفرد تصریح کرد: براساس بند یک آیین نامه اجرایی ماده ۶۷ قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران، گروه هدف از نظر وضعیت ایثارگری شامل؛ «همسر و فرزند شهید، جانبازان ۲۵ درصد و بالاتر، همسر و فرزندان جانبازان ۲۵ درصد و بالاتر، آزادگان و همسر و فرزندان آنان» بوده و تنها این عزیزان که دارای شرایط اختصاصی آموزشی تحصیلی نیز باشند، در این جشنواره مورد ارزیابی تحصیلی قرار می‌گیرند.

مدیرکل امور شاهد و ایثارگر، «شرایط اختصاصی» شرکت در این جشنواره را داشتن معدل کل ۱۷ و بالاتر برای دانشجویان مقطع کارشناسی (پیوسته و ناپیوسته) و کارشناسی‏ ارشد از ترم سوم به بعد، دانشجویان مقطع دکترای حرفه‌ای (پزشکی، دندانپزشکی) بعد از آزمون علوم پایه، دانشجویان رشته داروسازی در مقطع دکترای حرفه‌ای از ترم چهارم به بعد و دانشجویان مقطع دکترای تخصصی (Ph.D) بعد از آزمون جامع اعلام کرد.

آقای دکتر تاجفرد با بیان اینکه این جشنواره صرفاً آموزشی تحصیلی بوده و بر اساس ضوابط اعلام شده صورت می‌گیرد. افزود: دانشجویانی که در سال‏‌های قبل در جشنواره آموزشی تحصیلی جایزه ملی ایثار معرفی شده ‏اند، به شرطی می‌توانند در این جشنواره شرکت کنند که به مقطع تحصیلی بالاتر راه یافته و واجد سایر شرایط باشند.

مدیرکل امور شاهد و ایثارگر افزود: تاکنون چهار دوره از جشنواره با مشارکت بنیاد شهید و امور ایثارگران و سایر دستگاه‌های آموزش عالی طی سال‌های قبل برگزار شده است و مراسم نهایی پنجمین جشنواره با توجه به همه گیری بیماری کووید ۱۹ و تغییراتی که در نحوه بررسی مستندات و زمان اجرای جشنواره ایجاد شده است، در نیمه اول تیرماه سال ۱۴۰۰ برگزار می‌شود.

آقای دکتر تاجفرد افزود: انتخاب و معرفی اولیه دانشجویان بر اساس شاخص‌ها و فرم‌های مربوطه از سوی ستاد امور شاهد و ایثارگر دانشگاه/ دانشکده صورت می‌گیرد و به هیچ وجه نیاز به اقدام خاصی از سوی دانشجویان برای شرکت در جشنواره نیست.

مدیرکل امور شاهد و ایثارگر تصریح کرد: پنجمین جشنواره آموزشی، تحصیلی جایزه ملی ایثار در «سه مرحله» برگزار می‌شود. وی گفت: «مرحله اول» دانشگاهی است و دانشجویان توسط دانشگاه یا دانشکده محل تحصیل خود انتخاب و حداکثر تا تاریخ اول اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ به امور دانشجویان شاهد و ایثارگر دانشگاه‌های کلان مناطق آمایشی (مجری) معرفی می‌شوند.

آقای دکتر تاجفرد ادامه داد: در «مرحله دوم» در قطب دانشگاه‌های کلان مناطق آمایشی (مجری) ارزیابی لازم صورت گرفته و نفرات برتر و منتخب حداکثر تا تاریخ یکم خرداد ۱۴۰۰ به اداره کل امور شاهد و ایثارگر وزارت معرفی می‌شوند.

وی در عین حال افزود: در این مرحله دوم، هر کلان منطقه آمایشی می‌تواند براساس صلاحدید و تصمیم گیری شورای دانشگاه کلان مناطق، به طور مستقل نسبت به معرفی و تجلیل از دانشجویان منتخب خود اقدام کند. دکتر تاجفرد تصریح کرد: «مرحله سوم»، کشوری است و تعداد کل ۱۵ نفر دانشجوی برتر شاهد و ایثارگر از کل دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور در مقاطع مختلف تحصیلی، انتخاب و به دبیرخانه مرکزی جشنواره معرفی که در نیمه اول تیرماه در مراسم ویژه جشنواره از آنان تجلیل می‌شود.

آقای دکتر تاجفرد در پایان مجدداً تأکید کرد: به علت شرایط خاص و بیماری کووید ۱۹، بررسی مدارک و مستندات جشنواره به صورت غیرفیزیکی است و در هیچ مرحله‌ای نیاز به حضور و اقدام خاصی از سوی دانشجویان برای شرکت در جشنواره نبوده و این روند با دقت تمام و طبق ضوابط و آیین نامه تعیین شده انجام می‌شود.

گفتنی است، دستورالعمل اجرایی انتخاب دانشجویان شاهد و ایثارگر برتر علمی «جشنواره آموزشی تحصیلی جایزه ملی ایثار» از طریق وب سایت اداره کل امور شاهد و ایثارگر قابل دسترسی است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × یک =

دکمه بازگشت به بالا