خبرخور

آسیب به کمر و ستون فقرات با ماساژ

آسیب به کمر و ستون فقرات با ماساژبه گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و سلامت گروه علمی فرهنگی هنری خبرگزاری صدا و سیما، آقای دکتر حسن محمدی فوق تخصص کنترل و درمان درد گفت: شایع‌ترین کمردردها، کشیدگی و پارگی عضلات، آرتروز و دیسک‌های کمری است و به دلیل سبک زندگی امروزی ۹۰ درصد مردم در گروه‌های سنی مختلف این عارضه را تجربه می‌کنند.
وی افزود: افرادی که به بیماری‌های عفونی و سرطان‌ها نیز مبتلا می‌شوند، کمردرد را بیشتر احساس می‌کنند و باید درمان‌های اساسی انجام دهند.
این پزشک کلینیک درد پردیس تصریح کرد: اختلالات ستون فقرات، بیماری دیسک بین مهره‌ای، تاندون‌ها و عضلات از علل ایجاد درد در کمر هستند و ممکن است کمردرد منشاء عصبی و درگیری اعصاب کانال نخاع داشته باشد. در بین علل کمردردها، دیسک بین مهره‌ای از شایع‌ترین علل آن است.
آقای دکتر محمدی با بیان اینکه کمردرد می‌تواند مشکلات زیادی را به وجود آورد و افراد را از انجام دادن فعالیت‌ها و کار‌های روزانه باز دارد، ادامه داد: بسیاری از افراد هنگام مواجهه با دردکمر اغلب شروع به ماساژ دادن کمر خود می‌کنند و نمی‌دانند که با این کار ممکن است به کمر و ستون فقرات خود آسیب برسانند.
این فلوشیپ درد اضافه کرد: استراحت، بهترین درمان است و می‌تواند کشیدگی‌ها و آسیب‌های مزمن ناحیه کمر را بهبود بخشد، ولی استراحت نباید به این معنا باشد که به طور طولانی مدت در رختخواب ماند، زیرا نه تنها کمکی به کاهش درد نمی‌کند بلکه کمردرد را تشدید می‌کند. تناسب اندام یکی از راز‌های سلامتی جسم بوده و تاثیر بسزایی نیز در جلوگیری از ابتلا به کمردرد‌های ناشی از اضافه وزن دارد و در واقع، کمردرد شایع‌ترین درد بین افرادی است که از اضافه وزن رنج می‌برند.
وی تأکید کرد: نشستن‌های طولانی یک فشار مزمن برای کمر است و موجب بروز بیرون‌زدگی دیسک می‌شود، افرادی که مجبور به نشستن‌های طولانی پشت میز هستند، باید زمانی را برای ورزش کردن و کش و قوس دادن بدن خود اختصاص دهند. همه افراد باید روزانه فعالیت بدنی داشته باشند.
آقای دکتر محمدی گفت: اگر با استراحت و کاهش وزن کمردرد بهبود نیافت، افراد باید به درمانگاه‌های درد مراجعه کرده و برای آن‌ها فیزیوتراپی، اُزن تراپی، لیزر درمانی تجویز شود. جراحی آخرین مرحله درمان این بیماری است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 − 10 =

دکمه بازگشت به بالا