خبرخور

آغاز آیین اختتامیه جشنواره فیلم کوتاه

به گزارش خبرنگار حوزه موسیقی  گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان، سید صادق موسوی، دبیر جشنواره فیلم کوتاه و مدیرعامل انجمن سینمای جوانان ایران در ابتدای برنامه گفت: این اولین رویدادی بود که پس از شیوع کرونا به صورت حضوری و برخط برگزار شد. فقط می‌خواهم از دستگاه ها، ارگان‌ها و گروه‌های مختلفی که نسبت به جشنواره لطف داشتند، تشکر ‌کنم. نزدیک به هزار و ۷۰۰ اثر به دبیرخانه جشنواره ارسال شد. از تمامی شرکت کنندگان که در جشنواره حضور داشتند، تشکر می‌کنم.

وی افزود: خوشحالم که به آیین اختتامیه مهمترین رویداد فیلم کوتاه خاورمیانه آمده‌اید. بنای من برای حضور در این لحظات گزارش دادن از جشنواره نیست چون همه گزارش ها را شنیده‌اید. از شورای شهر تهران و شهرداری تهران مدیر کل فرهنگ و ارشاد تهران که به ما جانانه کمک کردند، تشکر می‌کنم. نیت‌ خیرخواهانه مجموعه ایران مال و روی باز معاون فرهنگی این مجموعه باید حتما مورد قدردانی قرار بگیرد. شرایط ایمن بود و رضایت مخاطبان ما را جلب کرد. از آقای انتظامی که به جوانان و ایده های جسورانه اعتماد می‌کند، تشکر می‌کنم. کاری که ما امسال در ارتباط با محل برگزاری جشنواره داشتیم، اینکه جشنواره به صورت ترکیبی از آنلاین و غیرآنلاین برگزار شد، به دلیل اعتماد وی بود. در این چهار سال ما عیار برگزاری جشنواره را تغییر دادیم.

بخش بعدی برنامه صحبت‌های محمد جواد حق شناس، رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران بود. وی در ابتدا بیان کرد: بیش از یکسال است که با ویروس کرونا درگیر هستیم و بسیاری از مشاغل و صنوف آسیب دیده اند، در این میان اهالی فرهنگ و هنر آسیب بیشتری دیده اند. به واسطه این همه گیری و طولانی شدن آن، چراغ سینما‌ها خاموش، رواق موزه بی رمق، سالن‌های تئاتر کم رفت و آمد، کتاب فروشی‌ها بی مشتری و کافه‌ها تعطیل و کنسرت‌های موسیقی خاموش شدند. با وضعیت به وجود آمده تا مدت‌ها فرهنگ و هنر پس از کرونا رنج خواهد برد. توجه به بحث اقتصاد فرهنگ و هنر و رشد طبقه خلاق در مدیریت شهری این دوره از شورای شهر مورد توجه قرار گرفت.

آغاز آیین اختتامیه جشنواره فیلم کوتاه
وی افزود: شهر باید برای پرورش ایده‌ها محیطی جذاب داشته باشد و در راستای پایه‌ریزی خلاقیت‌ها و دانشمندان و نویسندگان و ایده شهروندان عادی بهره ببرد. راهبرد تقویت هویت ایرانی اسلامی اقداماتی، چون نقش آفرینی آیینی و تحولات رویداد‌های زندگی مردم بستر فیلم کوتاه ابزار مناسبی برای آموزش، اطلاع رسانی و سرگرمی به مردم جامعه است.

رییس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران اظهار کرد: در شرایط کنونی وضعیت هنرمندان خوب نیست و راه هنرمندان سخت است. فیلمسازان مجبورند پس از سال‌ها تجربه همچنان فیلم کوتاه بسازند. فیلم کوتاه و انتظار بازگشت مالی آن مسیر این سینما را به انحراف می‌کشاند. ایران جز ۱۰ تولید کننده فیلم کوتاه جهان است. انجمن سینمای جوانان ایران از قدیمی‌ترین مدارس سینمای جهان و برگزار کننده جشنواره‌های ملی و بین المللی است. دولت با حمایت حداکثری و دخالت حداقلی نتوانسته آنطور که شایسته است برای سینمای کوتاه کاری کند. در ادامه ویدئویی درباره مدافعان سلامت، جهادگران این عرصه پخش شد.

سپس ایرج حریرچی بیان کرد: تشکر می‌کنم که چنین جلسه با عظمتی با عنوان جشنواره فیلم کوتاه با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی برگزار شد. خوشبختانه آثار خوبی در این جشنواره دیده شد. اختصاص یک بخش برای سلامت موجب قدردانی است. ممنونم که از شهدای سلامت تجلیل کردید. یکی از کار‌های اصلی متولیان عرصه سلامت تبادل اطلاعات، توصیه ها، نظرات و پیشنهادات بین افراد متخصص با مردمی است که در معرض خطرات هستند که موجب کاهش خطر و تغییر رفتار اجتماعی شوند. هدف نهایی این است که فرد در خطر متوجه شود خطر چیست و باید چه اقداماتی انجام دهد که افراد دیگر از آن خطر رهایی پیدا کنند. یکی از بزرگترین ابزار‌های برای رسیدن به این هدف ابزار سینما و به طور کلی ابزار هنر است. بیماری‌های عفونی می‌تواند مهمترین خطرات را روی اجتماع، اقتصاد و حتی سیاست بگذارد. پس باید به این موضوع توجه کنیم؛ سلامت مردم با ابزار شما یعنی هنر افزایش پیدا کند.

پس از صحبت‌های حریرچی سخنگوی وزارت بهداشت دیپلم افتخار جایزه کوید ۱۹ به شهاب آب روشن اهدا شد.

جایزه بهترین فیلم در بخش کووید ۱۹ به شهاب آب روشن برای «آن‌سینز» تعلق گرفت.
همچنین در ادامه جوایز همایش مطالعات فیلم کوتاه اهدا شد. جایزه سوم به محسن رهنما، جایزه دوم به پریسا حسین‌زاده و جایزه اول هم به احمد خوش‌نیت رسید.

خوش‌نیت بعد از دریافت جایزه خود بیان کرد: خوشحالم که در این همایش برای دومین بار جایزه می‌گیرم. از استاد ارجمندم نورالدین زرین‌کلک تشکر می‌کنم. همچنین یاد می‌کنم از استاد عزیزم؛ اکبر عالمی که به دلیل کرونا او را از دست دادیم.

در حال تکمیل…

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 + 7 =

دکمه بازگشت به بالا